Przesłanki rozwiązania umowy przez pracownika w trybie natychmiastowym

Arkadiusz Sobczyk
rozwiń więcej
Pracownik ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się wobec niego ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Powyższa regulacja zawarta jest w art. 55 par. 11 k.p. Przepis ten jest odpowiednikiem art. 52 par. 1 pkt 1 k.p., który normuje uprawnienie pracodawcy do rozwiązania umowy o pracę w przypadku ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków przez pracownika. Pracownik, rozwiązując umowę o pracę w trybie art. 55 par. 11 k.p., ma prawo domagać się odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni.

Przesłanką uzasadniającą zastosowanie art. 55 par. 11 jest naruszenie przez pracodawcę w sposób ciężki swoich podstawowych obowiązków wobec pracownika. Powyższy zwrot ma charakter klauzuli generalnej. Przed zastosowaniem powyższego przepisu należy rozstrzygnąć, co należy do podstawowych obowiązków pracodawcy oraz kiedy naruszenie tych obowiązków będzie miało charakter ciężki.

Do obowiązków podstawowych zaliczyć należy obowiązki wskazane wprost w ustawie. Będą to więc przede wszystkim obowiązki wymienione w kodeksie pracy w dziale X Bezpieczeństwo i higiena pracy, w rozdziale I (art. 207-209). Ustawodawca wprost określił przedstawione tam obowiązki jako podstawowe w tytule tego rozdziału. Określenie obowiązki pracodawcy pojawia się również w art. 94 k.p. W tym przypadku ustawodawca nie zdecydował się na dodanie im przymiotnika podstawowe. Dookreślenie tych obowiązków w ustawie wskazuje jednak na ich rangę i możliwość uznania ich za obowiązki podstawowe. Za podstawowe obowiązki uważam również te, których naruszenie wiąże się z odpowiedzialnością pracodawcy za wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 281 i n.). Podstawowymi są wreszcie i takie obowiązki, które na mocy umowy o pracę zostały do rangi takowych podniesione.

Aby naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę stanowiło uzasadnioną przesłankę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, musi mieć charakter ciężki. Zatem nie każde naruszenie obowiązków, określonych jako podstawowe, będzie skutkowało umożliwieniem pracownikowi rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 55 par. 11 k.p. Ocena naruszenia obowiązku może być dokonana jedynie w konkretnych okolicznościach. Powyższe wiąże się z pytaniem, czy określenie ciężkie naruszenie jest równoznaczne z pojęciem zawinione naruszenie, a jeżeli tak, to o jaki stopień winy chodzi. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 kwietnia 2000 r. stwierdził, że przesłanką rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika i uzyskania odszkodowania (art. 55 par. 11) jest wina umyślna lub rażące niedbalstwo pracodawcy. Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia (I PKN 516/99, OSNP z 2001 r. z. 16, poz. 516). Znamienne jest odniesienie winy do naruszenia samego obowiązku, a nie do przyczyn jego naruszenia, które mogą mieć charakter niezawiniony. Podobne poglądy wyrażono także w literaturze, chociaż odnotować także należy poglądy odmienne.

Problematyczne jest, czy pracodawca, nie uznając zasadności rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia w trybie art. 55 par. 11 k.p., ma obowiązek natychmiastowej wypłaty mu odszkodowania. Uważam za zasadne udzielenie pracodawcy możliwości wstrzymania się z taką wypłatą. Nie musi on zgadzać się z oceną pracownika, iż naruszył swe podstawowe obowiązki i że zostały spełnione przesłanki rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Pracownik w takim wypadku musi dochodzić należnego mu odszkodowania w postępowaniu sądowym, przy jednoczesnym wykazaniu zasadności rozwiązania umowy w tym trybie.

ARKADIUSZ SOBCZYK

radca prawny Kancelaria Prawna Sobczyk i Współpracownicy w Krakowie

Infor.pl
MEN zapowiada zmiany w podstawie programowej. Czy dyrektorzy szkół i placówek oraz nauczyciele zdążą przygotować się do nadchodzących zmian?
05 maja 2025

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada zmiany w podstawie programowej, które obejmą m.in. wprowadzenie nowych przedmiotów: edukacji zdrowotnej i obywatelskiej. Choć zmiany te nie są gruntowną reformą, wywołują spore emocje w środowisku nauczycielskim – zarówno nadzieje, jak i obawy. Czy szkoły zdążą się przygotować?

Można dostać co miesiąc blisko 400 złotych dopłaty na mieszkanie. O tym dodatku wielu Polaków nie ma pojęcia
05 maja 2025

Coraz trudniejsze do udźwignięcia przy rosnących kosztach utrzymania staję się dla niektórych płacenie czynszu. W takiej sytuacji kołem ratunkowym może się okazać tak zwany dodatek mieszkaniowy. Ponieważ od marca wzrosły progi dochodowe umożliwiające jego otrzymanie, więcej osób może skorzystać z dofinansowania. Miesięczna kwota może wynosić od 250 do 380 złotych. Żeby pieniądze dostać, trzeba spełnić określone warunki.

Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.
04 maja 2025

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie
05 maja 2025

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie, ale czy to wpłynie na aktywizację osób bezrobotnych? Raczej nie, tym bardziej, że ustawodawca poszerzył krąg podmiotów mający prawo do zasiłku przez rok.

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.
04 maja 2025

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa
05 maja 2025

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny? I co to jest wyszukiwarka partnerów KDR?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ
05 maja 2025

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
05 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

pokaż więcej
Proszę czekać...