Twoje zdjęcia krążą w sieci

Adam Makosz
rozwiń więcej
inforCMS
Zdjęcia i nagrania video zamieszczane na portalach społecznościowych to utwory chronione prawami autorskimi. Internauci, którzy decydują się na ich publikację w sieci, muszą mieć zgodę twórców.

Regulacje prawne bezpośrednio dotyczące portali społecznościowych są ubogie. Trzeba pamiętać, że portale społecznościowe to miejsca, które umożliwiają internautom umieszczanie w sieci pewnych treści i plików. Zawsze są to utwory chronione prawami autorskimi. Internauci mogą zamieszczać zdjęcia, nagrania i inne treści w dowolnym serwisie. Jest jednak warunek. Muszą przysługiwać im wszelkie prawa niezbędne do zgodnego z przepisami użytkowania utworu. Oznacza to w szczególności, że użytkownikowi przysługują prawa autorskie do zamieszczonych treści (jest on twórcą pliku muzycznego, zdjęcia, artykułu).

Więzienie za brak zgody

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, właściciele serwisów muszą reagować na sygnały pojawienia się w serwisie plików z pornografią, przemocą czy promujących faszyzm. Powinni zatem wypracować skuteczny i efektywny system odbierania zgłoszeń o zagrożeniach od użytkowników. W żadnym wypadku przedsiębiorca nie ma jednak obowiązku sprawdzania i cenzurowania treści (chyba że taką możliwość sam przewiduje). Na gruncie praw autorskich to internauta jest wyłącznie odpowiedzialny za treści bezprawnie zamieszczone na portalu społecznościowym. W przypadku rozpowszechniania utworów bez zgody ich autora, naraża się na odpowiedzialność karną (nie tylko na grzywnę, ale nawet dwa lata więzienia).

Zawsze czytaj regulamin

Osoby, które chcą zamieścić na tego typu portalach swoje zdjęcia (lub inne utwory), powinny zawsze wcześniej zapoznać się z regulaminem serwisu. Do zarejestrowania się na stronie jest konieczne jego zaakceptowanie i tym samym udzielenie zgody na przedstawione w nim warunki. Najczęściej znajdują się tam zapisy, które wyraźnie wskazują, że z momentem umieszczenia utworów w którymkolwiek z serwisów, internauta udziela firmie X zgody na korzystanie z zamieszczonych plików na wielu polach eksploatacji. Nie chodzi tutaj tylko o zwykłe rozpowszechnianie naszych dzieł w sieci. Firmy, które prowadzą portale społecznościowe (jak np. Pino.pl i Osada.pl), zastrzegają sobie prawo do zwielokrotniania utworów (w tym techniką drukarską czy cyfrową), wynajmowania, a nawet ich sprzedaży. Akceptując regulamin, godzimy się na to wszystko. Zanim więc zamieścimy swoje zdjęcie na tego typu stronie, miejmy świadomość, że za kilka lat możemy zobaczyć je na billboardach w całej Polsce.



Adam Makosz
adam.makosz@infor.pl

Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

l Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

Infor.pl
Rząd: wzrost wynagrodzeń w budżetówce o 4,1% w 2025 roku. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej
18 cze 2024

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

ZUS: Od czerwca 2024 r. uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej bez obniżenia świadczenia
18 cze 2024

Od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

Każdy dorosły dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe
18 cze 2024

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm unijny finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w górę o 15%. Więcej pieniędzy z PFRON
18 cze 2024

Ustawowe stawki dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wzrosną o 15 procent. Wzrośnie też poziom dotacji dla PFRON. Takie zmiany szykuje rząd w nowym projekcie zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Działalność socjalna w 2024 r.: Świadczenie urlopowe czy wczasy pod gruszą?
18 cze 2024

Świadczenie urlopowe i wczasy pod gruszą to chyba najpopularniejsze świadczenia socjalne. Świadczenia te są regulowane przepisami ustawy o zfśs i oba związane są z dofinansowaniem wypoczynku pracowników. 

Bezpłatne mleko, owoce i warzywa dla dzieci z klas I-V w roku szkolnym 2024/2025 [projekt rozporządzenia]
18 cze 2024

Rząd chce przeznaczyć 138 mln zł w roku szkolnym 2024/2025 na realizację unijnego programu dla szkół. W ramach tego progamu dzieci z klas I-V będą bezpłatnie otrzymywały owoce i mleko, będą też prowadzone działania edukacyjne. Projekt rozporządzenia trafił właśnie na Komitet Stały Rady Ministrów.

Pracownicy zaskoczeni. Szkolenia, rejestry, Indywidualny rejestr pracowników, lekarze medycyny pracy. Rozporządzenia w lipcu 2024 r.
18 cze 2024

Kodeks pracy: Zmiany dotyczą szkoleń pracowników, rejestrów i indywidualnych rejestrów medycznych pracowników [nowelizacja kodeksu pracy]. Trzeba te wszystkie rozwiązania wprowadzić w zagrożonych miejscach pracy. Wynika, to z nowelizacji KP z 23 maja 2024 r.

W jakim wieku renta na stałe
18 cze 2024

W polskim prawie nie jest znana instytucja renty dożywotniej, tj. prawa do renty niezależnego od zmiany okoliczności istniejących od chwili jej przyznania. Renty nie są przyznawane bezterminowo. Wiele osób jednak zastanawia się: w jakim wieku renta na stałe? komu przysługuje renta dożywotnia? Mało kto wie, że trzeba rozróżnić rentę stałą a trwałą niezdolność do pracy.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej
18 cze 2024

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków.
18 cze 2024

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków. Już od 29 czerwca 2024 r. zwiększy się bezpieczeństwo pracy we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki.

pokaż więcej
Proszę czekać...