Co sprawdzi policja pracy

Nad tym, czy pracodawca prowadzi w swojej firmie legalną politykę zatrudnienia, czuwają kontrolerzy z urzędów wojewódzkich. W odniesieniu do cudzoziemców pomagają im pracownicy służb celnych. Pracownicy urzędów wojewódzkich zatrudnieni w oddziałach kontroli legalności zatrudnienia wydziałów polityki społecznej kontrole przeprowadzają z upoważnienia wojewody na zasadach określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Organy celne działają w tym zakresie na podstawie ustawy o Służbie Celnej. Jednostki te współpracują ze sobą i mogą organizować wspólne kontrole. Korzystają też z pomocy związków zawodowych, organizacji pracodawców, Państwowej Inspekcji Pracy, Policji, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Straży Granicznej i urzędów kontroli skarbowej.
Co może zainteresować kontrolerów
Na pracodawcach ciążą liczne obowiązki związane z zatrudnianiem pracowników. Określa je m.in. ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jak są o­ne realizowane, sprawdzają kontrolerzy z urzędów wojewódzkich, potocznie zwani policją pracy.
Pracodawca ma m.in. obowiązek informowania powiatowego urzędu pracy o zatrudnieniu bezrobotnego lub powierzeniu mu wykonywania innej pracy zarobkowej (dotyczy to również bezrobotnego, który podejmuje pracę lub inną działalność zarobkową). Przepisy wymagają również, aby pracodawca opłacał składki na Fundusz Pracy. Ci, którzy prowadzą agencje zatrudnienia, muszą uzyskać wpis do rejestru takich agencji (zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra gospodarki i pracy w sprawie rejestru agencji zatrudnienia) i prowadzić ją zgodnie z zasadami określonymi w ustawie. Potwierdzenie wpisu stanowi certyfikat wydawany przez ministra gospodarki i pracy.
Pracodawca chcący zatrudnić pracownika ma obowiązek uzyskać od niego pisemne oświadczenie, czy jest o­n zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy (art. 36 ust. 6 ustawy o promocji zatrudnienia). Jeśli zatrudnia osobę bezrobotną, musi powiadomić o tym powiatowy urząd pracy, w którym dana osoba jest zarejestrowana. Ma na to pięć dni.
Zatrudnianie bezrobotnych i cudzoziemców
Pracodawca, który chce przyjąć do pracy cudzoziemca, ma obowiązek uzyskania zezwolenia na pracę dla tej osoby. Nie dotyczy to cudzoziemców, w stosunku do których obowiązuje zasada swobodnego przepływu osób na terytorium Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Zezwolenie wydaje wojewoda właściwy ze względu na miejsce wykonywania ewentualnej pracy. Dotyczy o­no konkretnej osoby, zawiera też wskazanie stanowiska jakie ma zajmować i pracodawcy, który chce go zatrudnić. Wydawane jest na czas określony.
Pracodawca zobowiązany jest także do opłacania składek na Fundusz Pracy. Wysokość składki określa ustawa budżetowa. W tym roku jest to 2,45 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z art. 104 ustawy o promocji zatrudnienia składki ustala się od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynoszących, w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca, kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia (lub nie mniej niż 80 proc. lub 90 proc. tego wynagrodzenia w przypadku osób, które po raz pierwszy podjęły pracę: w pierwszym i drugim roku jej trwania).
WARTO WIEDZIEĆ
W postępowaniu kontrolnym stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, z wyłączeniem przepisów dotyczących decyzji i postanowień.
Kiedy i gdzie można kontrolować
Kontrola może być przeprowadzana w zasadzie wyłącznie w dniach i w godzinach pracy jednostki kontrolowanej. Natomiast w dniach wolnych od pracy lub poza godzinami pracy tylko w przypadku, gdy na terenie kontrolowanego zakładu przebywa osoba w nim zatrudniona.
Zasadą jest, że wszelkie czynności kontrolne mogą być przeprowadzane w siedzibie pracodawcy i we wszystkich innych miejscach, w których wykonywana jest praca przez osoby, które zatrudnia. Dopuszczalne jest jednak wykonywanie ich również w siedzibie wojewody lub organu celnego. Może to mieć miejsce tylko za zgodą kierującego kontrolowaną jednostką lub osoby przez niego upoważnionej.
WARTO WIEDZIEĆ
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy definiuje pracodawcę jako jednostkę organizacyjną, nawet jeżeli nie ma osobowości prawnej, oraz osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, które zatrudniają lub mają zamiar zatrudnić co najmniej jednego pracownika.
Co wolno kontrolującemu
Kontrolę może przeprowadzać zarówno jedna osoba, jak i cały zespół, zawsze po okazaniu legitymacji służbowych i upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że przepisy ustawy o promocji zatrudnienia nie są przestrzegane, a nie ma możliwości ustalenia nazwy jednostki kontrolowanej, podstawą kontroli może być upoważnienie w formie uproszczonej.
