Niższa składka po korekcie

W 2006 r. składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest niższa niż w latach poprzednich i wynosi tylko 0,10 proc. podstawy wymiaru. Zmiany wprowadziła ustawa budżetowa. Przedsiębiorcy, którzy od początku roku płacili wyższą składkę, powinni dokonać korekty.
Wysokość składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zależy od ustaleń zawartych w ustawie budżetowej. Określona na jej podstawie wysokość obowiązuje zawsze już od początku roku, mimo że ustawa uchwalana jest kilka miesięcy później. Tak było i w tym roku.

Artykuł 18 ust. 3 ustawy z 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracodawcy nakazuje płacić od początku roku do uchwalenia ustawy budżetowej składkę w dotychczasowej wysokości, czyli ustaloną za rok poprzedni. Dopiero potem odprowadza się składkę w nowej wysokości. Dokonuje się też korekty poprzednich wpłat. Trzeba ja zrobić w kwietniu, czyli w pierwszym miesiącu po tym, w którym została ogłoszona ustawa budżetowa.

W 2005 r. wysokość składki na FGŚP wynosiła 0,15 proc., a w 2006 r. równa się o­na 0,10 proc. podstawy wymiaru, którą zawsze jest podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia rocznej podstawy wymiaru do trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

WAŻNE
– składka na FGŚP opłacana jest na odrębny rachunek bankowy przy użyciu odrębnego dokumentu płatniczego. Płaci się ją łącznie ze składką na Fundusz Pracy
– składka na FGŚP opłacana jest wyłącznie za okres obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych
– składki na FGŚP za wszystkich ubezpieczonych rozlicza się łącznie, w deklaracji ZUS DRA
– składka na FGŚP w całości jest finansowana z własnych środków płatników

Płatnicy składek, którzy od początku 2006 r. płacili 0,15 proc. podstawy wymiaru, muszą skorygować przekazane deklaracje rozliczeniowe, które złożyli od początku roku. W korekcie wykazują należne składki ustalone w wysokości 0,10 proc. podstawy wymiaru. W ten sposób wykazują też wysokość nadpłaty. Następnie o tę nadpłatę mogą pomniejszyć bieżące składki. Gdyby jednak mieli jakieś zaległości, wówczas nadpłata zostałaby zaliczona na ich poczet.

Płatnicy składek, którzy nie zrobili korekty deklaracji rozliczeniowych za styczeń i bez niej wykazali niższe składki na fundusz w deklaracji za luty albo nie skorygowali deklaracji rozliczeniowych za styczeń i za luty, a wykazali niższe składki w deklaracjach rozliczeniowych za marzec, nie będą traktowani przez ZUS jako osoby, które dopuściły się nieprawidłowości wymagających korekty dokumentów rozliczeniowych.

POBÓR SKŁADEK
ZUS pobiera składki na fundusz w okresach miesięcznych, łącznie ze składkami na ubezpieczenie społeczne. Następnie ściągnięte kwoty przekazuje do funduszu – do 15 dnia następnego miesiąca. Jeśli przekaże je później, to musi zapłacić odsetki ustawowe. Płatnicy składek, którzy do ZUS nie odprowadzili składek w terminie, muszą zapłacić odsetki za zwłokę. Może też być im wymierzona dodatkowa opłata, a także mogą zostać ukarani grzywną. Fundusz zwraca ZUS koszty poboru składek w wysokości 0,5 proc. odprowadzonej z tego tytułu kwoty.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Infor.pl
Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
24 lip 2025

Wymaga się od nich wyjątkowego zaangażowania, muszą sobie radzić z dużym obciążeniem fizycznym i psychicznym. Niektórzy nie są stanie pracować do osiągnięcia wieku emerytalnego. Wyjściem z tej sytuacji dla tej grupy zawodowej jest tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Comiesięczne przelewy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą wynieść nawet 4 tysiące złotych. Kto może liczyć na taki przywilej?

Brak podpisu na dokumencie. Czy to dowód winy głównego księgowego?
24 lip 2025

W przypadku stwierdzenia braku podpisu głównego księgowego na dokumencie trzeba ustalić, czy jest to brak zawiniony, czy też nie, i przez kogo.

Zmiana wymiaru czasu pracy. Jaki wymiar urlopu? [Przykłady]
23 lip 2025

Jak ustalić wymiar urlopu dla pracownika, któremu w trakcie roku kalendarzowego zmieniła się wielkość etatu? Czy przepisy Kodeksu pracy regulują te kwestie?

Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]
23 lip 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

2 ważne dodatki z MOPS na rok szkolny 2025/2026 [KRYTERIA]
23 lip 2025

Rodzice spełniający wymagane kryteria m.in. próg dochodowy mogą otrzymać zasiłek rodzinny, a do niego kilka dodatków. Niektóre z nich dedykowane są dzieciom rozpoczynającym rok szkolny. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać taką pomoc z gminy?

Orzeczenie o niepełnosprawności 2025 - na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?
23 lip 2025

Orzeczenie o niepełnosprawności to oficjalny dokument, który potwierdza ograniczenia zdrowotne wpływające na codzienne funkcjonowanie. Jego posiadanie daje prawo do wielu form wsparcia – zarówno finansowego, jak i społecznego. W 2025 roku zasady orzekania nie zmieniają się znacząco, ale warto wiedzieć, kiedy można się o nie ubiegać i jakie choroby najczęściej kwalifikują do otrzymania orzeczenia.

ZUS: renta rodzinna po mężu – ile wynosi i komu przysługuje w 2025 roku?
23 lip 2025

Czy ZUS wypłaca rentę rodzinną po zmarłym mężu? Komu przysługuje renta rodzinna i ile wynosi w 2025 roku? Jakie warunki musi spełnić wdowa, aby otrzymać świadczenie? Czy renta rodzinna jest opodatkowana, czy można do niej dorabiać i jak długo się ją otrzymuje? Odpowiadamy na wszystkie najczęściej wyszukiwane pytania. Wyjaśniamy też, co zrobić, aby ZUS wypłacił korzystniejsze świadczenie – rentę rodzinną albo emeryturę.

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce
23 lip 2025

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

WF z nową podstawą programową od 1 września 2025 r.
23 lip 2025

Od 1 września 2025 r. w szkołach będzie obowiązywała nowa podstawa programowa w zakresie wychowania fizycznego. Zakłada ona m.in. promowanie zdrowego stylu życia poprzez ruch i zabawę. Co z testami sprawnościowymi?

Masz 60 lat i 25 lat stażu pracy? Taką emeryturę z ZUS dostaniesz
23 lip 2025

Otrzymanie emerytury zależy nie tylko od osiągnięcia wieku emerytalnego, ale także od spełnienia szeregu innych warunków. Decyzja o przejściu na emeryturę po 25 latach pracy może skutkować otrzymaniem dość niskiej emerytury z ZUS. Jakiej dokładnie? Oto szczegóły.

pokaż więcej
Proszę czekać...