Czy można wziąć urlop bez powrotu do pracy

Ewa Drzewiecka
rozwiń więcej
W 2008 roku byłam około dwóch miesięcy na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą. Potem urodziłam dziecko. W tym miesiącu kończę urlop macierzyński. Zamierzam od razu wykorzystać bieżący urlop wypoczynkowy, który skończy się w styczniu 2009 r. Czy bez powrotu do pracy mogę skorzystać z 26 dni urlopu wypoczynkowego przypadającego na następny rok? Czy mogę wziąć dodatkowo dwa dni opieki nad dzieckiem?

Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (art. 163 par. 3 k.p.). W analizowanej sytuacji dotyczy to urlopu, który zakończy się w styczniu, czyli urlopu należnego za rok, w którym został wykorzystany urlop macierzyński (2008). Nie odnosi się natomiast do urlopu, który pracownica chciałaby rozpocząć w styczniu (za 2009 rok). Oznacza to, że do urlopu za 2009 rok należy zastosować ogólne zasady udzielania urlopu wypoczynkowego.

Urlopu udziela się zgodnie z planem urlopów, a w razie jego braku - pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Pracownica powinna zatem albo zgłosić wniosek do planu urlopów na 2009 rok albo porozumieć się z pracodawcą odnośnie do terminu wykorzystania urlopu, zgodnie z przepisami regulaminu pracy i zwyczajem obowiązującymi w zakładzie pracy. W obu przypadkach zarówno termin urlopu, jak i możliwość wykorzystania go w całości albo w części zależą od ustaleń z pracodawcą, który może uznać, że w styczniu pracownica powinna wykonywać pracę i zaproponować inny termin wykorzystania urlopu.

Należy pamiętać, że w sytuacji, gdy pracownik nie ustali z pracodawcą terminu wykorzystania urlopu, samo złożenie wniosku pracownika o udzielenie urlopu nie oznacza, że pracownik rozpocznie urlop we wskazanym we wniosku terminie (wyrok SN z 13 maja 1998 r., I PKN 99/98, OSNAPiUS 1999/10/331). Jeżeli pracownik, bez zgody pracodawcy, rozpocznie urlop w terminie podanym we wniosku, nieobecność w pracy należy potraktować jako nieusprawiedliwioną.

Pracodawca ma wówczas prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych (art. 52 par. 1 pkt 1 k.p.). Podsumowując, jeżeli pracodawca wyrazi zgodę na wykorzystanie 26 dni urlopu za 2009 rok bezpośrednio po zakończeniu korzystania z urlopu za 2008 rok, pracownica nie będzie musiała wracać do pracy. Prawo do urlopu zależy bowiem od pozostawania w stosunku pracy, niezależnie od faktycznego świadczenia pracy.

Pracownica ma prawo skorzystać w 2009 roku na ogólnych zasadach z dwóch dni zwolnienia na dziecko z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W zależności od ustaleń z pracodawcą dotyczących terminu urlopu wypoczynkowego, wykorzystanie dni wolnych może poprzedzać urlop albo nastąpić po jego wykorzystaniu.

EWA DRZEWIECKA

ekspert z zakresu prawa pracy

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 163, art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Infor.pl
Nowy podatek to drastyczny wzrost kosztów ogrzewania mieszkań i domów także gazem - kto zapłaci, ile, jakie terminy
02 cze 2024

Ceny energii elektrycznej budzą najwięcej emocji, nie tylko w kontekście ich odmrożenia od lipca 2024 roku. Tymczasem liczby są bezwzględne: najtrudniejszy do opanowania koszt w budżetach domowych to wydatki na ogrzewanie mieszkań i domó. Mimo tarcz antyinflacyjnych wzrosły już o ponad 50 procent. A to dopiero początek prawdziwego kosztowego horroru.

