Kto ma prawo do zasiłku opiekuńczego

inforCMS
Zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem oraz innym chorym członkiem rodziny przysługuje zarówno osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, jak i dobrowolnie.

Osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym (wymieniliśmy je w tabeli) mają w kwestii prawa do zasiłku opiekuńczego więcej uprawnień. Zasiłek opiekuńczy przysługuje im bowiem nie tylko z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do 14 lat i innym chorym członkiem rodziny (w tym dzieckiem powyżej 14 lat), ale także zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia ośmiu lat w ściśle określonych ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa sytuacjach. Są to:

- nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,

- poród lub choroba małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

- pobyt małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

Osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, a więc, np. prowadzący własne firmy czy zleceniobiorcy mają prawo do zasiłku opiekuńczego tylko w razie konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorymi dziećmi i innymi chorymi członkami rodziny.

Opieka nad dzieckiem

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, jeśli są ubezpieczeni. Zasiłek ten otrzyma jednak tylko ten z rodziców, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Warto wiedzieć, że można nabyć prawo do zasiłku nie tylko z powodu opieki nad dzieckiem własnym, ale także małżonka ubezpieczonego, przysposobionym, a także obcym przyjętym na wychowanie i utrzymanie.

Wyjaśnić trzeba, że gdy dziecko ukończy 14 lat, jest traktowane przez ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jako członek rodziny. Dlatego warunkiem otrzymania zasiłku z tytułu pełnienia opieki nad takim chorym dzieckiem jest pozostawanie z nim we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki.

Zasiłek na zdrowe dziecko

Jedną z wymienionych wyżej przesłanek uprawniających osobę objętą obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym do zasiłku opiekuńczego jest nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Uważa się, że zamknięcie wymienionych placówek jest nieprzewidziane, gdy ubezpieczony został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż siedem dni przed dniem ich zamknięcia. ZUS wyjaśnił również, że prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do lat ośmiu w przypadku porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki, pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, przysługuje także rodzicom niepozostającym w formalnym związku małżeńskim, lecz pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Gdy rodzice pracują na zmiany

Szczególne zasady korzystania z zasiłku opiekuńczego dotyczą sytuacji, gdy zachodzi konieczność opieki nad dzieckiem, a rodzice są zatrudnieni w systemie pracy zmianowej. Aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z wypłatą zasiłku w takiej sytuacji, ZUS postanowił, że:

- jeśli oboje rodzice bądź jedno z nich pracują w systemie pracy zmianowej, zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres sprawowania opieki, w którym oboje rodzice pracują na różnych zmianach, a chore dziecko pozostawałoby bez opieki w wyniku częściowego pokrywania się godzin pracy, wskutek dojazdu lub dojścia do pracy i z pracy,

- w przypadku gdy oboje rodzice dziecka są zatrudnieni, a jedno z nich zatrudnione jest w systemie pracy zmianowej, zasiłek opiekuńczy przysługuje za dni, w które dziecko w wieku do lat ośmiu pozostawałoby bez opieki z powodu porodu, choroby lub pobytu drugiego z rodziców w zamkniętym zakładzie opieki zdrowotnej,

- gdy rodzice dziecka w wieku do lat ośmiu zatrudnieni są w systemie pracy zmianowej na różnych zmianach, każdego z nich uważa się za osobę stale opiekującą się dzieckiem w wieku do lat ośmiu i w razie choroby, porodu lub pobytu jednego z rodziców w zamkniętym zakładzie opieki zdrowotnej drugiemu z rodziców przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Choroba członków rodziny

Zdarza się, że ubezpieczony pracownik, zleceniobiorca czy przedsiębiorca musi sprawować opiekę nad chorym członkiem rodziny. Za członka rodziny uważa się: małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat.

Za osobistą opiekę nad wymienionymi wyżej chorymi osobami ubezpieczony otrzyma zasiłek opiekuńczy, jeśli wymienieni będą pozostawali z nim we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki. Podkreślić trzeba, że warunek pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym jest spełniony także wówczas, gdy ubezpieczony pozostaje z chorym członkiem rodziny w tym gospodarstwie tylko przez okres choroby.

Liczba dni zasiłkowych

Liczba dni, za które przysługuje zasiłek opiekuńczy, jest limitowana ustawowo. Zasiłek opiekuńczy przysługuje w roku kalendarzowym przez:

- 60 dni - gdy opieka jest sprawowana nad dzieckiem zdrowym w wieku do 8 lat albo nad dzieckiem chorym w wieku do 14 lat,

- 14 dni - gdy jest sprawowana nad chorym dzieckiem w wieku ponad 14 lat, małżonkiem, rodzicami, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem.

