Niższa składka po korekcie

W 2006 r. składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest niższa niż w latach poprzednich i wynosi tylko 0,10 proc. podstawy wymiaru. Zmiany wprowadziła ustawa budżetowa. Przedsiębiorcy, którzy od początku roku płacili wyższą składkę, powinni dokonać korekty.
Wysokość składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zależy od ustaleń zawartych w ustawie budżetowej. Określona na jej podstawie wysokość obowiązuje zawsze już od początku roku, mimo że ustawa uchwalana jest kilka miesięcy później. Tak było i w tym roku.

Artykuł 18 ust. 3 ustawy z 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracodawcy nakazuje płacić od początku roku do uchwalenia ustawy budżetowej składkę w dotychczasowej wysokości, czyli ustaloną za rok poprzedni. Dopiero potem odprowadza się składkę w nowej wysokości. Dokonuje się też korekty poprzednich wpłat. Trzeba ja zrobić w kwietniu, czyli w pierwszym miesiącu po tym, w którym została ogłoszona ustawa budżetowa.

W 2005 r. wysokość składki na FGŚP wynosiła 0,15 proc., a w 2006 r. równa się o­na 0,10 proc. podstawy wymiaru, którą zawsze jest podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia rocznej podstawy wymiaru do trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

WAŻNE
– składka na FGŚP opłacana jest na odrębny rachunek bankowy przy użyciu odrębnego dokumentu płatniczego. Płaci się ją łącznie ze składką na Fundusz Pracy
– składka na FGŚP opłacana jest wyłącznie za okres obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych
– składki na FGŚP za wszystkich ubezpieczonych rozlicza się łącznie, w deklaracji ZUS DRA
– składka na FGŚP w całości jest finansowana z własnych środków płatników

Płatnicy składek, którzy od początku 2006 r. płacili 0,15 proc. podstawy wymiaru, muszą skorygować przekazane deklaracje rozliczeniowe, które złożyli od początku roku. W korekcie wykazują należne składki ustalone w wysokości 0,10 proc. podstawy wymiaru. W ten sposób wykazują też wysokość nadpłaty. Następnie o tę nadpłatę mogą pomniejszyć bieżące składki. Gdyby jednak mieli jakieś zaległości, wówczas nadpłata zostałaby zaliczona na ich poczet.

Płatnicy składek, którzy nie zrobili korekty deklaracji rozliczeniowych za styczeń i bez niej wykazali niższe składki na fundusz w deklaracji za luty albo nie skorygowali deklaracji rozliczeniowych za styczeń i za luty, a wykazali niższe składki w deklaracjach rozliczeniowych za marzec, nie będą traktowani przez ZUS jako osoby, które dopuściły się nieprawidłowości wymagających korekty dokumentów rozliczeniowych.

POBÓR SKŁADEK
ZUS pobiera składki na fundusz w okresach miesięcznych, łącznie ze składkami na ubezpieczenie społeczne. Następnie ściągnięte kwoty przekazuje do funduszu – do 15 dnia następnego miesiąca. Jeśli przekaże je później, to musi zapłacić odsetki ustawowe. Płatnicy składek, którzy do ZUS nie odprowadzili składek w terminie, muszą zapłacić odsetki za zwłokę. Może też być im wymierzona dodatkowa opłata, a także mogą zostać ukarani grzywną. Fundusz zwraca ZUS koszty poboru składek w wysokości 0,5 proc. odprowadzonej z tego tytułu kwoty.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Infor.pl
Już ponad milion osób dostaje 215 zł co miesiąc z MOPS. Kto może dostać zasiłek pielęgnacyjny 2025 i czy potrzebne jest orzeczenie o niepełnosprawności?
25 lip 2025

Zastanawiasz się, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny z MOPS i ile wynosi to świadczenie w 2025 roku? Sprawdzamy, kto może złożyć wniosek, czy zasiłek pielęgnacyjny przysługuje przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz czy orzeczenie o niepełnosprawności jest wymagane. Dowiesz się też, kto wypłaca zasiłek (MOPS, GOPS czy ZUS), jak długo trwa procedura oraz czy planowana jest waloryzacja świadczenia w 2025 lub 2026 roku. Jeśli opiekujesz się osobą niepełnosprawną lub sam masz orzeczenie, sprawdź, czy należą Ci się pieniądze i jakie są zasady.

