Kto podpisuje roczne sprawozdanie finansowe

Jednostki gospodarcze, stosujące przepisy ustawy o rachunkowości, mają obowiązek sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok obrotowy. Sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego musi nastąpić w przypadku jednostek, w których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, do 31 marca 2010 r.

Roczne sprawozdanie finansowe składa sięz:

• wprowadzenia do sprawozdaniafinansowego,

• bilansu,

• rachunku zysków i strat,

• dodatkowych informacji i objaśnień,

• zestawienia zmian w kapitale (funduszu)własnym (dotyczy jednostek, które mają obowiązek ogłoszeniarocznego sprawozdania finansowego),

• rachunku przepływów pieniężnych(dotyczy jednostek, które mają obowiązek ogłoszenia rocznegosprawozdania finansowego).

Kto podpisuje roczne sprawozdaniefinansowe

Roczne sprawozdanie finansowe podpisują - podajączarazem datę podpisu (art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości):

• osoba, której powierzono prowadzenie ksiągrachunkowych (zazwyczaj jest to główny księgowy, ale może to byćtakże biuro rachunkowe, które przejęło prowadzenie ksiągrachunkowych), i

• kierownik jednostki, a jeżeli jednostkąkieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu(rocznego sprawozdania finansowego nie mogą podpisywaćpełnomocnicy).

WAŻNE!

Ustawa o rachunkowości nakazuje oprócz podpisuna każdym z elementów sprawozdania finansowego podać zarazem datęzłożenia podpisu.

Ustawa o rachunkowości (art. 3 ust. 1 pkt 6)precyzuje, kogo należy uważać za kierownika jednostki, a tym samymwskazuje osoby, które muszą podpisać roczne sprawozdanie finansowe.Kierownikiem jednostki jest członek zarządu lub innego organuzarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy - członkowie tegoorganu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę.Ustawa o rachunkowości wskazuje jednocześnie, że kierownikiemjednostki (a więc i osobą podpisującą roczne sprawozdaniefinansowe) w przypadku:

• spółki jawnej i spółki cywilnej sąwspólnicy prowadzący sprawy spółki,

• spółki partnerskiej są wspólnicy prowadzącysprawy spółki albo zarząd,

• spółki komandytowej i spółkikomandytowo-akcyjnej są komplementariusze prowadzący sprawyspółki,

• osób fizycznych prowadzących działalnośćgospodarczą są te osoby (dotyczy to także osób wykonujących wolnezawody),

• jednostek postawionych w stan likwidacjilub upadłości są likwidator, syndyk lub zarządca ustanowiony wpostępowaniu upadłościowym.

WAŻNE!

Rocznego sprawozdania finansowego niepodpisują członkowie rad nadzorczych lub innych organównadzoru.

W przypadku powierzenia ksiąg rachunkowych biururachunkowemu prowadzącemu działalność w formie spółki podpispowinien być złożony przez osobę, która faktycznie te księgi wbiurze rachunkowym prowadzi (pracownika tego biura), a nie osobyuprawnione do reprezentacji spółki - biura rachunkowego.

Kto podpisuje sprawozdanie, gdy wtrakcie roku zmieniła się osoba prowadząca księgi lub członekzarządu

Osobami, na których ciąży obowiązek złożeniapodpisu, są te osoby, które na dzień sporządzania rocznegosprawozdania finansowego (lub ewentualnie późniejszy dzień jegopodpisania) sprawowały funkcje. Oznacza to, że przejęcie obowiązkówprowadzenia ksiąg rachunkowych w trakcie roku lub po jegozakończeniu nie zwalnia z obowiązku złożenia podpisu. Identyczniejest w przypadku osób, które nie wchodziły w skład zarządu wtrakcie roku obrotowego, za który sporządzane jest rocznesprawozdanie finansowe. Wszystkie te osoby mogą jednakże odmówićzłożenia takiego podpisu, gdy mają uzasadnione podejrzenia lubpewność, że informacje podane w rocznym sprawozdaniu finansowym niesą rzetelne.

