Kto i kogo może adoptować

Ewa Grączewska-Ivanova
rozwiń więcej
Osoba starająca się o adopcję dziecka musi być pełnoletnia i nie może być ubezwłasnowolniona. Adoptować dziecko może zarówno bezdzietne małżeństwo, jak i osoby posiadające własne dzieci.

 

Adopcji (inaczej: przysposobienia) może dokonać osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych (pełnoletność i brak ubezwłasnowolnienia). Badane są też "kwalifikacje osobiste" tej osoby - muszą one wskazywać, że osoba ta będzie należycie wywiązywała się z obowiązków przysposabiającego.

 

Oprócz małżeństw również osoba samotna niebędąca w związku małżeńskim może adoptować dziecko. W praktyce jednak w konfrontacji z małżeństwami starającymi się o adopcję osoba samotna ma mniejsze na to szanse. Natomiast przysposobić wspólnie mogą tylko małżonkowie. Nie może zatem ubiegać się o adopcję wspólną para pozostająca w związku nieformalnym (konkubinacie).

Wymagania dla przysposabiających

 

Istotnym warunkiem adopcji jest też odpowiednia różnica wieku między dzieckiem a rodzicami przysposabiającymi. Żadne przepisy nie precyzują jednak, jaka różnica jest odpowiednia. Przyjmuje się, że najmniej powinna ona wynosić 18 lat, natomiast górnej granicy się nie określa.

Starszy wiek nie jest przeszkodą do ustanowienia adopcji, jednak dla dobra dziecka należy wtedy udowodnić, że jest się w dobrym stanie zdrowia, który pozwala na opiekowanie się dzieckiem.

Ostatecznie więc kwestia różnicy wieku rozpatrywana jest indywidualnie. Zdarza się, że sąd (który jest organem uprawnionym do orzekania o adopcji) zgadza się na przysposobienie niemowlęcia np. przez rodziców 45-letnich.

Osoba, która chce adoptować dziecko musi też mieć odpowiednie cechy osobiste, które gwarantują należyte wywiązywanie się z nowych obowiązków. Trzeba więc posiadać nieskazitelny charakter.


Dla sprawdzenia możliwości nawiązania prawidłowych więzi emocjonalnych przyszłych rodziców z dziećmi przeprowadzany jest wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania wnioskodawców, a także dokonuje się wielu badań psychologicznych.

Potrzebne są różne dokumenty - czyli odpis aktu urodzenia (osoby samotne), odpis aktu małżeństwa (małżonkowie), zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia, zaświadczeń z poradni zdrowia psychicznego i poradni odwykowej, potwierdzenia aktualnych dochodów.

Szczegółowe warunki stawiane rodzicom adopcyjnym mogą się nieznacznie różnić w zależności od ośrodka adopcyjnego, do którego najpierw należy się zgłosić, rozważając decyzję o przysposobieniu dziecka (szczegółową procedurę adopcji omawiamy w dalszej części poradnika).

 

Ośrodki adopcyjne gromadzą następujące dane osób zgłaszających gotowość przysposobienia dziecka:

• imię i nazwisko;

• obywatelstwo;

• adres zamieszkania;

• stan cywilny;

• wykształcenie;

• zawód;

• miejsce pracy;

• warunki mieszkaniowe;

• stałe źródła dochodu;

• dane o stanie zdrowia umożliwiającym właściwą opiekę nad dzieckiem;

• informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego opatrzoną datą nie wcześniejszą niż jeden miesiąc przed jej złożeniem.

 

Każdy z ośrodków adopcyjnych oprócz wymagań wynikających z rozporządzenia ministra polityki społecznej z 30 września 2005 r. w sprawie ośrodków adopcyjno-opiekuńczych (Dz.U. z 2005 nr 205, poz. 1701 z późn. zm.) sam ustala szczegółowe warunki stawiane kandydatom na rodziców adopcyjnych w swoich statutach oraz wewnętrznych regulaminach.

