Jak ustalić dochód rodziny

1 września 2005 r. rozpoczął się nowy okres zasiłkowy i weszły w życie istotne nowelizacje ustawy o świadczeniach rodzinnych. Pracodawcy i inne instytucje zobowiązane do ustalania prawa i wypłaty tych świadczeń mają jednak wątpliwości, jak ustalać, czy dochód rodziny uprawnia do uzyskania świadczeń.
Stanowiska prezentowane w materiale zostały uzgodnione z Departamentem Świadczeń Socjalnych Ministerstwa Polityki Społecznej.
Od 1 września 2005 r. w przypadku uzyskania przez członka rodziny, osobę uczącą się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego dochodu, prawo do zasiłku rodzinnego ustala się na podstawie dochodu rodziny, osoby uczącej się lub dziecka powiększonego o uzyskany dochód. Ponadto nowelizacja wprowadziła definicję utraty i uzyskania dochodu w rodzinie. Utratą dochodu jest wyłącznie:
• uzyskanie prawa do urlopu wychowawczego,
• utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych,
• utrata zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem umowy o dzieło,
• utrata emerytury, renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej,
• nieotrzymywanie całości lub części zasądzonych alimentów,
• wyrejestrowanie działalności gospodarczej,
• wydzierżawienie gospodarstwa rolnego na zasadach przewidzianych w ustawie o świadczeniach rodzinnych.
Natomiast należy przyjąć, że w rodzinie przybyło nowe źródło dochodu, jeżeli członek rodziny:
• zakończy urlop wychowawczy i podejmie pracę,
• uzyska prawo do zasiłku dla bezrobotnych,
• uzyska zatrudnienie lub inną pracę zarobkową z wyłączeniem umowy o dzieło,
• uzyska emeryturę, rentę, rentę rodzinną lub rentę socjalną,
• uzyska w całości lub części zasądzone alimenty,
• rozpocznie działalność gospodarczą,
• zostanie dzierżawcą gospodarstwa rolnego, na zasadach przewidzianych w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Czy uwzględnić podwyżkę
(?) Nasz pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas określony od 1 kwietnia 2004 r. do 31 marca 2005 r. Od 1 maja 2005 r. zawarliśmy z nim kolejną umowę o pracę, w której przewidziano wyższe wynagrodzenie. W sierpniu wystąpił z wnioskiem o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy. Czy przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego od 1 września 2005 r. powinniśmy uwzględnić podwyżkę wynagrodzenia?

– W tym przypadku należy uznać, że pracownik uzyskał nowe źródło. Dlatego też ustalając prawo do zasiłku rodzinnego należy przyjąć wyższe wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje w pierwszym pełnym miesiącu uzyskiwania nowego dochodu.
Obecnie ustalając prawo do zasiłku rodzinnego w nowym okresie zasiłkowym, należy również uwzględnić dochód uzyskany po 2004 r., a przed złożeniem wniosku o zasiłek. Uzyskanie dochodu następuje m.in. w wyniku podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Rozwiązanie umowy o pracę oraz zawarcie kolejnej umowy (nawet z tym samym pracodawcą) powoduje, że doszło do uzyskania nowego źródła dochodu.

Co w przypadku zmiany rodzaju umowy
(?) Mąż naszej pracownicy był w 2004 r. zatrudniony na umowę zlecenie. Nadal pracuje w tej samej firmie, z tym że od 1 lipca 2005 r. zawarto z nim umowę o pracę. W jaki sposób należy obliczyć dochód rodziny do celów ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego od 1 września 2005 r.?