Czy 2.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, centrach handlowych i wszystkich sklepach
02 cze 2024

Niedziela handlowa czy niedziela z zakazem handlu? To pytanie wciąż jest aktualne. Dziś dla większości Polaków mamy czwarty dzień weekendu kończącego maj i zaczynającego czerwiec. Wiele rodzin potrzebuje więc bardziej niż zwykle dużych zakupów. Czy dziś otwarte są sklepy sieci Biedronka, Lidl i im podobnych, czy warto wybrać się na zakupy do galerii handlowej?

Pilne! Zastrzegasz numer PESEL, od 1.06.2024 możesz mieć duże problemy w banku, jak ich uniknąć
02 cze 2024

Dziś, 1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zastrzegania własnego numeru PESEL. Mają one zabezpieczać konsumentów przed wyłudzeniami kredytów i zaciąganiem na ich konto zobowiązań finansowych przez oszustów. Poza korzyściami jednak z zastrzeżeniem PESEL wiążą się niedogodności.

QUIZ Śmieszne nazwy osiedli. 6/10 to sukces
31 maja 2024
Osiedla, dzielnice, jednostki terytorialne miast - na potrzeby tego quizu wrzucamy je do jednego worka. Liczy się tylko zabawna nazwa. Wiesz, gdzie się znajdują?
Nadchodzi dyrektywa płacowa. Już teraz organizacje powinny zacząć się przygotowywać do jawności płac
31 maja 2024

Dyrektywa płacowa zacznie obowiązywać od 7 czerwca 2026 roku. Już teraz organizacje powinny zacząć się przygotowywać na jej nadejście – zwłaszcza te zatrudniające ponad 150 pracowników. Na te firmy bowiem prawo nakłada najpoważniejsze obowiązki dotyczące raportowania wysokości wynagrodzeń.

Program mieszkaniowy “Na Start” wciąż nie trafia do Sejmu, a jedyne, co na ten moment otrzymaliśmy to opublikowany 8 kwietnia pierwszy projekt ustawy
31 maja 2024

Program mieszkaniowy “Na Start” wciąż nie trafił do Sejmu, a jedyne, co na ten moment otrzymaliśmy to opublikowany 8 kwietnia pierwszy projekt ustawy. Z nowego programu mieszkaniowego “Na Start” skorzystają przede wszystkim rodziny. Co już wiemy o programie?

ZUS wcześniej wypłaca 800 plus. Część rodziców już otrzymała pieniądze
31 maja 2024

Dopiero 1 czerwca zaczyna się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus, ale część rodziców i opiekunów już otrzymało pieniądze na konta.

Od 1 czerwca instytucje finansowe w Polsce mają obowiązek sprawdzić numer PESEL klienta. Co daje zastrzeżenie numeru PESEL?
31 maja 2024

Zastrzeżenie numeru PESEL oznacza, że przestępcy nie będę mogli go wykorzystać do zaciągnięcia kredytu czy pożyczki na cudze dane. Instytucja finansowa, która udzieli tego typu kredytu, nie będzie mogła dochodzić z tego tytułu roszczeń wobec ofiary przestępstwa. To czy numer PESEL jest zastrzeżony będą sprawdzać także notariusze i operatorzy telekomunikacyjni.

ZUS: część osób dostanie 800 plus na nowy okres świadczeniowy już 31 maja 2024 r.
31 maja 2024

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpoczyna się 1 czerwca 2024 roku, ale już pod koniec maja część rodziców i opiekunów otrzymało pieniądze na konta. Pierwszy przelew ZUS na łączną kwotę ponad pół miliarda złotych dotyczy osób, których termin wypłaty świadczenia przypada 2 dnia każdego miesiąca.

Bon energetyczny nie dla każdego. Kto otrzyma to świadczenie i jak je uzyskać?
31 maja 2024

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej niektóre osoby mogą otrzymać bon energetyczny. Jest to jednorazowe świadczenie dla osób z niskim dochodem.

pokaż więcej
Proszę czekać...