Gdy pracodawca chce szybciej rozstać się z pracownikiem

Pracownik, któremu pracodawca bezprawnie skrócił okres przysługującego mu wypowiedzenia, może żądać rekompensaty utraconego z tego tytułu wynagrodzenia.

Pracodawca nie może dowolnie skracać okresów wypowiedzenia, a jeżeli to uczyni, musi się liczyć z konsekwencjami wynikającymi z art. 49 kodeksu pracy. Według tego przepisu w razie zastosowania krótszego okresu wypowiedzenia, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy.
Innymi słowy w takiej sytuacji następuje unicestwienie bezpodstawnie skróconego wypowiedzenia. Jeżeli jednak w wyniku zastosowania krótszego okresu wypowiedzenia pracodawca nie będzie chciał dopuścić pracownika do wykonywania pracy, to pracownikowi temu przysługiwać będzie wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy, obliczone według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop. Zatem art. 49 k.p. ma w konsekwencji rekompensować pracownikowi bezpodstawnie utracone wynagrodzenie.
WARTO WIEDZIEĆ
Roszczenie o wynagrodzenie z tytułu bezpodstawnego skrócenia okresu wypowiedzenia przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w którym stało się o­no wymagalne.

Prawo do wynagrodzenia

Należy jednak podkreślić, że omawiany przepis reguluje tylko taką sytuację, w której pracodawca naruszył przepisy wymagające zastosowania właściwego okresu wypowiedzenia. Nie dotyczy natomiast innych naruszeń popełnianych przy wypowiadaniu umów o pracę (art. 45 par. 1 k.p.). Skutkiem tych ostatnich jest powstanie roszczeń pracownika o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie.
Przedmiot regulacji obu tych przepisów różni się zasadniczo. O ile bowiem art. 45 par. 1 k.p. uprawnia pracownika do zakwestionowania decyzji o wypowiedzeniu umowy o pracę – ze skutkiem uznania przez sąd pracy bezskuteczności wypowiedzenia umowy o pracę lub przywrócenia do pracy albo zasądzenia odszkodowania, o tyle art. 49 k.p. nie stwarza takich możliwości.
Nie daje o­n bowiem podstaw do podważenia decyzji pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę, ograniczając zasięg swego działania wyłącznie do skutków uchybienia polegającego na zastosowaniu krótszego okresu wypowiedzenia niż wymagany. Przepis ten uprawnia pracownika jedynie do rekompensaty utraconego wynagrodzenia za czas do rozwiązania umowy.

W różnych terminach

Zaakcentowanie różnicy między art. 45 par. 1 i art. 49 k.p. ma nie tylko istotne znaczenie z uwagi na odmienność roszczeń przewidzianych za naruszenie przez pracodawcę każdego z tych przepisów, ale także ze względu na różne terminy dochodzenia tych roszczeń przez pracowników.
Chociaż roszczenie wynikające z bezpodstawnego skrócenia okresu wypowiedzenia ma swoje źródło w naruszeniu przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, to jednak pracownik, dochodząc utraconego z tego powodu wynagrodzenia, nie podważa samego wypowiedzenia, i nie wnosi od niego odwołania, dla którego został przewidziany siedmiodniowy termin, liczony od doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.
Dlatego też w orzecznictwie SN przyjmuje się, że jeżeli pracownik dochodzi wynagrodzenia przysługującego mu za czas trwania stosunku pracy, którego pozbawił go pracodawca w wyniku bezpodstawnie skróconego okresu wypowiedzenia, to niewątpliwe do zgłoszenia tego roszczenia nie ma zastosowania art. 264 par. 1 k.p., lecz przepisy o przedawnieniu roszczeń ze stosunku pracy.
Chodzi tu przede wszystkim o art. 291 par. 1 k.p., według którego roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Danuta Klucz


Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...