Gdy pracownik używa w firmie własnych narzędzi i ubrań

Rozpoczynający działalność gospodarczą powinni pamiętać, że pracownik może używać do wykonywania służbowych zadań własnych narzędzi, odzieży, obuwia roboczego. Rzeczy te muszą jednak spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zasadą jest, że pracodawca powinien zorganizować pracownikowi stanowisko pracy. Musi mu zapewnić przede wszystkim materiały i narzędzia odpowiednie do powierzonych zadań i dostarczyć odpowiednich do rodzaju wykonywanej pracy środków ochrony indywidualnej. Nie wyklucza to jednak używania przez pracowników do pracy ich własnych rzeczy.

Narzędzia pracownika

Czasem pracodawcy opłaca się zatrudnić osobę, która będzie używała własnych narzędzi, materiałów i sprzętu. Korzystanie z rzeczy pracownika może się opłacać pracodawcy np. gdy otrzymał zamówienie na wykonanie kilku sztuk jakiegoś wyrobu, a do ich produkcji należy użyć przyrządów, których nie ma, albo są drogie czy trudno dostępne, natomiast ma je pracownik. Jest to zasadne, gdy pracodawca spodziewa się, że na podobne zamówienie nie będzie mógł w przyszłości liczyć. W takiej sytuacji pracodawcy bardziej od zakupu narzędzi opłaca się zawrzeć z pracownikiem umowę o wykorzystanie jego rzeczy w pracy.

Również pracodawcom, którzy dopiero rozpoczynają działalność i dysponują niewielkimi środkami na rozruch, albo takim, którzy zmienili profil produkcji i dopiero wyposażają firmę, można polecać, by ich pracownicy używali własnych narzędzi lub sprzętu.

W takich przypadkach zatrudnionymi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Podstawą jego wypłaty jest umowa zawarta między pracownikiem a pracodawcą. Należy w niej dokładnie określić, o jakie narzędzia, sprzęt lub materiały stanowiące własność pracownika chodzi, a także przez jaki okres pracownik będzie ich w firmie używał. Trzeba też określić wysokość ekwiwalentu przysługującego pracownikowi oraz termin jego wypłaty. Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu bierze się pod uwagę normy zużycia narzędzi i sprzętu, ich ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby firmy i jego ceny rynkowe.

WAŻNE
Pracownikowi można przydzielić tylko takie środki ochrony indywidualnej, które mają certyfikat i są oznaczone znakiem bezpieczeństwa

Pracodawca powinien zapewnić pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które zabezpieczają przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników w miejscu pracy. Są to środki ochrony osobistej, odzież i obuwie ochronne. Na stanowiskach, gdzie wymaga tego technologia, warunki sanitarne oraz bezpieczeństwa i higieny pracy przedsiębiorca powinien zapewnić pracownikom odzież i obuwie robocze. Oprócz tego zapewnia im takie środki higieny osobistej jak mydło i proszki do prania.

Co właściciel musi określić

W akcie wewnątrzzakładowym właściciel firmy powinien w sposób szczegółowy określić rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie jest niezbędne na określonych stanowiskach. Powinien tam podać przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego.

Wszystkie należne środki pracodawca dostarcza nieodpłatnie. Ma też obowiązek poinformować pracowników o sposobach posługiwania się nimi.

Prócz znaku bezpieczeństwa przydzielone pracownikowi środki ochrony indywidualnej powinny mieć również wystawioną przez producenta lub dostawcę deklarację zgodności z Polskimi Normami, wprowadzonymi do obowiązkowego stosowania, a także muszą spełniać wymagania określone przepisami bhp. Deklaracja zgodności powinna być wystawiona nawet wówczas, gdy środki ochrony indywidualnej uzyskały certyfikat na znak bezpieczeństwa i są oznaczone tym znakiem.

Na pracodawcy ciąży również obowiązek dopilnowania, by pracownik stosował odpowiednie do rodzaju wykonywanej pracy środki ochrony indywidualnej.

Z własną odzieżą i obuwiem

Przedsiębiorca ma obowiązek dostarczyć swojemu pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, które spełniają wymagania Polskich Norm. Powinien zrobić to wtedy, gdy odzież własna pracownika podczas wykonywanej pracy uległaby znacznemu zabrudzeniu lub zniszczeniu, bądź gdy jest to konieczne ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne czy ze względu na bezpieczeństwo i higienę pracy.

Rodzaj odzieży i obuwia roboczego, które należy stosować na określonych stanowiskach pracodawca powinien wskazać w akcie wewnątrzzakładowym. Powinien tam podać również przewidywane używania tych rzeczy. Na niektórych stanowiskach pracownik może jednak – o ile wyrazi na to zgodę – używać własnej odzieży i butów roboczych, jeśli spełniają o­ne wymagania bhp. Z tego tytułu powinien pobierać od pracodawcy ekwiwalent uwzględniający aktualne ceny.

