Czy ZUS wypłaci zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia

Aneta Maj
rozwiń więcej
Z pracownicą została zawarta umowa o pracę na czas określony od 1 marca 2007 r. do 29 lutego 2008 r. W czasie trwania zatrudnienia pracownica zaszła w ciążę. Od 4 listopada 2007 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby aż do dnia porodu, tj. do 12 stycznia 2008 r. Pracownica urodziła pierwsze dziecko i ma prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 18 tygodni. Na razie urlop ten został jej udzielony tylko na okres od 12 stycznia 2008 r. do 29 lutego 2008 r. Czy pracodawca powinien przedłużyć umowę o pracę na czas określony do dnia, w którym pracownica wykorzysta 18 tygodni urlopu? Jeżeli nie, to czy po zakończeniu umowy pracodawca powinien jej nadal wypłacać zasiłek?
Nie. W przedstawionej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku przedłużać umowy o pracę, która została zawarta na czas określony. Urlop macierzyński został zatem udzielony prawidłowo i za ten okres pracodawca powinien wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński. Nie powinien natomiast wypłacać tego zasiłku po rozwiązaniu umowy o pracę, co nie oznacza, że pracownica nie będzie miała do niego prawa. Zasiłek za dalszy okres będzie wypłacał ZUS, który jest obowiązany do wypłacania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego za okres po ustaniu tego ubezpieczenia.

Umowa o pracę na czas określony rozwiązuje się z dniem, do którego została zawarta. Tylko do tego dnia może zatem trwać udzielony pracownicy urlop macierzyński, jeżeli urodziła dziecko w czasie trwania umowy o pracę. Natomiast zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie, która w okresie ubezpieczenia chorobowego, tj. w czasie trwania zatrudnienia, urodzi dziecko, i jest wypłacany także wtedy, gdy ubezpieczenie chorobowe (zatrudnienie) ustaje w czasie pobierania tego zasiłku. Zatem w tym przypadku, bez względu na czas trwania urlopu macierzyńskiego, zasiłek macierzyński przysługuje za cały okres, który przysługiwałby pracownicy, gdyby nie ustało ubezpieczenie chorobowe (zatrudnienie).

Dla pracownicy, która urodziła swoje pierwsze dziecko, kodeks pracy przewiduje urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni (126 dni) liczonych od dnia porodu lub od dnia, w którym pracownica korzysta z tego urlopu przed porodem.

W opisanej w pytaniu sytuacji pracownica korzystała z urlopu macierzyńskiego od dnia porodu (12 stycznia 2008 r.) i do dnia rozwiązania stosunku pracy (29 lutego 2008 r.), wykorzystując 49 dni tego urlopu. Za ten okres (49 dni) pracodawca wypłacił jej zasiłek macierzyński. Zasiłek za 77 dni (126-49) do 16 maja 2008 r. będzie wypłacał oddział ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracownicy.

ANETA MAJ

ekspert od zasiłków

PODSTAWA PRAWNA

Art. 30 par. 1 ust. 4, art. 180 par. 1 pkt 1, art. 1831, art. 184 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

Infor.pl
5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON
22 maja 2025

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]
22 maja 2025

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

Zbliża się już ostatni, najlepszy termin przejścia na emeryturę w tym roku. Można zyskać nawet kilkaset złotych
22 maja 2025

Nadal pracować czy już nie. Z tym dylematem mierzą się ci, którzy osiągnęli emerytalny wiek. Jeśli już ktoś zdecyduje się na pożegnanie z zawodowym życiem, nie bez znaczenia jest moment przejścia na zasłużony odpoczynek. Odłożenie decyzji o miesiąc lub dwa może sprawić, że emerytura będzie wyższa nawet o kilkaset złotych.

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? W tym roku przystąpić mogą też seniorzy
21 maja 2025

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? Należy wyróżnić dwie sytuacje: maturzysta nie zdał matury i maturzysta zdał, ale chce poprawić wyniki. W tym i kolejnym roku przystąpić do matury mogą też seniorzy.

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku
21 maja 2025

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku
21 maja 2025

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
22 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]
21 maja 2025

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

pokaż więcej
Proszę czekać...