Klienci deweloperów będą lepiej chronieni

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
inforCMS
Pieniądze kupujących mieszkanie będą chronione na specjalnych rachunkach powierniczych. Każda umowa z deweloperem będzie musiała być zawarta w formie aktu notarialnego.

Ministerstwo Budownictwa przygotowało długo oczekiwany projekt ustawy o ochronie nabywcy w transakcjach deweloperskich, który wkrótce zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Przewiduje on, że wszystkie umowy z deweloperem, nawet umowy przedwstępne, będą musiały być zawierane w formie aktu notarialnego.

- Warunek ten będzie dotyczył również umów o wybudowanie mieszkania lub domu jednorodzinnego przez spółdzielnie mieszkaniowe oraz przez prywatne osoby fizyczne, które budują domy wielomieszkaniowe z przeznaczeniem do sprzedaży - powiedział Andrzej Aumiller, minister budownictwa na wczorajszej konferencji zorganizowanej w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ustawa nie będzie jedynie chroniła nabywców mieszkań wybudowanych przez małe spółdzielnie mieszkaniowe mające nie więcej niż 50 członków.

Nabywca lepiej chroniony

Zdaniem autorów projektu ustawy sporządzona w sposób właściwy umowa z deweloperem powinna określać termin wykonania inwestycji, sposób rozliczenia się, kary umowne płacone przez strony oraz, jakie w przyszłości mogą być ustanowione na nieruchomości obciążenia z tytułu umów zawartych przez dewelopera. W umowie powinny być też określone dopuszczalne odstępstwa od ustalonej wcześniej powierzchni mieszkania albo budynku, które mogłyby zostać stwierdzone po zakończeniu inwestycji. Przewiduje się, że maksymalnie na co może się godzić nabywca, to w przypadku mieszkań odstępstwa nie powinny przekraczać 2 proc. powierzchni, a odnośnie do budynków - 5 proc. powierzchni.

Umowa powinna również określać warunki, w których nabywca mieszkania lub deweloper mogą od niej odstąpić. Konsument, zgodnie z projektem ustawy, mógłby to zrobić wówczas, gdy deweloper nie sporządził prospektu informacyjnego, albo informacje o inwestycji podane w umowie są niezgodne z zawartymi w prospekcie bądź wówczas, gdy termin oddania inwestycji nie został dotrzymany, a opóźnienie wynosi już ponad rok.

Konieczny rachunek powierniczy

Projekt ustawy przewiduje również obowiązek uiszczenia przez nabywcę 20 proc. przedpłaty na rachunek powierniczy zamknięty lub otwarty. Pieniądze ulokowane na rachunku powierniczym otwartym wypłacane byłyby deweloperowi w transzach po zakończeniu każdego etapu budowy. Natomiast pieniądze zgromadzone na rachunku powierniczym zamkniętym deweloper uzyskałby w całości dopiero po zakończeniu budowy.

- Dzięki takiemu sposobowi wypłaty pieniędzy deweloper nie mógłby już z nich finansować innej budowy, natomiast nabywcy nie będą musieli spłacać kredytu przekazanego deweloperowi na mieszkanie, które może nigdy nie zostać wybudowane - tłumaczy minister Andrzej Aumiller.

W razie upadłości dewelopera pieniądze zgromadzone na rachunku powierniczym nie wchodziłyby do masy upadłości. Syndyk musiałby kontynuować budowę, tylko wówczas, gdy nie byłoby już żadnych szans na jej dokończenie, mógłby uzyskać od sędziego komisarza pozwolenie zaprzestania dalszej budowy i zwrot pieniędzy osobom, które nie dostaną mieszkań.

Co w umowie z deweloperem

Projekt ustawy przewiduje, że do każdej umowy zawartej z nabywcą deweloper powinien dołączyć prospekt informacyjny. Umowa bez takiego prospektu byłaby nieważna. Prospekt zawierałby najważniejsze informacje o deweloperze oraz o prowadzonej inwestycji. Powinien zawierać opis położenia i cech budynku, informacje o jego standardzie, liczbie lokali, miejsc garażowych i postojowych, cenie za metr kwadratowy oraz o sposobie i przyczynach ewentualnej jej waloryzacji. Oprócz tego musi też precyzować termin ukończenia budowy i termin uzyskania przez nabywcę prawa do lokalu, a także podawać informacje o sposobie rozwiązania umowy i karach umownych płaconych przez nabywcę.

Do deweloperskiego prospektu powinny być dołączone również szkice i rzuty budynku oraz mieszkania, pozwolenie na budowę. Obowiązkowe będzie także załączenie wypisu z księgi wieczystej założonej dla nieruchomości.

Kontrola wzorców umownych

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeanalizował 500 wzorców umownych stosowanych przez 199 deweloperów i stwierdził w nich liczne klauzule niedozwolone - mówi Waldemar Jurasz z Delegatury UOKiK w Krakowie.

- Na przykład ograniczają one odpowiedzialność dewelopera za wady budynku do trzech lat z tytułu wadliwie wykonanych usług, a do roku z tytułu wady materiałów, podczas gdy konsumentowi przysługuje prawo do składania reklamacji w ciągu dziesięciu lat - dodaje Waldemar Jurasz.

- Dopuszczalna jest waloryzacja ceny za l mkw. podanej w umowie przedwstępnej, którą strony zawierają wówczas, gdy deweloper dopiero starał się o zezwolenie na budowę. Od tego czasu mogą wzrosnąć ceny materiałów i robocizny. Wzrost powinien zostać uzależniony od poniesionych faktycznie kosztów, a nie od aktualnej średniej ceny mieszkań na rynku - wyjaśnia Marek Sarzyński z Delegatury UOKiK w Krakowie.

Przepisy dotyczące deweloperów

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

O czym nabywca mieszkania musi pamietać

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Zobacz raport UOKiK z kontroli deweloperów i sprawdź czy twoja umowa nie zawiera niedozwolonych zapisów

 

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...