W wyniku zawarcia umowy o pracę mogło nastąpić obniżenie albo podwyżka wynagrodzenia. Dlatego też należy ustalić dochód rodziny za 2004 r., z wyłączeniem wynagrodzenia męża pracownicy za 2004 r., a następnie wliczyć pensję, którą otrzymał w pierwszym pełnym miesiącu kalendarzowym zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Dopiero tak ustalony dochód rodziny pozwoli ustalić, czy w nowym okresie zasiłkowym pracownicy będzie przysługiwał zasiłek rodzinny.
W opisanym przypadku należy przyjąć, że z chwilą wygaśnięcia umowy zlecenia nastąpiła utrata dochodu przez męża pracownicy. Równocześnie zawarcie umowy o pracę spowodowało, że w rodzinie przybyło nowe źródło dochodu. Przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego nie ma znaczenia, że mąż pracownicy kontynuuje pracę na rzecz tego samego pracodawcy, na innej podstawie prawnej.
Czy nastąpiła utrata dochodu
(?) Żona naszego pracownika jest od kilku lat na rencie. Do końca marca br. pobierała okresową rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a od kwietnia br. ZUS przyznał jej rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Czy w takiej sytuacji należy uznać, że nastąpiła utrata dochodu?
– W myśl przepisów obowiązujących od 1 września 2005 r., utratą dochodu jest m.in. utrata prawa do renty. W tym przypadku żona pracownika utraciła prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a następnie uzyskała prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Należy zatem wyłączyć z dochodu rodziny dochód żony osiągnięty w 2004 r. z renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a równocześnie dodać dochód uzyskany przez nią z renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
Zmiana wysokości renty spowodowana ustaleniem niższego stopnia niezdolności do pracy ma z reguły znaczny wpływ na sytuację materialną rodziny. Aktualny dochód rodziny może być w takiej sytuacji dużo niższy niż w 2004 r. Dlatego w takim przypadku należy zastosować interpretację przepisów korzystną dla osoby starającej się o świadczenie i nie uwzględniać dochodu żony uzyskanego z tytułu renty w 2004 r. Należy natomiast dodać do przeciętnego miesięcznego dochodu rodziny dochód z tytuły renty z pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego, za który otrzymała rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, tj. za kwiecień 2005 r.

Czy uwzględnić obniżenie wymiaru etatu
(?) Nasz pracownik w sierpniu 2005 r. złożył wniosek o zasiłek rodzinny. Do końca maja 2005 r. był zatrudniony na pełny etat, z końcem maja umowa wygasła i od 1 czerwca zawarliśmy z nim nową umowę o pracę na 1/2 etatu. Pracownik wnosi o przyjęcie, że nastąpiła utrata dochodu. Czy powinniśmy uwzględnić taki wniosek?

– W opisanym przypadku wygasła dotychczasowa umowa o pracę i w jej miejsce nawiązano ponownie stosunek pracy. Skutkiem zawarcia nowej umowy jest obniżenie dochodu, które wynika z obniżenia wymiaru czasu pracy. W takiej sytuacji należy przyjąć, że nastąpiła utrata dochodu, mimo dalszego nieprzerwanego trwania zatrudnienia. Zmiana wymiaru czasu pracy z pełnego etatu na 1/2 ma z reguły istotny wpływ na sytuację materialną rodziny i przyjęcie dochodu z 2004 r. mogłoby być w takim przypadku krzywdzące dla pracownika.
Do 31 sierpnia 2005 r. przyjmowano, że obniżenie wymiaru czasu pracy może stanowić podstawę do przyjęcia, że nastąpiła utrata dochodu. Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych zdefiniowała pojęcie utraty dochodu. Przez utratę dochodu rozumie się m.in. utratę zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w tym rozwiązanie poprzedniej i zawarcie nowej umowy o pracę.
Czy nastąpiło uzyskanie dochodu
(?) Nasz pracownik pobiera zasiłek rodzinny na dziecko, którego jest prawnym opiekunem. Dziecko jest uprawnione do renty rodzinnej, z tym że do końca maja 2005 r. pobierało 1/2 renty. Do drugiej połowy świadczenia uprawniony był brat, który od 1 czerwca br. utracił prawo do renty z uwagi na ukończenie 25 lat. Tym samym dziecko naszego pracownika uzyskało prawo do renty w pełnej wysokości. W lipcu br. pracownik złożył wniosek o dalszą wypłatę zasiłku rodzinnego, na nowy okres zasiłkowy. Czy należy przyjąć, że w takiej sytuacji nastąpiło uzyskanie dochodu?

– W opisanym przypadku nie nastąpiło uzyskanie prawa do renty, a jedynie zwiększenie wysokości już pobieranego świadczenia. Zatem przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego należy przyjąć dochód dziecka z tytułu renty uzyskany w 2004 r.
Ponadto w przypadku dziecka, które pozostaje pod opieką opiekuna prawnego, nie ustala się dochodu rodziny, uwzględnia się jedynie dochody osiągane przez dziecko.

Paweł Jóźwiak
Autor jest specjalistą z zakresu ubezpieczeń społecznych

PODSTAWA PRAWNA
• Artykuł 3 ust. 1, ust. 22-24, art. 5 i art. 25 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 228, poz. 2255 z późn. zm.).
• Paragraf 17 i par. 18 rozporządzenia ministra polityki społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. nr 105, poz. 881 z późn. zm.).


