Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu szkody spowodowanej przez dewastację

Czym jest dewastacja (wandalizm) wg ogólnych warunków ubezpieczenia? Jaki jest zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkodę spowodowaną dewastacją? Od czego może być uzależniona wypłata odszkodowania w takiej sytuacji?
Rafał Klepuszewski
Wszystkie towarzystwa ubezpieczeń oferujące obecnie na rynku ochronę dla przedsiębiorców przewidują również możliwość ubezpieczenia mienia służącego do prowadzenia działalności gospodarczej od kradzieży z włamaniem, rabunku oraz dewastacji. O ile dwa pierwsze zdarzenia są definiowane przez obowiązujące ogólne warunki ubezpieczenia w sposób zbliżony do siebie (odpowiadający określeniom używanym przez kodeks karny oraz potocznemu rozumieniu tych czynów, chociaż należy tutaj pamiętać, że ochroną ubezpieczeniową objęta jest kradzież z włamaniem, a nie „zwykła”), o tyle ostatnie stosowane jest w dwóch różnych znaczeniach. Niektóre bowiem z ogólnych wzorców umów ubezpieczeniowych podają przez pojęcie dewastacji uszkodzenie mienia (najczęściej zabezpieczeń lokalu, a także ścian, stropów, dachów, okien czy drzwi) w wyniku dokonanego lub usiłowanego włamania, ewentualnie rabunku. Inne natomiast mianem dewastacji, a może właściwiej wandalizmu, nazywają każde rozmyślne zniszczenie ubezpieczonego przedmiotu przez osobę lub osoby trzecie. Już pobieżna lektura obu powyższych definicji nasuwa istotną różnicę w zakresie odpowiedzialności ubezpieczyciela. W pierwszym przypadku zakład ubezpieczeń będzie odpowiadał tylko za takie uszkodzenie mienia, które miało związek z dokonanym bądź usiłowanym włamaniem, w drugim zaś takiego związku już się nie przewiduje.
Przykład
Przedsiębiorca prowadzący warsztat samochodowy zawarł umowę ubezpieczenia, która w swym zakresie przewidywała ochronę z tytułu szkód spowodowanych przez kradzież z włamaniem, rabunek oraz dewastację. Po zawiązaniu się stosunku ubezpieczeniowego nieznani sprawcy obrzucili kamieniami pojazdy przyjęte w celu naprawy, które znajdowały się na placu przy warsztacie. Jeśli postanowienia zawartej umowy ubezpieczenia określały jako dewastację uszkodzenie mienia, któremu ma towarzyszyć włamanie bądź jego usiłowanie, to w takim przypadku zakład ubezpieczeń będzie wolny od odpowiedzialności za zdarzenie opisane powyżej, gdyż brak tutaj takiego związku. Taka odpowiedzialność będzie zachodzić jedynie wtedy, gdy dewastacja została zdefiniowana jako rozmyślne zniszczenie mienia bez względu na fakt, czy sprawcy chcieli dokonać włamania.

Warto przy zawieraniu umowy ubezpieczenia zwrócić uwagę na to, jak definiowane jest pojęcie dewastacji (wandalizmu), tak aby w przypadku ewentualnego zniszczenia mienia nie było wątpliwości co do odpowiedzialności ubezpieczyciela. Tym bardziej, że niestety stosowane obecnie ogólne warunki ubezpieczeń używają pojęć dewastacji i wandalizmu w różnych znaczeniach. Zdarzają się jednak również takie przypadki, przy których pomimo wyraźnego wskazania w umowie ubezpieczenia, jakie zniszczenia mienia objęte są zakresem ochrony, trudno na tej podstawie jednoznacznie określić zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń1.

