Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim

Jeżeli po przeprowadzeniu kontroli okaże się, że pracownik nieprawidłowo korzystał ze zwolnienia lekarskiego, to nie tylko utraci prawo do zasiłku chorobowego, ale również może być to przyczyną rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę.
Zwolnienie lekarskie jest dokumentem, który potwierdza niezdolność pracownika do wykonywania pracy. Jednocześnie stanowi podstawę do usprawiedliwienia jego nieobecności w pracy. Zwolnienie lekarskie jest wydawane w celu umożliwienia choremu zupełnego i pełnego powrotu do zdrowia. Zdarza się jednak, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem. W takiej sytuacji pracodawca może zwrócić się do właściwego organu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o dokonanie kontroli prawidłowości wykorzystywania przez pracownika zwolnienia lekarskiego bądź dokonać takiej kontroli samodzielnie.
Kiedy chory może chodzić
Zdarza się, że choroba pracownika nie powoduje konieczności spędzania tego okresu w domu, nie wszystkie choroby wymagają bezwzględnego leżenia w łóżku. Jednakże o tym, czy chory musi leżeć, czy też nie, decyduje lekarz prowadzący leczenie i wystawiający zwolnienie. Decyzja lekarza, że chory może chodzić uprawnia chorego jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, takich jak np. chodzenie po mieszkaniu, udanie się do apteki, na kontrolę lekarską, na rehabilitację. W żadnym wypadku nie daje o­na podstawy do tego, aby wykonywać pracę zarobkową. Oznacza to, że w sytuacji kiedy pracownik, korzystając ze zwolnienia lekarskiego, wykonywał pracę, świadczył usługi, prowadził działalność gospodarczą lub podejmował inne czynności sprzeczne z celem zwolnienia lekarskiego, np. wykonywał prace w ogrodzie, nie może usprawiedliwiać się, że lekarz nie nakazał leżenia w łóżku.

Przykład
Właściciel małej firmy spedycyjnej podjął decyzję o wypowiedzeniu umowy o pracę jednemu z pracowników. Pracownik ten, podejrzewając, że szef chce go zwolnić, udał się do lekarza i doręczył pracodawcy zwolnienie lekarskie chroniące go przed wypowiedzeniem. Zwolnienie lekarskie było kilkakrotnie przedłużane. Pewnego dnia pracodawca, będąc na zakupach, zobaczył, jak jego chory pracownik dźwiga całą „zgrzewkę” napoi. Pracownik tłumaczył się, że zwolnienie lekarskie nie obliguje go do leżenia w łóżku i zezwala na chodzenie.
Zachowanie to wzbudziło w pracodawcy podejrzenie, że pracownik niewłaściwie wykorzystuje zwolnienie lekarskie. W takiej sytuacji pracodawca może zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o dokonanie kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego.
Podmioty uprawnione do przeprowadzenia kontroli
W sytuacji kiedy pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem, pracodawca może zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o przeprowadzenie kontroli bądź przeprowadzić powyższą kontrolę samodzielnie. Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267, dalej w tekście jako „ustawa zasiłkowa”) pracodawcy, którzy zgłosili do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, mogą samodzielnie dokonywać takiej kontroli. Pozostali pracodawcy muszą korzystać z pośrednictwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego polega na sprawdzeniu, czy chory pracownik nie wykonuje pracy zarobkowej lub czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem, np. na załatwienie spraw osobistych, aby odpocząć, czy też jako ochronę przed wypowiedzeniem umowy o pracę.
Kontrola taka powinna być dokonywana w miarę potrzeby, bez ustalania z góry stałych terminów jej przeprowadzania, a jej nasilenie powinno odbyć się w sytuacji, kiedy występuje zwiększona absencja w pracy, albo w przypadku, kiedy pracodawca dowie się, że chory pracownik niewłaściwie wykorzystuje zwolnienie lekarskie, np. świadczy pracę w ramach innego stosunku pracy.

Przykład
Paweł Z. pracował w firmie A. na pełnym etacie. Po pracy był zatrudniony w firmie B. na pół etatu. Kiedy zachorował, udał się do lekarza i uzyskał zwolnienie lekarskie, które przedłożył w firmie A., przy czym nie zaprzestał świadczenia pracy na rzecz firmy B. Pracodawca A. dowiedział się, że Paweł Z. pomimo zwolnienia lekarskiego pracuje w firmie B. W związku z tym pracodawca A. zwrócił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o skontrolowanie prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego, wskazując, iż jego pracownik świadczy pracę na terenie firmy B. Po przeprowadzeniu kontroli przez ZUS na terenie firmy B. Paweł Z. stracił prawo do zasiłku chorobowego za cały okres wskazany w zaświadczeniu lekarskim.
Upoważnienie
W sytuacji kiedy pracodawca jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich swoich pracowników, osobą kontrolującą w jego imieniu może być przełożony chorego pracownika, inny pracownik lub nawet sam pracodawca. W sytuacji zaś, kiedy do przeprowadzenia kontroli uprawniony jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, osobą upoważnioną do kontroli z jego ramienia jest pracownik ZUS.
Osoba, która będzie przeprowadzała kontrolę prawidłowości korzystania ze zwolnienia lekarskiego, powinna mieć imienne upoważnienie uprawniające do wykonywania kontroli zarówno w miejscu zamieszkania chorego, jak i w miejscu czasowego pobytu lub w miejscu zatrudnienia. Przeprowadzając kontrolę, jest o­na zobowiązana do sporządzenia protokołu z kontroli, w którym wskazuje, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego. Kontrolowany pracownik ma prawo zapoznać się z jego treścią w celu wniesienia uwag. Jeżeli zaś po przeprowadzeniu kontroli powstaną wątpliwości w zakresie, czy zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane zgodnie z jego celem, rozstrzyga je właściwa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, uzyskując – jeżeli zajdzie taka potrzeba – opinię lekarza leczącego. W razie sporu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję, którą można zaskarżyć.
Skutki kontroli
Jeżeli po przeprowadzeniu kontroli okaże się, że pracownik wykorzystywał zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem, utraci o­n prawo do zasiłku chorobowego za cały okres niezdolności do pracy wskazany w zaświadczeniu lekarskim (art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Może zdarzyć się także, że podejmowane przez pracownika w trakcie korzystania ze zwolnienia lekarskiego czynności sprzeczne z celem zwolnienia będą stanowiły ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i w konsekwencji będą stanowiły podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie przewidzianym przez art. 52 k.p.
Jednakże nie każde działanie pracownika w takiej sytuacji będzie mogło zostać zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Nie będzie nim np. jednorazowe udanie się do najbliższego sklepu w celu zakupienia żywności bądź krótki spacer odbyty zgodnie z zaleceniem lekarza leczącego lub nawet udział we własnym ślubie (por. wyrok Sądu Najwyższego z 26 września 2001 r. I PKN 638/00, Pr. Pracy 2002/1/35). W związku z powyższym każdą zaistniałą sytuację należy ocenić indywidualnie.

Katarzyna Wrońska
Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...