Infor.pl
Limity dorabiania do emerytury i renty w 2025 r. - zmiany od 1 czerwca. Kto może dorabiać bez ograniczeń a kto musi się liczyć ze zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia?
15 maja 2025

ZUS informuje, że pracujący emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (na tzw. wcześniejszych emeryturach) oraz niektórzy renciści będą mogli od czerwca 2025 r. uzyskiwać większe dochody z dodatkowej pracy. Graniczna kwota, która nie wpłynie na zmniejszenie emerytury lub renty, wzrasta o 339,50 zł brutto, a wyższy próg, po przekroczeniu którego świadczenie może zostać zawieszone o 630,60 zł brutto.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: geografia, poziom rozszerzony [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
15 maja 2025

W czwartek, 15 maja 2025 r. maturzyści przystąpili do egzaminu maturalnego z geografii na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 rozpocznie się egzamin maturalny z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym.

Egzamin ósmoklasisty 2025. E8: język obcy nowożytny: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
15 maja 2025

W czwartek, 15 maja 2025 r. o godz. 9:00 odbył się egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego. Jak wynika z danych CKE, 98,4 proc. uczniów zadeklarowało przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego.

Rolnik także nie ucieknie przed ZUS-em. 31 maja upływa termin na złożenie ważnego dokumentu, którego uchybienie skutkować będzie poważnymi konsekwencjami
15 maja 2025

Rolnicy (jak również ich domownicy, dotychczas objęci ubezpieczeniem w KRUS), którzy jednocześnie z działalnością rolniczą – prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą albo współpracują przy prowadzeniu takiej działalności – utracą ubezpieczenie w KRUS i będą zobowiązani do „przejścia” do ZUS, jeżeli do 31 maja br., nie złożą w KRUS ważnego dokumentu. Ustaniem ubezpieczenia rolnika (jak również jego domownika) w KRUS, skutkuje również przekroczenie tzw. rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy. Nie bez konsekwencji dla ubezpieczenia w KRUS, pozostaje także podjęcie przez rolnika pracy na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej, innej pokrewnej im umowy lub objęcie funkcji radzie nadzorczej spółki.

Fundacja rodzinna nie jest całkowicie zwolniona z podatku. WSA stawia sprawę jasno
15 maja 2025

Fundacja rodzinna, mimo szeregu preferencji podatkowych, nie jest całkowicie zwolniona z opodatkowania. Przykładem może być wynagrodzenie wypłacane fundatorowi na podstawie kontraktu menedżerskiego – zgodnie z wyrokiem WSA w Łodzi, takie świadczenie stanowi tzw. „ukryty zysk”, od którego fundacja musi zapłacić 15% CIT. Warto wiedzieć, kiedy dokładnie pojawia się obowiązek podatkowy i jak interpretowane są umowy menedżerskie zawierane z fundatorem lub beneficjentem fundacji.

Obowiązek zapłaty frachtu przez odbiorcę
15 maja 2025

Zatory płatnicze w branży transportowej to jej największa zmora. Najczęściej brak zapłaty związany jest z powstaniem szkody i sporem o to kto powinien ponieść koszty z tego tytułu.

Trzeba zapłacić podatek od takich przydomowych tarasów. Niektórych to zaskoczy i mocno zaboli
15 maja 2025

Przydomowy taras może być obłożony podatkiem? Wydaje się, że nie, bo przecież znajduje się na zewnątrz budynku i nie stanowi powierzchni użytkowej. Właściciele nieruchomości są przekonani, że od tarasu daniny płacić nie trzeba. Ale nie do końca mają rację. O co chodzi?

500 zł na badania profilaktyczne dla każdej osoby powyżej 20 roku życia. Nowy program Ministerstwa Zdrowia już wystartował
15 maja 2025

5 maja br. wystartował nowy program profilaktyki zdrowotnej „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, może bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł. Jest on realizowany przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz laboratoria diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

7 tys. zasiłku coraz bliżej: senat nie zgłosił poprawek. Czy podpis Prezydenta to tylko formalność?
14 maja 2025

Z wielką ulgą wiele osób przyjęło informację, że senat nie zgłosił w środę (15 maja 2025 r.) poprawek do nowelizacji ustawy ws. podwyższenia zasiłku pogrzebowego z 4 do 7 tys. zł. Jego kwota ma podlegać waloryzacji w marcu, jeżeli wskaźnik inflacji w roku poprzednim przekroczy 5 proc. Podwyżka i wypłata wyżej kwoty zasiłku ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 r.

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji
14 maja 2025

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...