Szkoda wyrządzona przez pracownika

Pracodawca może dochodzić od pracownika odszkodowania za wyrządzaną jego zachowaniem szkodę, jeżeli wykaże okoliczności uzasadniające jego winę.


Pracownik, który swoim zachowaniem związanym z wykonywaniem obowiązków służbowych wyrządza pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność, głównie materialną. Jest to odpowiedzialność na zasadach ogólnych, w przeciwieństwie do odpowiedzialności szczególnej, którą pracownik ponosi za szkodę wyrządzoną w powierzonym mu mieniu.
Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy została uregulowana w art. 114–122 Kodeksu pracy. Polega o­na na ponoszeniu przez pracownika negatywnych dla niego skutków majątkowych z powodu wyrządzenia pracodawcy szkody, spowodowanej zawinionym naruszeniem obowiązków pracowniczych. Jest to odpowiedzialność osobista, która sprowadza się do zapłaty przez pracownika odszkodowania pieniężnego.
Wcześniej muszą jednak zostać spełnione łącznie cztery przesłanki, o których mowa w art. 114 i 115 ww. kodeksu. Są to:
• bezprawność zachowania pracownika;
• wina;
• szkoda;
• związek przyczynowy.
ważne
Wymóg łącznego spełnienia przesłanek odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy oznacza, że muszą o­ne wystąpić jednocześnie, tj. wszystkie razem. Brak jakiejkolwiek z nich wyłącza odpowiedzialność pracownika w tym zakresie.

Bezprawność zachowania pracownika

Zgodnie z art. 114 k.p. bezprawność zachowania pracownika polega zarówno na niewykonaniu, jak i nienależytym wykonaniu obowiązków pracowniczych. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że w niektórych sytuacjach mimo wyrządzenia szkody bezprawność zachowania pracownika może być wyłączona. Przepisy Kodeksu pracy wskazują tylko jedną okoliczność wyłączającą odpowiedzialność pracownika. Jest to działanie „w granicach dopuszczalnego ryzyka”.
Przez działanie ryzykowne należy rozumieć zachowanie o niepewnych, trudnych do konkretnego sprecyzowania skutkach, które jednak zostało podjęte dla dobra pracodawcy, zgodnie z doświadczeniem życiowym i posiadaną wiedzą oraz wyższym prawdopodobieństwem przysporzenia pracodawcy korzyści od prawdopodobieństwa powstania szkody.
Co do „ryzyka związanego z działalnością pracodawcy”, o którym również mowa w art. 117 § 2 k.p., pracownikowi nie można przypisać winy za powstanie jakichkolwiek szkód bez- pośrednio związanych z działalnością pracodawcy.

Wina

Jest to druga przesłanka prowadząca do odpowiedzialności materialnej pracownika, a polega na naruszeniu nałożonych na pracownika obowiązków. Wina rozumiana jest jako wina umyślna, która prowadzi do odpowiedzialności w pełnej wysokości, oraz wina nieumyślna, która tę odpowiedzialność ogranicza.
Pracownik wyrządza szkodę z winy umyślnej, gdy nie wykonuje lub nienależycie wykonuje swoje obowiązki w celu wyrządzenia pracodawcy szkody (pracownik chce wyrządzić szkodę – zamiar bezpośredni) albo gdy szkodę przewiduje i godzi się na nią (pracownik tak naprawdę nie chce wyrządzić szkody, ale dopuszcza możliwość jej wystąpienia i godzi się z tym – zamiar ewentualny).
przykład
Zofia J., zatrudniona w jednym z poznańskich sklepów z porcelaną, uchyliła się od wykonania obowiązku odpowiedniego zabezpieczenia dostarczonego towaru, co w konsekwencji doprowadziło do jego częściowego zniszczenia. Za powstałą w ten sposób szkodę Zofia J. poniosła odpowiedzialność finansową w pełnej wysokości, ponieważ jej wina miała charakter umyślny. Wynika to z faktu, że Zofia J. wiedziała o konieczności zabezpieczenia towaru i negatywnych skutkach zaniechania tej czynności, a mimo to nie podjęła stosownego działania.
Szkodę nieumyślną pracownik wyrządza wówczas, gdy co prawda przewiduje możliwość powstania szkody, ale bezpodstawnie przypuszcza, że jej uniknie (lekkomyślność), bądź pracownik nie przewiduje szkody, ale mógł i powinien przewidzieć możliwość jej wyrządzenia (niedbalstwo).
Ciężar dowodu winy pracownika spoczywa na pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody.

Szkoda

Przez szkodę należy rozumieć taki uszczerbek w majątku pracodawcy, który nie nastąpiłby w normalnych okolicznościach, tj. gdyby pracownik prawidłowo wykonywał swoje obowiązki. Należy pamiętać, że szkoda może zostać wyrządzona umyślnie bądź nieumyślnie. Za szkodę wyrządzoną nieumyślnie pracownik odpowiada w granicach rzeczywistej straty, tzn. do wysokości wyrządzonej szkody (art. 115 k.p.). Inaczej wygląda sytuacja w przypadku umyślnego wyrządzenia szkody. Tutaj odpowiedzialność jest posunięta dalej i obejmuje również utracone przez pracodawcę korzyści. Jest to odpowiedzialność w pełnej wysokości (art. 112 k.p.).

Związek przyczynowy

Warunkiem koniecznym odpowiedzialności materialnej pracownika jest występowanie związku przyczynowego między działaniem pracownika a szkodą. Pracownik odpowiada tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. Oznacza to, że pracownik ponosi odpowiedzialność tylko i wyłącznie wtedy, gdy między jego zachowaniem a powstałą szkodą zachodzi związek. W praktyce wykazanie tego związku jest stosunkowo trudne. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku wyrządzenia pracodawcy szkody przez kilku pracowników. Zgodnie z art. 118 k.p. każdy z takich pracowników ponosi odpowiedzialność za część szkody stosownie do przyczynienia się do niej i stopnia winy. Często jednak ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody jest wręcz niemożliwe. Wówczas wszyscy odpowiadają w częściach równych.

Naprawienie szkody

Zaistnienie wszystkich opisanych powyżej przesłanek prowadzi do odpowiedzialności na zasadach ogólnych, tj. odpowiedzialności materialnej za szkodę wyrządzoną pracodawcy. W praktyce sprowadza się to do wypłacenia pracodawcy odszkodowania pieniężnego. Ustawodawca ogranicza jednak jego wysokość do trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługują- cego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Wyjątkowo umyślne wyrządzenie szkody prowadzi do pokrycia jej w pełnej wysokości (art. 122 k.p.).

Michał Graczyk

Infor.pl
Przed wcześniejszą emeryturą ZUS zapewnił, że nie stracę. Zawiódł też Trybunał Konstytucyjny
04 maja 2025

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.
04 maja 2025

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa
04 maja 2025

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ
04 maja 2025

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolnych, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, poddając pod wątpliwość zgodność ww. przepisu z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym, na wszystkie dzieci i łącznie dla obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

pokaż więcej
Proszę czekać...