Pracodawca powinien zawsze ustalić, na których stanowiskach takie używanie własnej odzieży i obuwia roboczego pracownika jest dopuszczalne. Na przykład nie mogą być o­ne stosowane tam, gdzie praca wiąże się z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo gdy czynności służbowe powodują intensywne brudzenie albo skażenie odzieży i obuwia środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi czy materiałami biologicznie zakaźnymi.

WAŻNE
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez odzieży i obuwia roboczego, jeśli są o­ne konieczne na określonym stanowisku

Jako odzież i obuwie robocze nie mogą być stosowane jakiekolwiek rzeczy. Muszą o­ne mieć właściwości ochronne i użytkowe. Powinny też być odpowiednio prane i konserwowane.

Pracodawca określa czas używania odzieży ochronnej i ma obowiązek przydzielać pracownikom określone składniki takiego ubrania z częstotliwością wynikającą z przewidzianych okresów i używania.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią konserwację, pranie, naprawę, odpylanie i odkażanie środków ochrony indywidualnej lub wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny w wysokości poniesionych kosztów na pranie. Pracownik musi jednak wyrazić zgodę na to, że będzie sam prał odzież roboczą. Jeśliby zaś obuwie robocze i odzież uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi, względnie materiałami biologicznie zakaźnymi, to wówczas pracownikowi nie wolno powierzyć ich do prania, konserwacji, odpylania i odkażania.

Z otrzymanych od pracodawcy obuwia i odzieży roboczej pracownik powinien się wyliczyć. Jeżeli zniszczenie ich nastąpiło z winy pracownika, to ponosi o­n za to odpowiedzialność.

Rozliczenie ekwiwalentu

Za używanie odzieży i obuwia roboczego oraz za ich pranie pracownikowi przysługuje ekwiwalent. Jego wysokość określa pracodawca, uwzględniając ceny rynkowe. Wypłaca go pracownikowi najczęściej w tym samym czasie co wynagrodzenie.

SRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ TO:
• odzież
• środki ochrony rąk i nóg
• środki ochrony głowy, oczu, twarzy, słuchu, układu oddechowego (np. hełmy, maski, okulary ochronne)
• środki izolujące cały organizm
• sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości

Odzież robocza to: ubrania, kombinezony, fartuchy, bluzy, koszule, bluzki, spodnie, spódnice, czapki, chustki

Obuwie robocze to: trzewiki, półbuty, półsaperki, sandały, obuwie profilaktyczne (dla pracowników przy pracach w pozycji stojącej)

Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Infor.pl
Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język polski
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak wynika z danych CKE, do egzaminu maturalnego w terminie głównym z języka polskiego powinno przystąpić 284 540 osób.

Powrót do obowiązkowych, podlegających ocenianiu prac domowych w szkołach podstawowych – MEN podejmuje działania w odpowiedzi na presję nauczycieli
05 maja 2025

74% nauczycieli chce powrotu do obowiązkowych, podlegających ocenie prac domowy w szkołach podstawowych – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Głos Nauczycielski. Minister edukacji Barbara Nowacka ulega presji i zapowiada ewaluację przepisów w tym zakresie jeszcze we wrześniu tego roku. Czy wprowadzone rok temu ograniczenia w zakresie zadań domowych, mające na celu umożliwienie uczniom realizacji swoich pasji i odpoczynek w czasie wolnym po szkole, były jednak błędem?

MEN zapowiada zmiany w podstawie programowej. Czy dyrektorzy szkół i placówek oraz nauczyciele zdążą przygotować się do nadchodzących zmian?
05 maja 2025

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada zmiany w podstawie programowej, które obejmą m.in. wprowadzenie nowych przedmiotów: edukacji zdrowotnej i obywatelskiej. Choć zmiany te nie są gruntowną reformą, wywołują spore emocje w środowisku nauczycielskim – zarówno nadzieje, jak i obawy. Czy szkoły zdążą się przygotować?

Można dostać co miesiąc blisko 400 złotych dopłaty na mieszkanie. O tym dodatku wielu Polaków nie ma pojęcia
05 maja 2025

Coraz trudniejsze do udźwignięcia przy rosnących kosztach utrzymania staję się dla niektórych płacenie czynszu. W takiej sytuacji kołem ratunkowym może się okazać tak zwany dodatek mieszkaniowy. Ponieważ od marca wzrosły progi dochodowe umożliwiające jego otrzymanie, więcej osób może skorzystać z dofinansowania. Miesięczna kwota może wynosić od 250 do 380 złotych. Żeby pieniądze dostać, trzeba spełnić określone warunki.

Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.
04 maja 2025

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie
05 maja 2025

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie, ale czy to wpłynie na aktywizację osób bezrobotnych? Raczej nie, tym bardziej, że ustawodawca poszerzył krąg podmiotów mający prawo do zasiłku przez rok.

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.
04 maja 2025

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa
05 maja 2025

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny? I co to jest wyszukiwarka partnerów KDR?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ
05 maja 2025

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
pokaż więcej
Proszę czekać...