Dlatego zdarza się, że w sprawie zdrowia przyszłego rodzica jeden ośrodek wymaga zaświadczenia od lekarza rodzinnego, a inny żąda także zaświadczenia z poradni psychiatrycznej i poradni odwykowej.

 

Ważne !

Jeśli dziecko ma opiekuna, wymagana jest jego zgoda na adopcję. Tylko w szczególnych okolicznościach przysposobienie może być orzeczone wbrew woli opiekuna, jednak musi to być uzasadnione dobrem dziecka.


Dzieci małoletnie

 

Adoptować można tylko osobę małoletnią, czyli taką, która nie ukończyła 18 lat i jedynie dla jej dobra. Wymaganie małoletniości powinno być spełnione w dniu złożenia wniosku o przysposobienie.

Jeśli dziecko ukończyło 13 lat, wymagana jest także jego zgoda na przysposobienie. W przypadku dziecka młodszego zamiast zgody sąd musi wysłuchać dziecka, jeśli jest ono w stanie pojąć znaczenie przysposobienia. Tylko wyjątkowo sąd może orzec bez zgody lub wysłuchania dziecka.

Dotyczy to dwóch sytuacji - kiedy dziecko nie jest w stanie wyrazić zgody, np. z powodu choroby, a także, gdy jest przekonane, że przysposabiający jest jego naturalnym rodzicem. Postępowanie sądowe może się zakończyć już po ukończeniu przez przysposobionego pełnoletniości.

 

13-letnie (lub starsze) dziecko musi wyrazić zgodę na swoje przysposobienie

Przeszkodą przy adopcji jest zwykle sytuacja prawna dziecka. Przede wszystkim wymagana jest zgoda rodziców biologicznych. Dotyczy ona przy adopcji pełnej i niepełnej konkretnego postępowania i konkretnego rodzica adopcyjnego.

Natomiast przy adopcji całkowej wymagana jest zgoda blankietowa na przysposobienie ich dziecka w przyszłości bez wskazania konkretnej osoby przysposabiającej. Takie oświadczenie składa się przed sądem opiekuńczym przed rozpoczęciem procedury adopcyjnej, ale nie wcześniej niż po upływie sześciu tygodni od urodzenia się dziecka.
Decyzja musi być bowiem przemyślana, zwłaszcza w przypadku matki, która tuż po porodzie nie jest w stanie podejmować racjonalnych decyzji.

Brak zgody rodziców biologicznych powoduje, że sąd oddala wniosek o przysposobienie. Sąd również oddala wniosek, gdy zgoda zostanie cofnięta (cofniecie może nastąpić do chwili wydania orzeczenia przez sąd II instancji).

 

Zgoda powinna być wyrażona wyraźnie i osobiście przez każdego z rodziców (nie przez pełnomocnika). Zgoda nie jest wymagana wyjątkowo, jeśli rodzice biologiczni są pozbawieni władzy rodzicielskiej lub jeśli są nieznani, czy też porozumienie się z nimi napotyka trudne do przezwyciężenia trudności. Jeśli rodzicom nie przysługuje władza rodzicielska z powodu ich małoletniości, częściowego ubezwłasnowolnienia, zawieszenia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej, ich zgoda na przysposobienie jest jednak wymagana.

 

Wyjątkowo, w szczególnych okolicznościach przysposobienie może być orzeczone bez zgody rodziców, jeśli mają oni ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a odmowa przysposobienia jest oczywiście sprzeczna z dobrem dziecka.

 

Z zasady przysposobienie dziecka przez jednego małżonka wymaga też zgody drugiego współmałżonka. Nie ma takiego wymogu, gdy nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych albo gdy porozumienie się z nim napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.

 

W praktyce bardzo często występuje przysposobienie pasierba, czyli dziecka jednego z małżonków przez drugiego z małżonków.