Przy ustalaniu dni zasiłkowych trzeba pamiętać jeszcze o jednym ograniczeniu. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dziećmi zdrowymi, chorymi i innymi członkami rodziny, niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 60 dni.

Bez prawa do zasiłku

Osoba ubezpieczona mogąca skorzystać z zasiłku opiekuńczego powinna zapamiętać, że świadczenia tego nie otrzyma, gdy poza nią są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub innemu choremu członkowi rodziny. Zasada ta nie dotyczy opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do dwóch lat.

ZUS wyjaśnił, że za członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić opiekę, nie uważa się osoby:

- całkowicie niezdolnej do pracy,

- chorej,

- ze względu na wiek niesprawnej fizycznie lub psychicznie,

- prowadzącej gospodarstwo rolne,

- prowadzącej działalność pozarolniczą, która nie może regulować swojego czasu pracy w sposób dowolny (ma ustalone godziny pracy),

- niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia ona sprawowania opieki,

- pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie.

PRZYKŁAD: KONIECZNA ZGODA CIOTKI

Anna P. zatrudniona na podstawie umowy o pracę, samotnie wychowująca syna, wystąpiła do pracodawcy o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Jej syn mający pięć lat zachorował. Pracodawca odmówił wypłaty zasiłku, twierdząc, że Anna P. mieszka z ciotką, która mogłaby zaopiekować się synem Anny P. Pracodawca nie miał racji. Z uwagi, że ciotka Anny P. nie wyraziła zgody na sprawowanie opieki, a nie jest do niej zobowiązana na podstawie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie można jej uznać za członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić dziecku opiekę.

PRZYKŁAD: BEZ OKRESU WYCZEKIWANIA

przedstawiła swojemu pracodawcę zwolnienie lekarskie. Jej trzyletni syn zachorował. Jolanta K. otrzyma zasiłek opiekuńczy mimo tak krótkiego okresu zatrudnienia - podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje bowiem od pierwszego dnia ubezpieczenia - bez tzw. okresu wyczekiwania na zasiłek.

PRZYKŁAD: OPIEKA NAD ZDROWYM DZIECKIEM

Zleceniobiorca podlegający dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu wystąpił o zasiłek opiekuńczy. Musiał zaopiekować się czteroletnią córką, gdyż jego żona stale się nią opiekująca musiała pójść do szpitala na operację. Zleceniobiorca nie otrzyma zasiłku opiekuńczego. Nie przysługuje on osobom dobrowolnie ubezpieczonym z powodu opieki nad zdrowym dzieckiem w przypadku pobytu małżonka ubezpieczonego opiekującego się dzieckiem w szpitalu. Zasiłek w takiej sytuacji przysługuje tylko podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu.

PRZYKŁAD: PRACA ZMIANOWA

Oboje rodzice pięcioletniej Katarzyny, która zachorowała, są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w systemie pracy zmianowej. W analizowanej sytuacji zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał za okres sprawowania opieki, w którym oboje rodzice pracują na różnych zmianach, a chora Katarzyna pozostawałaby bez niej w wyniku częściowego pokrywania się godzin pracy, wskutek dojazdu lub dojścia do pracy i z pracy.

PRZYKŁAD: ROCZNY LIMIT DNI ZASIŁKOWYCH

Anna P. w lutym korzystała z zasiłku opiekuńczego przez sześć dni z powodu opieki nad chorą matką, w marcu z 29 dni z powodu opieki nad chorym siedmioletnim synem. Z kolei z 20-dniowego zasiłku, gdy zachorowała czteroletnia córka, korzystał w maju jej mąż Tomasz P. Teraz zachorował ojciec Tomasza P. i tylko on może zapewnić mu opiekę. Z uwagi na to, że Anna i Tomasz P. korzystali już w tym roku z zasiłku opiekuńczego, Tomasz P. będzie mógł go otrzymać tylko za pięć dni. Roczny limit dni, za który może zostać wypłacony zasiłek (bez względu na to, że zasiłek przysługiwał na dwoje dzieci, matkę Anny i ojca Tomasza i że do zasiłku był uprawniony on i jego żona), wynosi 60 dni w roku kalendarzowym.


Osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu


Monika Bugaj-Wojciechowska

monika.bugaj-wojciechowska@infor.pl

Podstawa prawna

Art. 32 - 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

Infor.pl
Wesele pod lupą fiskusa! Koperty z gotówką mogą skończyć się podatkiem – nowożeńcy, uważajcie!
06 lip 2025

Szczęśliwy dzień, mnóstwo prezentów i koperty pełne gotówki... A potem? Fiskus zagląda do środka. Choć ślubne prezenty cieszą, mogą też kosztować – jeśli nie znasz przepisów. Sprawdź, kiedy musisz zgłosić darowiznę i co zrobić, by nie stracić na podatku. „Gotówka w kopercie? Lepiej uważać” – ostrzega Monika Piątkowska, doradca podatkowy.

