Emerytury pomostowe są niepopularne

inforCMS
Niewielu uprawnionych do emerytury pomostowej jest zainteresowanych jej otrzymaniem. W całej Polsce świadczenie takie wypłacane jest niespełna 60 osobom.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że prawo do emerytur pomostowych ma około 270 tys. osób zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy ZUS przyznał i wypłacił takie świadczenia 58 osobom. W ubiegłym miesiącu takie świadczenia przyznano 35 osobom. Według Kazimierza Sujki, dyrektora oddziału ZUS w Siedlcach, systematycznie wzrasta zainteresowanie ubezpieczonych tymi świadczeniami. Coraz więcej osób nie tylko interesuje się tym, czy ma do nich prawo, ale także kompletuje dokumenty niezbędne do ich przyznania. Nieco inaczej jest na Śląsku.

– W naszym regionie nadal jest niewielkie zainteresowanie emeryturami pomostowymi – mówi Maciej Wroński, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Zabrzu.

Związkowcy nie są zaskoczeni taką sytuacją.

– Pracownicy, którym dopisuje zdrowie, nie są zainteresowani przejściem na taką emeryturę. Wysokość nowych świadczeń liczonych według zasady kapitałowej jest tak niska, że na takie świadczenia przechodzą wyłącznie osoby ze względu na stan zdrowia – mówi Marta Pióro z Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Podobnie uważa Jan Guz, przewodniczący OPZZ. Zwraca on uwagę, że nieprawdziwe były obawy rządu o masowej ucieczce pracowników na emerytury pomostowe. Według niego, nawet w czasie kryzysu ludzie niechętnie decydują się na odejście z pracy. Związkowcy podkreślają, że wpływ na to ma mechanizm ustalania wysokości świadczeń.

– Wysokość przyznanych przez ZUS emerytur pomostowych waha się od 1 do 3 tys. zł. Takie świadczenie jest liczone indywidualnie i zależy od wysokości zgromadzonego kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym w ZUS i OFE – wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS.

Pracownicy ZUS zwracają uwagę, że najczęstszym powodem odrzucania wniosków o emerytury pomostowe jest niekompletna dokumentacja. Przypominają, że pracodawcy mają obowiązek wydawania pracownikom zaświadczeń potwierdzających pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zaświadczenie to ma obejmować okres od 1 stycznia 2009 r. do czasu przekazania do ZUS zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego pracownika mającego prawo do emerytury pomostowej.

Równocześnie ustawa o emeryturach pomostowych przyznaje osobom, które utraciły prawo do wcześniejszej emerytury ze względu na charakter pracy, możliwość ubiegania się o rekompensaty. Przyznanie ich przez ZUS spowoduje zwiększenie kapitału początkowego średnio o 30 proc. Jednak, jak nas poinformowała Agnieszka Orłowska z Biura Prasowego ZUS, osoba ubiegająca się o taką rekompensatę musi to zaznaczyć we wniosku o emeryturę.

– W przypadku gdy ubezpieczony spełniający warunki zarówno do emerytury, jak i do rekompensaty, nie wskaże we wniosku, że ubiega się także o przyznanie rekompensaty, to przed wydaniem decyzji będzie mógł poprawić złożony przez siebie wniosek. I to bez konieczności jego wycofania – mówi Agnieszka Orłowska.

Specjalny poradnik zasady kwalifikacji prac w szczególnym charakterze: www.gazetaprawna.pl

Bożena Wiktorowska



Infor.pl
Już ponad milion osób dostaje 215 zł co miesiąc z MOPS. Kto może dostać zasiłek pielęgnacyjny 2025 i czy potrzebne jest orzeczenie o niepełnosprawności?
25 lip 2025

Zastanawiasz się, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny z MOPS i ile wynosi to świadczenie w 2025 roku? Sprawdzamy, kto może złożyć wniosek, czy zasiłek pielęgnacyjny przysługuje przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz czy orzeczenie o niepełnosprawności jest wymagane. Dowiesz się też, kto wypłaca zasiłek (MOPS, GOPS czy ZUS), jak długo trwa procedura oraz czy planowana jest waloryzacja świadczenia w 2025 lub 2026 roku. Jeśli opiekujesz się osobą niepełnosprawną lub sam masz orzeczenie, sprawdź, czy należą Ci się pieniądze i jakie są zasady.