 

Przyjęcie pasierba

 

Głównym celem jest zapewnienie dziecku rodziny najbardziej przypominającej rodzinę naturalną. W efekcie przysposobienia pasierba mąż matki (ojczym) staje się w świetle prawa ojcem dziecka, a jego krewni, np. rodzice, wchodzą na miejsce krewnych naturalnego ojca dziecka. Jednak przy przysposobieniu pasierba nie ustają prawa i obowiązki istniejące między pasierbem a tym z jego naturalnych rodziców, którego małżonek dokonuje przysposobienia.

Czyli przysposobienie, np. przez ojczyma, nie powoduje ustania władzy rodzicielskiej przysługującej matce przysposabianego (pasierba), gdyż władza rodzicielska w takim przypadku przysługuje małżeństwu wspólnie. Przysposobienie pasierba przez konkubinę lub konkubenta rodzica naturalnego jest kłopotliwe, bo formalnie z chwilą przysposobienia ustają prawa i obowiązki istniejące pomiędzy pasierbem a obojgiem jego naturalnych rodziców, natomiast władza rodzicielska przysługuje wówczas wyłącznie przysposabiającemu.

 

 

WARUNKI STAWIANE RODZICOM

 

Warunki zwykle stawiane kandydatom na rodziców adopcyjnych to:

 

• stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski,

 

• korzystanie z pełni praw cywilnych i obywatelskich,

 

• posiadanie odpowiednich warunków mieszkaniowych oraz stałego źródła utrzymania,

 

• uzyskanie pozytywnej opinii ośrodka adopcyjno - opiekuńczego,

 

• odbycie szkolenia i uzyskanie zaświadczenia kwalifikacyjnego,

 

• stan zdrowia pozwalający na sprawowanie właściwej opieki nad dzieckiem,

 

• kandydaci powinni dawać rękojmię należytego wywiązywania się z opieki nad powierzonym dzieckiem,

 

• kandydaci nie mogą być pozbawieni władzy rodzicielskiej lub też ich władza rodzicielska nie może być ograniczona,

 

• kandydaci muszą być niekaralni.


 

ADOPCJA WSPÓLNA

 

Przysposobić wspólnie dziecko mogą tylko małżonkowie. Skutki przysposobienia wspólnego występują też wtedy, gdy dziecko przysposobione przez jednego z małżonków zostaje następnie przysposobione przez drugiego małżonka. Na wniosek rodzica przysposabiającego sąd może orzec, że przysposobienie wywołuje skutki przysposobienia wspólnego, jeżeli przysposabiający był małżonkiem osoby, która wcześniej dziecko przysposobiła, a małżeństwo ustało przez śmierć małżonka, który już dokonał przysposobienia.

 

 

KIEDY NIE POTRZEBA ZGODY RODZICÓW

 

Zgoda rodziców biologicznych nie jest wymagana, gdy:

 

• rodzice naturalni zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej,

 

• rodzice naturalni są nieznani,

 

• porozumienie się z nimi napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody,

 

• nastąpiło sądowe ustalenie ojcostwa bez przyznania ojcu władzy rodzicielskiej.


 

PRZYSPOSOBIENIE MIMO ODMOWY

 

Mimo braku zgody rodziców naturalnych na przysposobienie sąd orzeknie przysposobienie, gdy:

 

• wystąpią szczególne okoliczności,

 

• rodzice dziecka mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych,

 

• odmowa zgody na przysposobienie jest oczywiście sprzeczna z dobrem dziecka.

 

Przykład: Odmowa zgody na adopcję jest oczywiście sprzeczna z dobrem dziecka, gdy nie ma wątpliwości, że narusza ona interes dziecka. A więc ma to miejsce na przykład, gdy rodzice naturalni nie interesowali się dzieckiem przez dłuższy czas, a pomiędzy dzieckiem a osobami chętnymi do adopcji wytworzyły się silne więzi, zwłaszcza gdy dziecko jest przekonane, że te osoby są jego rodzicami naturalnymi.

 

Ewa Grączewska-Ivanova

 

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Infor.pl
ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

pokaż więcej
Proszę czekać...