Jak rozpoznać mobbing

Mobbing nie musi oznaczać zachowania sprzecznego z prawem. Wystarczy, że będzie to w pewnym sensie zachowanie naganne, niemające uzasadnienia w normach moralnych lub zasadach współżycia społecznego.

 

Rozmowa z Moniką Wacikowską – ekspertem z zakresu prawa pracy, z Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy.


Na czym właściwie polega mobbing?

– Mobbing to wszelkiego rodzaju działania i zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na systematycznym i długotrwałym nękaniu go oraz zastraszaniu, które wywołują u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Charakterystyczne jest, że takie działania i zachowania mają na celu poniżenie i ośmieszenie pracownika, izolowanie go od współpracowników lub nawet wyeliminowanie go ze środowiska pracowników.

Mobbingiem może być zatem ciągłe krytykowanie wykonywanej przez pracownika pracy lub jego życia prywatnego, poniżanie go, rozsiewanie ośmieszających go plotek, agresywne reagowanie na jego uwagi, ustne groźby i pogróżki, zmuszanie go do wykonywania prac uwłaczających jego godności osobistej, „bezsensownych” lub przerastających możliwości i kompetencje pracownika. Mobbingiem może być również niedawanie pracownikowi żadnych zadań do wykonania lub po prostu traktowanie go „jak powietrze”.

Trzeba jednak pamiętać, że o mobbingu można mówić dopiero wówczas, gdy opisane zachowania i działania powtarzają się wielokrotnie, przez dłuższy czas. Jednorazowe działania czy zachowania, nawet gdyby mocno zraniły pracownika, nie mogą być zakwalifikowane jako mobbing.

Jakie sytuacje sprzyjają powstawaniu zjawiska mobbingu?
– Wydaje się, że podstawową przyczyną występowania zjawiska mobbingu jest wysoka stopa bezrobocia. W takiej sytuacji pracodawcy w celu motywowania pracowników, stosują często praktykę ich zastraszania. Każde polecenie i uwagę starają się zaopatrzyć w słowa typu „wie pan, ile osób czeka na to, żeby zająć pana stanowisko?”.
Tworzenie takiej atmosfery w pracy powoduje, iż podmiotami stosującymi mobbing stają się również sami pracownicy. Rozpoczyna się swego rodzaju „wyścig szczurów”, w którym konieczne jest wyeliminowanie groźnej konkurencji.

Często mobbingowanie pracowników jest po prostu sposobem na podniesienie własnej wartości w oczach innych lub na ukrycie własnej niekompetencji.

Mobbing w każdej swej odsłonie jest zatem zjawiskiem patologicznym, u podnóża którego leżą złe relacje międzypersonalne.


W jaki sposób zabezpieczyć pracowników przed działaniami mobbingowymi?

– Podmiotem zobowiązanym do przeciwdziałania praktykom mobbingowym jest pracodawca. To do jego zadań należy zatem podejmowanie wszelkich kroków zapobiegającym powstawaniu mobbingu w zakładowym środowisku pracy. Działania takie mogą polegać na jasnym określeniu porządku pracy, w szczególności zasad podległości i współpracy, podejmowania decyzji i rozwiązywania konfliktów oraz określeniu możliwych kar wobec sprawców przemocy psychicznej. Mogą polegać również, co chyba wydaje się najważniejsze, na prowadzeniu akcji uświadamiających pracownikom, czym jest mobbing i jakie niesie ze sobą zagrożenia. Pracodawca może również zobowiązać wszystkich pracowników do zgłaszania wszelkich zauważonych objawów mobbingu. Może także powołać wewnątrzzakładową organizacji pracowniczą, która miałaby zająć się prowadzeniem wszelkiego rodzaju akcji mających na celu zapobieganie mobbingowi (np. tzw. komisji antymobbingowych).


W jaki sposób pracodawca może przeciwdziałać stwierdzonym przypadkom mobbingu?

– Ujawnienie sytuacji mobbingowej powinno skłonić pracodawcę do rozpoczęcia działań mających na celu zażegnanie konfliktu między tzw. mobberem, czyli osobą stosującą mobbing, a jego ofiarą oraz zakończenie procederu mobbingu. Pracodawca może w tym celu skorzystać z pomocy mediatora, np. osoby wyznaczonej spośród pracowników lub nawet spoza zakładu pracy.

Ważne jest również zapewnienie pomocy osobie poszkodowanej na skutek praktyk mobbingowych. W niektórych sytuacjach może to nawet polegać na zapewnieniu pomocy lekarskiej psychologa czy psychiatry, a także pomocy prawnej.

Mobbing, którego sprawcą jest inny pracownik, stanowi naruszenie obowiązku przestrzegania w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. Dlatego też pracodawca w razie stwierdzenia, że pracownik stosuje mobbing w stosunku do innego pracownika czy pracowników, ma prawo, w zależności od stopnia nasilenia działań mobbingowych, ukarać pracownika karą porządkową, rozwiązać łączący go stosunek pracy za wypowiedzeniem z powodu stosowania praktyk mobbingowych lub nawet rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika – stosowanie mobbingu może być bowiem uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.


Jakie środki ochrony przysługują pracownikowi poddanemu mobbingowi?

– Jak wcześniej wspomniałam, podmiotem zobowiązanym do przeciwdziałania mobbingowi jest pracodawca. Odpowiada o­n nie tylko za czynne znęcanie się psychiczne nad podwładnymi, lecz również za tego typu działania podejmowane przez jakiegokolwiek pracownika w stosunku do innego lub innych pracowników. Pracownik poddany mobbingowi ma zatem prawo żądania od pracodawcy, aby ten podjął stosowne działania mające na celu przerwanie tegoż procederu i zapobieganie mu na przyszłość. Ma również prawo rozwiązać za wypowiedzeniem wiążącą go umowę o pracę i żądać od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić również bez zachowania obowiązującego pracownika okresu wypowiedzenia – brak przeciwdziałania mobbingowi może być uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracowników.

W sytuacji zaś, gdy mobbing wywołał u pracownika rozstrój zdrowia, ma o­n możliwość dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Należy zwrócić uwagę na to, że zarówno wysokość odszkodowania, jak i zadośćuczynienia nie zostały ograniczone jakąkolwiek kwotą maksymalną.


Czy obowiązek przeciwdziałania mobbingowi dotyczy również pracowników? Jeśli tak, to na czym może polegać i z czego to wynika?

– Jednym z obowiązków pracowniczych jest przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. Brak przeciwdziałania ujawnionym praktykom mobbingu, a co za tym idzie, przyzwolenie na nękanie i znęcanie się nad innymi pracownikami, jest zachowaniem godzącym w zasady współżycia społecznego. Oznacza to zatem, że pracownik, oprócz zakazu stosowania mobbingu wobec innych pracowników, ma obowiązek zapobiegania mu, a więc przeciwstawiania się takim działaniom i zachowaniom.

Realizacja tego obowiązku może polegać na powiadamianiu pracodawcy (jako podmiotu odpowiedzialnego za przeciwdziałanie mobbingowi) o stosowanych w zakładzie pracy praktykach mobbingowych, jak również na żądaniu, aby pracodawca podjął odpowiednie kroki.

Pracownik może również próbować załagodzić lub zażegnać konflikt, jaki narósł między mobberem i jego ofiarą.


Rozmawiał Jakub Kaniewski
Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...