Legitymacje służbowe oraz upoważnienia do przeprowadzania kontroli dla pracowników przeprowadzających kontrolę wydaje wojewoda, a upoważnienia dla funkcjonariuszy celnych przeprowadzających kontrolę – organ celny.
Przeprowadzający kontrolę mogą badać dokumenty objęte jej zakresem, sporządzać ich kopie, przesłuchiwać osoby podejrzane o naruszenie przepisów ustawy oraz przesłuchiwać świadków, sprawdzać tożsamość pracowników, a także innych osób znajdujących się na terenie kontrolowanego zakładu pracy w celu ustalenia, w jakim charakterze tam przebywają. Mają też prawo korzystania z pomieszczeń do pracy w kontrolowanej jednostce. Jeżeli zajdzie potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa kontrolującym, Policja (na wniosek wojewody lub organu celnego) może udzielić im niezbędnej ochrony.
Prawa i obowiązki kontrolowanego
Pracodawca zobowiązany jest m.in. do:
•  wpuszczenia kontrolerów na teren zakładu pracy,
•  umożliwienia im wstępu do pomieszczeń, które mają skontrolować i tych, w których mają pracować oraz
•  udostępnienia dokumentów związanych z przedmiotem kontroli.
Może też brać czynny udział w każdym etapie postępowania kontrolnego i działać przez pełnomocnika, chyba że charakter danej czynności wymaga osobistego działania pracodawcy. Nie obciążają go koszty kontroli.
Co zawiera protokół pokontrolny
Po każdej kontroli, podczas której wykryto jakiekolwiek nieprawidłowości, sporządzony powinien być protokół pokontrolny. Jeżeli w wyniku kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości, sporządzana jest jedynie notatka pokontrolna.
Protokół sporządzany jest w dwóch egzemplarzach i zawiera wszelkie ustalenia z kontroli, z których najważniejsze to:
•  klauzula tajności (zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych),
•  imię i nazwisko kierującego jednostką kontrolowaną, jej nazwa i dane teleadresowe,
•  imiona i nazwiska kontrolujących oraz numer i data wydania upoważnienia do przeprowadzenia kontroli,
•  czas trwania i zakres kontroli, okres jaki obejmuje,
•  fakty ustalone w jej toku, w szczególności dotyczące stwierdzonych nieprawidłowości,
•  wskazanie osób odpowiedzialnych za stwierdzone nieprawidłowości,
•  adnotacje o sporządzeniu odpisów, wyciągów i kserokopii z dokumentów,
•  spis załączników do protokołu, datę i miejsce jego sporządzenia oraz podpisy wszystkich kontrolerów i kierującego jednostką kontrolowaną.
Kontroler zobowiązany jest do zamieszczenia w protokole adnotacji o usunięciu przed zakończeniem kontroli stwierdzonych nieprawidłowości.
Jakie sankcje dla pracodawców
Pracodawca, który nie stosuje się do przepisów, których przestrzeganie jest przedmiotem kontroli, musi liczyć się z tym, że będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości co najmniej 3 tys. zł. Kara ta nakładana jest za:
•  zatrudnienie lub powierzenie wykonywania innej pracy zarobkowej bezrobotnemu bez zawiadomienia o tym fakcie właściwego powiatowego urzędu pracy,
•  powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi, który nie posiada zezwolenia na pracę lub na innym stanowisku albo na innych warunkach niż określone w zezwoleniu,
•  prowadzenie agencji zatrudnienia bez wpisu do rejestru, pobieranie opłat innych niż te, które stanowią zwrot uzasadnionych kosztów związanych z kierowaniem do pracy za granicą oraz za nieprzestrzeganie zakazu dyskryminacji,
•  nieopłacanie składek na FP lub nieopłacanie ich w terminie,
•  niezgłoszenie wymaganych danych lub zgłaszanie danych nieprawdziwych mających wpływ na wymiar składek na FP,
•  stosowanie kryteriów dyskryminujących przy wyborze kandydatów do pracy,
•  udaremnienie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli legalności zatrudnienia.
WARTO WIEDZIEĆ
Pracodawca ma prawo do zgłaszania w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu pokontrolnego (przed jego podpisaniem) umotywowanych zastrzeżeń do ustaleń w nim zawartych.
Marzena Jurczewska
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).
• Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2004 r. w sprawie organizacji i trybu przeprowadzania kontroli przez wojewodów i organy celne oraz sposobu ich współdziałania z innymi organami (Dz.U. nr 198, poz. 2037).
• Ustawa z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 156, poz.1641 z późn. zm.),
• Rozporządzenie z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie rejestru agencji zatrudnienia (Dz.U. nr 262, poz. 2608).


