Niższa składka po korekcie

W 2006 r. składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest niższa niż w latach poprzednich i wynosi tylko 0,10 proc. podstawy wymiaru. Zmiany wprowadziła ustawa budżetowa. Przedsiębiorcy, którzy od początku roku płacili wyższą składkę, powinni dokonać korekty.
Wysokość składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zależy od ustaleń zawartych w ustawie budżetowej. Określona na jej podstawie wysokość obowiązuje zawsze już od początku roku, mimo że ustawa uchwalana jest kilka miesięcy później. Tak było i w tym roku.

Artykuł 18 ust. 3 ustawy z 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracodawcy nakazuje płacić od początku roku do uchwalenia ustawy budżetowej składkę w dotychczasowej wysokości, czyli ustaloną za rok poprzedni. Dopiero potem odprowadza się składkę w nowej wysokości. Dokonuje się też korekty poprzednich wpłat. Trzeba ja zrobić w kwietniu, czyli w pierwszym miesiącu po tym, w którym została ogłoszona ustawa budżetowa.

W 2005 r. wysokość składki na FGŚP wynosiła 0,15 proc., a w 2006 r. równa się o­na 0,10 proc. podstawy wymiaru, którą zawsze jest podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia rocznej podstawy wymiaru do trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

WAŻNE
– składka na FGŚP opłacana jest na odrębny rachunek bankowy przy użyciu odrębnego dokumentu płatniczego. Płaci się ją łącznie ze składką na Fundusz Pracy
– składka na FGŚP opłacana jest wyłącznie za okres obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych
– składki na FGŚP za wszystkich ubezpieczonych rozlicza się łącznie, w deklaracji ZUS DRA
– składka na FGŚP w całości jest finansowana z własnych środków płatników

Płatnicy składek, którzy od początku 2006 r. płacili 0,15 proc. podstawy wymiaru, muszą skorygować przekazane deklaracje rozliczeniowe, które złożyli od początku roku. W korekcie wykazują należne składki ustalone w wysokości 0,10 proc. podstawy wymiaru. W ten sposób wykazują też wysokość nadpłaty. Następnie o tę nadpłatę mogą pomniejszyć bieżące składki. Gdyby jednak mieli jakieś zaległości, wówczas nadpłata zostałaby zaliczona na ich poczet.

Płatnicy składek, którzy nie zrobili korekty deklaracji rozliczeniowych za styczeń i bez niej wykazali niższe składki na fundusz w deklaracji za luty albo nie skorygowali deklaracji rozliczeniowych za styczeń i za luty, a wykazali niższe składki w deklaracjach rozliczeniowych za marzec, nie będą traktowani przez ZUS jako osoby, które dopuściły się nieprawidłowości wymagających korekty dokumentów rozliczeniowych.

POBÓR SKŁADEK
ZUS pobiera składki na fundusz w okresach miesięcznych, łącznie ze składkami na ubezpieczenie społeczne. Następnie ściągnięte kwoty przekazuje do funduszu – do 15 dnia następnego miesiąca. Jeśli przekaże je później, to musi zapłacić odsetki ustawowe. Płatnicy składek, którzy do ZUS nie odprowadzili składek w terminie, muszą zapłacić odsetki za zwłokę. Może też być im wymierzona dodatkowa opłata, a także mogą zostać ukarani grzywną. Fundusz zwraca ZUS koszty poboru składek w wysokości 0,5 proc. odprowadzonej z tego tytułu kwoty.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Infor.pl
Doręczenia w postępowaniu administracyjnym. Co się zmieniło od 13 lipca 2025 r.?
22 lip 2025

Nowe przepisy dotyczące doręczeń wypełniają lukę, która istniała w dotychczasowej regulacji. Czy doręczanie pism przez organy będzie łatwiejsze?

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie
22 lip 2025

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Samochód dla niepełnosprawnego. Jak przystosować? Ile to kosztuje? Czy PFRON to finansuje?
22 lip 2025

Jak wygląda samochód dla osób z niepełnosprawnością? Jak można go zakupić lub przerobić na potrzeby niepełnosprawnego kierowcy, lub pasażera? Czy PFRON oferuje na to dofinansowanie i jakie są dostępne ulgi podatkowe? W najnowszym przewodniku na 2025 rok omawiamy najważniejsze zagadnienia związane z adaptacją samochodu: od kosztorysu, przez formalności, aż po pomoc finansową ze strony państwa.

31 lipca to ostatni dzień, żeby zyskać wyrównanie! Kto nie zdąży, ten straci nawet kilkaset złotych!
22 lip 2025

Od 1 lipca 2025 ZUS rozpoczął wypłaty nowego świadczenia – tzw. renty wdowiej, czyli możliwości łączenia własnej emerytury lub renty z rentą rodzinną. Aby otrzymać świadczenie już za lipiec, trzeba złożyć wniosek w terminie do 31 lipca 2025 roku. Inaczej przepadnie nawet kilkaset złotych!

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem
22 lip 2025

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

Renta wdowia nie dla wszystkich. ZUS masowo odmawia wypłat – powody budzą kontrowersje
22 lip 2025

Choć renta wdowia miała poprawić sytuację seniorów po stracie małżonka, wiele osób słyszy od ZUS „nie”. Powód? Często szokujący – za wysoka emerytura, zbyt wczesne przejście na rentę rodzinną, a nawet ponowne małżeństwo. Nowe świadczenie okazuje się pułapką dla tysięcy wnioskodawców. Sprawdź, kto i dlaczego nie dostanie ani złotówki.

BGK chce ściśle współpracować z KAS
22 lip 2025

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

Więcej nauczycieli z prawem do świadczenia kompensacyjnego? Teraz to przeciętnie prawie 4200 zł
22 lip 2025

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż w maju 2025 r. nauczycielskie świadczenie kompensacyjne pobierało 10,8 tys. osób. Sejm pracuje nad zmianą w przyznawaniu kompensówek, tak aby mogło je pobierać więcej osób. Jak jest obecnie?

Dodatek dopełniający do renty socjalnej w 2025 roku – komu przysługuje i jak go otrzymać?
22 lip 2025

Od 1 stycznia 2025 r. osoby pobierające rentę socjalną mogą otrzymać nowe świadczenie: dodatek dopełniający. Przysługuje on osobom całkowicie niezdolnym do pracy i jednocześnie niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Ile wynosi dodatek dopełniający netto, dla kogo jest przeznaczony, czy trzeba złożyć wniosek, jakie dokumenty dołączyć i czy świadczenie jest opodatkowane?

Nielegalne wyścigi w stolicy zakończyły się nałożeniem mandatów na łączną kwotę blisko 75 tys. zł
22 lip 2025

Funkcjonariusze stołecznego garnizonu policji przeprowadzili kolejną akcję skierowaną przeciwko osobom biorącym udział w nielegalnych wyścigach samochodowych. W wyniku podjętych działań ujawniono liczne wykroczenia drogowe, za które mundurowi nałożyli aż 185 mandatów karnych. Łączna kwota grzywien wyniosła blisko 75 tysięcy złotych.

pokaż więcej
Proszę czekać...