Twoje zdjęcia krążą w sieci

Adam Makosz
rozwiń więcej
inforCMS
Zdjęcia i nagrania video zamieszczane na portalach społecznościowych to utwory chronione prawami autorskimi. Internauci, którzy decydują się na ich publikację w sieci, muszą mieć zgodę twórców.

Regulacje prawne bezpośrednio dotyczące portali społecznościowych są ubogie. Trzeba pamiętać, że portale społecznościowe to miejsca, które umożliwiają internautom umieszczanie w sieci pewnych treści i plików. Zawsze są to utwory chronione prawami autorskimi. Internauci mogą zamieszczać zdjęcia, nagrania i inne treści w dowolnym serwisie. Jest jednak warunek. Muszą przysługiwać im wszelkie prawa niezbędne do zgodnego z przepisami użytkowania utworu. Oznacza to w szczególności, że użytkownikowi przysługują prawa autorskie do zamieszczonych treści (jest on twórcą pliku muzycznego, zdjęcia, artykułu).

Więzienie za brak zgody

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, właściciele serwisów muszą reagować na sygnały pojawienia się w serwisie plików z pornografią, przemocą czy promujących faszyzm. Powinni zatem wypracować skuteczny i efektywny system odbierania zgłoszeń o zagrożeniach od użytkowników. W żadnym wypadku przedsiębiorca nie ma jednak obowiązku sprawdzania i cenzurowania treści (chyba że taką możliwość sam przewiduje). Na gruncie praw autorskich to internauta jest wyłącznie odpowiedzialny za treści bezprawnie zamieszczone na portalu społecznościowym. W przypadku rozpowszechniania utworów bez zgody ich autora, naraża się na odpowiedzialność karną (nie tylko na grzywnę, ale nawet dwa lata więzienia).

Zawsze czytaj regulamin

Osoby, które chcą zamieścić na tego typu portalach swoje zdjęcia (lub inne utwory), powinny zawsze wcześniej zapoznać się z regulaminem serwisu. Do zarejestrowania się na stronie jest konieczne jego zaakceptowanie i tym samym udzielenie zgody na przedstawione w nim warunki. Najczęściej znajdują się tam zapisy, które wyraźnie wskazują, że z momentem umieszczenia utworów w którymkolwiek z serwisów, internauta udziela firmie X zgody na korzystanie z zamieszczonych plików na wielu polach eksploatacji. Nie chodzi tutaj tylko o zwykłe rozpowszechnianie naszych dzieł w sieci. Firmy, które prowadzą portale społecznościowe (jak np. Pino.pl i Osada.pl), zastrzegają sobie prawo do zwielokrotniania utworów (w tym techniką drukarską czy cyfrową), wynajmowania, a nawet ich sprzedaży. Akceptując regulamin, godzimy się na to wszystko. Zanim więc zamieścimy swoje zdjęcie na tego typu stronie, miejmy świadomość, że za kilka lat możemy zobaczyć je na billboardach w całej Polsce.



Adam Makosz
adam.makosz@infor.pl

Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

l Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

Infor.pl
Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach
05 maja 2025

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

Maturzyści o tematach wypracowań i testów na maturze z jęz. polskiego: "1984" G. Orwella, "Tango" S. Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", "Dziady" A. Mickiewicza, J. Kochanowski, Z. Herbert
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Sejm na żywo 5 maja: Komisja śledcza ds. Pegasusa
05 maja 2025

Przesłuchanie nadinsp. Adama Cieślaka, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

pokaż więcej
Proszę czekać...