Więcej: Kto podpisuje roczne sprawozdanie finansowe

Infor.pl
Matura 2025 r. W arkuszu egzaminacyjnym 2 testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Wypracowanie z jęz. polskiego [dwa tematy do wyboru]
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Matura 2025: czas start! Ile minut trwa egzamin?
05 maja 2025

W poniedziałek 5 maja 2025 r. o godz. 9:00 ruszyły pierwsze egzaminy maturalne. Maturzyści piszą maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ile minut trwa matura? Do kiedy są matury? Kiedy będą wyniki matur?

Emerytura i renta po śmierci seniora. Kiedy można ją zatrzymać, a kiedy trzeba zwrócić. ZUS musi wypłacić świadczenie jeżeli zmarły nabył do niego prawo
05 maja 2025

ZUS informuje, że po śmierci osoby pobierającej emeryturę lub rentę, ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń, ponieważ prawo do nich wygasa. Jeśli jednak emerytura lub renta została wypłacona po śmierci, ale w miesiącu, w którym ta śmierć miała miejsce, nie zawsze jest konieczne zwracanie tych pieniędzy do ZUS-u. W niektórych sytuacjach rodzina może zatrzymać ostatnią wypłatę, o ile zmarły miał do niej prawo.

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Pochodzą z ponad 150 państw
05 maja 2025

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Jaki jest udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących?

Dwie decyzje w jednej kopercie prześle ZUS do emerytów i rencistów w maju 2025 r. Przeczytaj uważnie i sprawdź wysokość świadczeń
05 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę corocznej korespondencji do emerytów i rencistów. W jednej kopercie znajdą dwie decyzje – o waloryzacji z marca 2025 r. oraz przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego czyli tzw. trzynastki.

Grillowanie na balkonie i w parku – czy jest dozwolone?
05 maja 2025

Nadejście wiosny można poczuć nie tylko w zwiększonych temperaturach, ale także w zapachach unoszonych przez powietrze. Bowiem gdy tylko zaczyna się sezon, Polacy chętnie zaczynają grillować. Rośnie wtedy nie tylko sprzedaż grillowych akcesoriów, ale także statystyczna liczba mandatów udzielonych przez Straż Miejską plenerowym koneserom. Większość mieszkańców miast nie posiada własnego ogrodu, dlatego wielu zadaje sobie pytanie, czy grillowanie na balkonie lub w parku jest dozwolone.

Jak nie zaciągać pożyczki?
05 maja 2025

Każde postanowienie w umowie pożyczkowej może mieć realny wpływ na sytuację finansową pożyczkobiorcy, zwłaszcza jeśli chodzi o dodatkowe opłaty, prowizje czy warunki spłaty. Bardzo ważna jest świadomość prawna, pochopne podejmowanie decyzji odłóż na bok. Zatem jak nie zaciągać pożyczki?

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język polski
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak wynika z danych CKE, do egzaminu maturalnego w terminie głównym z języka polskiego powinno przystąpić 284 540 osób.

Powrót do obowiązkowych, podlegających ocenianiu prac domowych w szkołach podstawowych – MEN podejmuje działania w odpowiedzi na presję nauczycieli
05 maja 2025

74% nauczycieli chce powrotu do obowiązkowych, podlegających ocenie prac domowy w szkołach podstawowych – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Głos Nauczycielski. Minister edukacji Barbara Nowacka ulega presji i zapowiada ewaluację przepisów w tym zakresie jeszcze we wrześniu tego roku. Czy wprowadzone rok temu ograniczenia w zakresie zadań domowych, mające na celu umożliwienie uczniom realizacji swoich pasji i odpoczynek w czasie wolnym po szkole, były jednak błędem?

pokaż więcej
Proszę czekać...