Tablica alimentacyjna wycofana. Rozwiązanie będzie jeszcze konsultowane
25 lip 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z zaproponowanych we środę tablic alimentacyjnych. Rozwiązanie zostanie jeszcze raz skonsultowane - poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka po piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Darmowy dentysta NFZ? Tak, jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności. Sprawdź, co daje orzeczenie, jakie ulgi przysługują i co można zyskać w 2025 roku
25 lip 2025

Masz orzeczenie o niepełnosprawności i zastanawiasz się, czy leczenie zębów może być całkowicie darmowe w ramach NFZ? Publiczne gabinety stomatologiczne oferują więcej, niż myślisz – od usuwania bólu zęba po wypełnienia bez dodatkowych opłat. Czy dentysta ma obowiązek przyjąć Cię z bólem zęba? Czy trzeba dopłacać za plombę? A może plomba światłoutwardzalna jest refundowana na NFZ? Sprawdź, jakie świadczenia stomatologiczne przysługują Ci w 2025 roku i kiedy naprawdę nie musisz płacić ani złotówki.

Kiedy nauczyciel może przejść w stan nieczynny?
25 lip 2025

W jakiej sytuacji nauczyciel może przejść w stan nieczynny? Czy dyrektor może samodzielnie podjąć taką decyzję wobec nauczyciela?

Tusk zapowiada rewolucję: uprościmy podatki i prowadzenie biznesu w Polsce
25 lip 2025

Podczas piątkowej konferencji prasowej, poprzedzającej posiedzenie rządu, premier Donald Tusk zapowiedział szeroko zakrojone działania mające na celu uproszczenie prowadzenia biznesu w Polsce, w tym gruntowną reformę systemu podatkowego. Jego słowa, pełne determinacji i świadomości skali wyzwań, padły w momencie, gdy polscy przedsiębiorcy coraz częściej apelują o zmniejszenie biurokratycznego ciężaru i stabilność regulacyjną.

Nadchodzą zmiany w PPK oraz w prawie dotyczącym funduszy inwestycyjnych. Czy pracownicy zyskają?
25 lip 2025

Nadchodzą zmiany w PPK oraz w prawie dotyczącym funduszy inwestycyjnych. Czy pracownicy zyskają? Prawdopodobnie tak. Ministerstwo Finansów przygotowuje gruntowną nowelizację przepisów regulujących polski rynek kapitałowy. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy (numer UC105), który ma na celu zmianę kluczowych aktów prawnych: ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

Masz orzeczenie o niepełnosprawności? Co oznaczają symbole 01-U, 02-P, 03-L, 04-O, 05-R, 06-E, 07-S, 08-T, 09-M, 10-N, 11-I lub 12-C? Sprawdź, jakie ulgi i świadczenia Ci przysługują
25 lip 2025

Masz orzeczenie o niepełnosprawności i widzisz na nim symbol 02-P, 11-I, 12-C albo inny z katalogu? W 2025 roku każdy z tych kodów niesie za sobą konkretne uprawnienia – od ulg podatkowych, przez świadczenia z ZUS i MOPS, aż po wsparcie z PFRON. Sprawdź, co oznaczają symbole przyczyny niepełnosprawności i jakie formy pomocy przysługują zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Gra w zagranicznym kasynie online: legalność, podatki i ryzyko utraty wygranej
25 lip 2025

W dobie globalizacji i rosnącej popularności internetowego hazardu wiele osób z Polski decyduje się na grę w zagranicznych kasynach online. Kuszące wygrane i łatwy dostęp to jednak tylko pozory – brak znajomości przepisów może kosztować cię nie tylko grzywnę, ale również całą wypłatę. Sprawdź, kiedy gra jest legalna, kiedy zapłacisz podatek, a kiedy... stracisz wszystko.

Dla tysięcy pracowników z ZUSu pieniądze wstecz: zasiłki, renty, odszkodowania. Resort zdrowia już ma przepisy
25 lip 2025

Rak jako choroba zawodowa i odszkodowania z ZUS? Prawdopodobnie tak, bo resor zdrowia pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących chorób zawodowych, które znacząco zwiększą ochronę pracowników narażonych na działanie pewnych szkodliwych dla ich zdrowia czynników. Ta nowelizacja otwiera drogę byłym i obecnym pracownikom do ubiegania się o nowe świadczenia, takie jak odszkodowania i renty, w przypadku zdiagnozowania tych nowotworów w związku z wykonywaną w przeszłości pracą.

Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam
25 lip 2025

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

pokaż więcej
Proszę czekać...