Infor.pl
Matura 2025 r. W arkuszu egzaminacyjnym 2 testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Wypracowanie z jęz. polskiego [dwa tematy do wyboru]
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Matura 2025: czas start! Ile minut trwa egzamin?
05 maja 2025

W poniedziałek 5 maja 2025 r. o godz. 9:00 ruszyły pierwsze egzaminy maturalne. Maturzyści piszą maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ile minut trwa matura? Do kiedy są matury? Kiedy będą wyniki matur?

Emerytura i renta po śmierci seniora. Kiedy można ją zatrzymać, a kiedy trzeba zwrócić. ZUS musi wypłacić świadczenie jeżeli zmarły nabył do niego prawo
05 maja 2025

ZUS informuje, że po śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń, ponieważ prawo do nich wygasa. Jeśli jednak emerytura lub renta została wypłacona po śmierci, ale w miesiącu, w którym ta śmierć miała miejsce, nie zawsze jest konieczne zwracanie tych pieniędzy do ZUS-u. W niektórych sytuacjach rodzina może zatrzymać ostatnią wypłatę, o ile zmarły miał do niej prawo.

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Pochodzą z ponad 150 państw
05 maja 2025

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Jaki jest udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących?

Dwie decyzje w jednej kopercie prześle ZUS do emerytów i rencistów w maju 2025 r. Przeczytaj uważnie i sprawdź wysokość świadczeń
05 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę corocznej korespondencji do emerytów i rencistów. W jednej kopercie znajdą dwie decyzje – o waloryzacji z marca 2025 r. oraz przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego czyli tzw. trzynastki.

Grillowanie na balkonie i w parku – czy jest dozwolone?
05 maja 2025

Nadejście wiosny można poczuć nie tylko w zwiększonych temperaturach, ale także w zapachach unoszonych przez powietrze. Bowiem gdy tylko zaczyna się sezon, Polacy chętnie zaczynają grillować. Rośnie wtedy nie tylko sprzedaż grillowych akcesoriów, ale także statystyczna liczba mandatów udzielonych przez Straż Miejską plenerowym koneserom. Większość mieszkańców miast nie posiada własnego ogrodu, dlatego wielu zadaje sobie pytanie, czy grillowanie na balkonie lub w parku jest dozwolone.

Jak nie zaciągać pożyczki?
05 maja 2025

Każde postanowienie w umowie pożyczkowej może mieć realny wpływ na sytuację finansową pożyczkobiorcy, zwłaszcza jeśli chodzi o dodatkowe opłaty, prowizje czy warunki spłaty. Bardzo ważna jest świadomość prawna, pochopne podejmowanie decyzji odłóż na bok. Zatem jak nie zaciągać pożyczki?

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język polski
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak wynika z danych CKE, do egzaminu maturalnego w terminie głównym z języka polskiego powinno przystąpić 284 540 osób.

Powrót do obowiązkowych, podlegających ocenianiu prac domowych w szkołach podstawowych – MEN podejmuje działania w odpowiedzi na presję nauczycieli
05 maja 2025

74% nauczycieli chce powrotu do obowiązkowych, podlegających ocenie prac domowy w szkołach podstawowych – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Głos Nauczycielski. Minister edukacji Barbara Nowacka ulega presji i zapowiada ewaluację przepisów w tym zakresie jeszcze we wrześniu tego roku. Czy wprowadzone rok temu ograniczenia w zakresie zadań domowych, mające na celu umożliwienie uczniom realizacji swoich pasji i odpoczynek w czasie wolnym po szkole, były jednak błędem?

pokaż więcej
Proszę czekać...