Prawidłowe zabezpieczenie mienia
Obok wyraźnego określenia zdarzeń skutkujących odpowiedzialnością towarzystwa istotnego znaczenia nabiera fakt prawidłowego zabezpieczenia mienia. Każde bowiem ogólne warunki ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem uzależniają wypłatę odszkodowania (ewentualnie jego wysokość) od spełnienia wymogów dotyczących zabezpieczeń antywłamaniowych.
Środki bezpieczeństwa, jakie muszą być spełnione zawsze, to te, które odnoszą się do ścian, podłóg, dachu lokalu (budynek, w którym prowadzona jest działalność, powinien być wykonany z materiałów odpornych na zniszczenie za pomocą prostych, ogólnie dostępnych narzędzi, zaś sforsowanie elementów konstrukcyjnych nie powinno być możliwe bez użycia znacznej siły), drzwi wejściowych (prawidłowo osadzone, skonstruowane i zamykane na dwa zamki wielozapadkowe, ewentualnie jeden posiadający świadectwo kwalifikacji właściwej instytucji bądź dwie kłódki bezkabłąkowe), okien i innych zewnętrznych przeszklonych otworów (również powinny być prawidłowo osadzone i skonstruowane, w przypadku zaś lokali na parterze bądź do których jest dostęp z niżej położonych obiektów powinny być zabezpieczone kratami, żaluzjami, roletami czy szybami antywłamaniowymi), czy wreszcie sposobu przechowywania gotówki2 oraz kluczy (klucze powinny być przechowywane w sposób chroniący je przed kradzieżą i uniemożliwiający dostęp do nich osobom nieupoważnionym, w razie ich zagubienia ubezpieczający jest zobowiązany do niezwłocznej wymiany zamków).
Szczegółowe informacje odnośnie do wymaganych zabezpieczeń antywłamaniowych każdy przedsiębiorca odnajdzie w postanowieniach ogólnych warunków ubezpieczenia. Lektura tych postanowień jest obowiązkowa przy zawiązywaniu stosunku ubezpieczeniowego, tak aby być pewnym co do odpowiedzialności ubezpieczyciela z tytułu szkody kradzieżowej. Jeżeli bowiem szkoda taka powstanie na skutek niezachowania standardowych zabezpieczeń antywłamaniowych lub w związku z ich złym stanem (ubezpieczający jest także zobowiązywany do utrzymywania zabezpieczeń w sprawności technicznej, co oznacza dokonywanie okresowych przeglądów przez odpowiednich specjalistów), to zakład ubezpieczeń ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania z tytułu kradzieży mienia.
W pewnych przypadkach towarzystwo, dokonując oceny ryzyka ubezpieczenia danego mienia, może odstąpić od podstawowych wymogów albo wręcz przeciwnie uzależnić swoją odpowiedzialność od zamontowania i funkcjonowania dodatkowych systemów zabezpieczających (np. zorganizowanie stałego dozoru, zamontowanie alarmu dźwiękowo-świetlnego, w tym również z powiadomieniem do firm chroniących mienie). W większości sytuacji fakt zabezpieczenia mienia w sposób odbiegający od poziomu podstawowego stanowi bądź zastąpienie standardowego środka bezpieczeństwa (np. brak krat w oknach), bądź uprawnia ubezpieczonego przedsiębiorcę do skorzystania ze zniżek w składce (jeśli rzeczywiście jest zabezpieczeniem dodatkowym). Zabezpieczenia ponadstandardowe także muszą spełniać pewne warunki, narzucone przez zakład ubezpieczeń. Na przykład stały dozór powinien być prowadzony w sposób dający gwarancję zapobieżenia szkodzie (częstość obchodów lokalizacji, właściwa osoba dozorująca), a umowa o usługi monitoringu powinna przewidywać maksymalny czas przybycia jednostek interwencyjnych od momentu odebrania zgłoszenia.
Trzeba jednak i tutaj pamiętać o tym, że brak bądź niezadziałanie np. dodatkowego systemu alarmowego wpłynie na wypłatę odszkodowania za skradzione mienie.
Zgodnie z obowiązującymi warunkami ubezpieczeń, jeśli z okoliczności danego zdarzenia wynika, że dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe, za które została naliczona zniżka w składce, nie zadziałało, to zakład ubezpieczeń ma prawo obniżyć wypłacane świadczenie proporcjonalnie do udzielonego upustu.
Słownik terminologiczny
Szkoda – wyróżnia się szkodę o charakterze majątkowym oraz szkodę niemajątkową (która może powstać tylko na osobie i określana jest jako krzywda). W pojęciu ubezpieczeniowym przez szkodę rozumie się uszczerbek majątkowy poniesiony przez ubezpieczającego w ubezpieczonym mieniu na skutek jego zniszczenia, uszkodzenia lub utraty (tzw. szkoda rzeczowa), bądź uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć poszkodowanego, a więc naruszenie dóbr osobistych człowieka wskutek określonych zdarzeń (tzw. szkoda osobowa). Szkodą na mieniu może być zniszczenie jakiejś rzeczy, spowodowanie konieczności poniesienia dodatkowych kosztów związanych z przywróceniem jej pierwotnej użyteczności, zaś szkodą na osobie może być spowodowanie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia człowieka. Szkoda rzeczowa może występować jako: strata rzeczywista (damnum emergens), czyli pomniejszenie majątku poszkodowanego. Wiąże się ze szkodą na mieniu i szkodą osobową. W wyniku powstania straty poszkodowany staje się uboższy niż był dotychczas; utracona korzyść (lucrum cessans), którą poszkodowany mógłby uzyskać, gdyby nie wyrządzono mu szkody. Wskutek doznania tej postaci uszczerbku poszkodowany nie staje się bogatszy, jakkolwiek mógł liczyć na wzbogacenie się. Utracona korzyść może się wiązać zarówno ze szkodą na osobie, jak i szkodą na mieniu. Zazwyczaj towarzyszy szkodzie rzeczywistej. Szkody dzieli się również na: szkody obecne, szkody przyszłe oraz szkody ewentualne.
Podstawa prawna:
Ogólne Warunki Ubezpieczenia Commercial Union Polska TUO S.A. „Partner Przedsiębiorcy” wraz z klauzulą nr 1 Ubezpieczenie mienia od wandalizmu,
Ogólne Warunki Ubezpieczenia Generali T.U. S.A. Podmiotów Gospodarczych „Lew Przedsiębiorca”,
Ogólne Warunki Ubezpieczenia PZU SA. kompleksowego ubezpieczenia małych podmiotów gospodarczych „Bezpieczna Firma”.
Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl
1 Patrz np. artykuł J. Królikowskiej-Bocheńczyk, Zawiłe OWU – Dewastacja, „Dziennik Ubezpieczeniowy” nr 12 z 2005 r.
2 O szczegółowych wymogach dotyczących sposobu zabezpieczenia wartości pieniężnych, w tym również podczas ich transportu, piszę w artykule Strata gotówki (nie) możliwa, „Prawo Przedsiębiorcy” nr 33 z 2002 r.


Infor.pl
Na wcześniejsza emeryturze laska stała się moją przyjaciółką. Pracownik ZUS mnie zapewnił, że nie stracę. Zawiódł mnie też Trybunał Konstytucyjny
04 maja 2025

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.
04 maja 2025

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa
04 maja 2025

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ
04 maja 2025

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolnych, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, poddając pod wątpliwość zgodność ww. przepisu z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym, na wszystkie dzieci i łącznie dla obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

pokaż więcej
Proszę czekać...