Coraz więcej prywatnych szpitali

Dominika Sikora
rozwiń więcej
Przybywa prywatnych szpitali. Tylko w Warszawie w ostatnim czasie dwa dotychczas publiczne szpitale zdecydowały się na prywatyzację. Również prywatne centra medyczne, które specjalizują się w opiece ambulatoryjnej, planują otwarcie prywatnych szpitali.


W kraju na ponad 700 publicznych szpitali przypadają 172 prywatne. Do tego dochodzi prawie 50 niepublicznych szpitali samorządowych, które przekształciły się z placówek publicznych i działają w formie spółek prawa handlowego. Taką samą drogę prywatyzacji wybrał duży Szpital św. Zofii w Warszawie oraz Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Wawer. Liczą one na to, że dzięki takiemu zabiegowi zyskają przede wszystkim możliwość finansowania swojej działalności, nie tylko ze środków z Narodowego Funduszu Zdrowia. Przede wszystkim będą mogły pobierać legalnie opłaty od pacjentów objętych ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ.

 

Projekt ustawy

Proces częściowej komercjalizacji publicznych szpitali może przyśpieszyć przygotowany przez resort zdrowia projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Projekt ten sankcjonuje prawnie możliwość przekształcania się szpitali w spółki (będą mogły to robić fakultatywnie). Miałoby to doprowadzić do zwiększenia odpowiedzialności zarządzających szpitalami za ich wynik finansowy. Obecnie zakłady opieki zdrowotnej mogą bezkarnie zadłużać się, wiedząc, że jeżeli ich organu założycielskiego (np. urząd marszałkowski lub samorząd powiatowy) nie będzie stać na pokrycie długów, to w końcu zrobi to Skarb Państwa. W ostatnich kilkunastu latach państwo oddłużało szpitale kilka razy. Ponadto nowa ustawa ma umożliwić szpitalom m.in. pobieranie opłat od pacjentów za zapewnienie wyższego standardu.

Siła prywatnych

Zgodnie z danymi resortu zdrowia szpitale niepubliczne stanowią 21 proc. ogólnej liczby tego typu placówek. Posiadają one ponad 8 tys. łóżek. Jednak w porównaniu ze szpitalami publicznymi jest to wciąż jedynie 5 proc. z ich ogólnej liczby. Interesujące jest jednak to, że w placówkach niepublicznych jest zdecydowanie krótszy czas pobytu chorego. O ile w prywatnym pacjent przebywa średnio 5,5 dnia, o tyle w zakładzie publicznym już 6,6 dnia.

Zdaniem osób zarządzających prywatnymi zakładami ochrony zdrowia świadczy to o tym, że lepiej i efektywniej wykorzystują one swoje zasoby. Średnio funkcjonowanie szpitala niepublicznego jest tańsze o 30 proc. w porównaniu z ich publicznymi odpowiednikami. Dzięki temu mogą przyjmować więcej pacjentów i jednocześnie zmniejszać wydatki ponoszone w związku z ich niepotrzebnie przedłużanym pobytem. Z drugiej strony, nie wszystkie one wykonują tak skomplikowane i wymagające tak dużych nakładów finansowych procedury medyczne. Jednak i to się zmienia.

Większy zakres usług

Niektóre z prywatnych szpitali coraz częściej zaczynają specjalizować się w zabiegach z zakresu chirurgii, ortopedii, kardiologii czy neurologii. Tak jest np. w przypadku Szpitala Damiana, który wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii, ortopedii, urologii czy neurochirurgii.

O tym, że zakres wykonywanych usług również w prywatnych szpitalach musi być coraz szerszy, wiedzą te prywatne centra medyczne, które mają w swoich planach stworzenie prywatnego szpitala. Jednym z nich jest Medicover, do którego należy sieć prywatnych przychodni. Centrum ma plany uruchomienia wielospecjalistycznego szpitala już w I kwartale 2009 r. Inwestycja ma pochłonąć około 30 mln euro. W szpitalu będzie działać m.in. oddział intensywnej opieki medycznej, w tym również nad noworodkami. Ma on mieć sześć w pełni wyposażonych sal operacyjnych, w których docelowo ma być przeprowadzanych ponad 4 tys. operacji rocznie.


Prywatne szpitale

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

DOMINIKA SIKORA

dominika.sikora@infor.pl

 
Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...