Tańsze paliwo (benzyna, diesel, LPG) dla seniorów w ramach programu rządowego (i to bez względu na dochody). Ulga, o której wie niewiele osób
06 lip 2025

Seniorom, którzy w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci (i nie chodzi tu tylko o dzieci własne) – w ramach programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przysługuje korzystniejszy od ogólnie obowiązującego – dostęp do określonych towarów i usług. Jedną z ulg, w ramach Karty Dużej Rodziny (bo o niej mowa) – są zniżki na paliwo (benzynę, diesel i LPG), które mogą okazać się przydatne zwłaszcza w związku z trwającym właśnie sezonem wakacyjnym, podczas którego wiele osób decyduje się na dalsze (a co się z tym wiąże – bardziej kosztowne) podróże.

Renta wdowia – obietnice kontra rzeczywistość. Gdzie się podziały obiecane 300 zł?
06 lip 2025

Choć rząd obiecywał wdowom i wdowcom podwyżki świadczeń sięgające średnio 300 zł, rzeczywistość wielu z nich okazuje się zupełnie inna. Po żmudnej procedurze urzędowej, część seniorów otrzymała realnie zaledwie 38 zł więcej – bo pozostałą kwotę odjęto z innych świadczeń. Czy renta wdowia to faktyczna pomoc, czy jedynie iluzja?

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!
06 lip 2025

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Rewolucja na rynku pracy! Rząd rusza z pilotażem 4-dniowego tygodnia pracy – firmy dostaną nawet 1 mln zł wsparcia
06 lip 2025

Rządowy pilotaż krótszego tygodnia pracy rusza już w 2026 roku. Firmy, które zdecydują się przetestować czterodniowy tydzień lub skrócony dzień pracy, mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 1 mln zł. Celem programu jest poprawa jakości życia pracowników, wzrost efektywności i przygotowanie rynku pracy na zmiany technologiczne.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?
06 lip 2025

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Groźna bakteria w lodach: zakażenie może doprowadzić do sepsy. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia
06 lip 2025

Niewinnie wyglądające lody mogą skrywać śmiertelne niebezpieczeństwo. Wysokie temperatury, brak higieny i niewłaściwe przechowywanie sprzyjają rozwojowi wyjątkowo groźnej bakterii – gronkowca złocistego. Zakażenie nim może prowadzić do poważnych chorób, a w skrajnych przypadkach nawet do sepsy. Szczególnie narażone są dzieci i kobiety w ciąży. Ministerstwo Zdrowia apeluje o ostrożność i wybieranie tylko sprawdzonych, czystych punktów sprzedaży lodów.

Ważny komunikat RCB w sprawie zagrożenia powodziowego w Polsce w dniach 7-13 lipca 2025 r. Czy grozi nam powtórka sytuacji z września 2024 r.?
06 lip 2025

W dniu 4 lipca 2025 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało komunikat, w którym odnosi się do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce w przyszłym tygodniu (tj. w dniach 7-13 lipca 2025 r.). Czy grozi nam wytworzenie się nad Polską „niżu genueńskiego” i powtórka sytuacji z września 2024 r.?

Sondaż partyjny: Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r.? Najbardziej wierzą w to młodzi
06 lip 2025

Ponad połowa młodych Polaków do 24. roku życia (52,7 proc.) uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wróci do władzy po wyborach parlamentarnych w 2027 roku. Wśród wszystkich badanych przekonanie to podziela 49 proc. respondentów, przy czym mężczyźni wyrażają je częściej niż kobiety — wynika z sondażu SW Research dla Onetu.

Trzeba wypłacać pieniądze na czarną godzinę. Apelują o to banki. Wezwanie, które mrozi krew w żyłach?
06 lip 2025

Większość kraju była bez prądu, stanęło metro i windy, nie działały bankomaty… ten horror wydarzył się w Czechach. To tam, niczym grom z jasnego nieba, spadł blackout. I znowu, tak jak pod koniec kwietnia w Hiszpanii, Portugalii, części Francji i Belgii, doszło do poważnej awarii infrastruktury elektroenergetycznej. Czy spełnił się czarny scenariusz, jaki wieszczyły europejskie banki? Już pięć miesięcy temu apelowały do swoich klientów, żeby w domu trzymali gotówkę na czarną godzinę.

pokaż więcej
Proszę czekać...