Kompromis z Londynem ws. regulacji dotyczącej derywatów

Polskiej prezydencji udało się uzgodnić kompromis państw UE ws. regulacji i nadzoru dot. pozagiełdowych instrumentów pochodnych (derywatów), obwinianych o kryzys finansowy. Londyn, który ma ponad połowę udziału w tym rynku, zgodził się na europejski nadzór.

O porozumieniu 27 państw UE poinformował we wtorek wieczorem na zakończenie posiedzenia ministrów finansów w Luksemburgu minister Jacek Rostowski, który przewodniczył obradom. Zapowiedział, że teraz rozpoczną się negocjacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego kształtu regulacji.

Dotychczas na porozumienie ws. regulacji i nadzoru pozagiełdowych instrumentów pochodnych (tzw. derywaty OTC) nie zgadzała się spośród wszystkich państw członkowskich tylko Wielka Brytania, która ma ponad 75 proc. wartości tego rynku. We wtorek Londyn zgodził się, że regulacje będą mieć charakter europejski, a nadzór będą pełnić kolegia ogólnoeuropejskie. Jak tłumaczył PAP unijny dyplomata, Londyn, który obawiał się, że w wyniku regulacji kapitał ucieknie do strefy euro, "dostał więcej gwarancji, że nie będzie takiego ryzyka".

Już na szczycie G20 z Toronto w 2009 uczestnicy (w tym Londyn) uzgodnili, że należy objąć nadzorem rynek pozagiełdowych instrumentów pochodnych.

Instrumenty pochodne (tzw. derywaty OTC) to obciążone dużym ryzykiem transakcje oparte na przyszłej wartości papierów wartościowych, towarów bądź kursów walutowych. W zależności od rodzaju kontraktu nabywcy osiągają zysk, gdy wartość rzeczywista dóbr lub akcji w momencie rozliczenia instrumentu pochodnego jest wyższa bądź niższa od tego założonego w kontrakcie. Handel instrumentami pochodnymi odbywa się poprzez giełdy lub poza nimi.

Ideą zaproponowanego przez Komisję Europejską rozporządzenia jest zwiększenie transparentności pozagiełdowego rynku derywatów. Rozporządzenie wzywa, aby wszystkie pozagiełdowe kontrakty na instrumenty pochodne były raportowane do centralnych baz danych. Ponadto kompromis zakłada, ze transakcje te będą rozliczane poprzez centralne izby rozrachunkowe (tzw. CCP), które będą posiadać fundusze zabezpieczające ryzyko transakcji.

Przepisy przyznają też większe kompetencje względem krajowych regulatorów rynków finansowych unijnej agencji ESMA (Europejski Urząd Nadzoru Rynków i Papierów Wartościowych).

Infor.pl
Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach
05 maja 2025

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Maturzyści o tematach wypracowań i testów na maturze z jęz. polskiego: "1984" G. Orwella, "Tango" S. Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", "Dziady" A. Mickiewicza, J. Kochanowski, Z. Herbert
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

pokaż więcej
Proszę czekać...