Tablica alimentacyjna wycofana. Rozwiązanie będzie jeszcze konsultowane
25 lip 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z zaproponowanych we środę tablic alimentacyjnych. Rozwiązanie zostanie jeszcze raz skonsultowane - poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka po piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Darmowy dentysta NFZ? Tak, jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności. Sprawdź, co daje orzeczenie, jakie ulgi przysługują i co można zyskać w 2025 roku
25 lip 2025

Masz orzeczenie o niepełnosprawności i zastanawiasz się, czy leczenie zębów może być całkowicie darmowe w ramach NFZ? Publiczne gabinety stomatologiczne oferują więcej, niż myślisz – od usuwania bólu zęba po wypełnienia bez dodatkowych opłat. Czy dentysta ma obowiązek przyjąć Cię z bólem zęba? Czy trzeba dopłacać za plombę? A może plomba światłoutwardzalna jest refundowana na NFZ? Sprawdź, jakie świadczenia stomatologiczne przysługują Ci w 2025 roku i kiedy naprawdę nie musisz płacić ani złotówki.

Kiedy nauczyciel może przejść w stan nieczynny?
25 lip 2025

W jakiej sytuacji nauczyciel może przejść w stan nieczynny? Czy dyrektor może samodzielnie podjąć taką decyzję wobec nauczyciela?

Tusk zapowiada rewolucję: uprościmy podatki i prowadzenie biznesu w Polsce
25 lip 2025

Podczas piątkowej konferencji prasowej, poprzedzającej posiedzenie rządu, premier Donald Tusk zapowiedział szeroko zakrojone działania mające na celu uproszczenie prowadzenia biznesu w Polsce, w tym gruntowną reformę systemu podatkowego. Jego słowa, pełne determinacji i świadomości skali wyzwań, padły w momencie, gdy polscy przedsiębiorcy coraz częściej apelują o zmniejszenie biurokratycznego ciężaru i stabilność regulacyjną.

Nadchodzą zmiany w PPK oraz w prawie dotyczącym funduszy inwestycyjnych. Czy pracownicy zyskają?
25 lip 2025

Nadchodzą zmiany w PPK oraz w prawie dotyczącym funduszy inwestycyjnych. Czy pracownicy zyskają? Prawdopodobnie tak. Ministerstwo Finansów przygotowuje gruntowną nowelizację przepisów regulujących polski rynek kapitałowy. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy (numer UC105), który ma na celu zmianę kluczowych aktów prawnych: ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

Masz orzeczenie o niepełnosprawności? Co oznaczają symbole 01-U, 02-P, 03-L, 04-O, 05-R, 06-E, 07-S, 08-T, 09-M, 10-N, 11-I lub 12-C? Sprawdź, jakie ulgi i świadczenia Ci przysługują
25 lip 2025

Masz orzeczenie o niepełnosprawności i widzisz na nim symbol 02-P, 11-I, 12-C albo inny z katalogu? W 2025 roku każdy z tych kodów niesie za sobą konkretne uprawnienia – od ulg podatkowych, przez świadczenia z ZUS i MOPS, aż po wsparcie z PFRON. Sprawdź, co oznaczają symbole przyczyny niepełnosprawności i jakie formy pomocy przysługują zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Gra w zagranicznym kasynie online: legalność, podatki i ryzyko utraty wygranej
25 lip 2025

W dobie globalizacji i rosnącej popularności internetowego hazardu wiele osób z Polski decyduje się na grę w zagranicznych kasynach online. Kuszące wygrane i łatwy dostęp to jednak tylko pozory – brak znajomości przepisów może kosztować cię nie tylko grzywnę, ale również całą wypłatę. Sprawdź, kiedy gra jest legalna, kiedy zapłacisz podatek, a kiedy... stracisz wszystko.

Dla tysięcy pracowników z ZUSu pieniądze wstecz: zasiłki, renty, odszkodowania. Resort zdrowia już ma przepisy
25 lip 2025

Rak jako choroba zawodowa i odszkodowania z ZUS? Prawdopodobnie tak, bo resor zdrowia pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących chorób zawodowych, które znacząco zwiększą ochronę pracowników narażonych na działanie pewnych szkodliwych dla ich zdrowia czynników. Ta nowelizacja otwiera drogę byłym i obecnym pracownikom do ubiegania się o nowe świadczenia, takie jak odszkodowania i renty, w przypadku zdiagnozowania tych nowotworów w związku z wykonywaną w przeszłości pracą.

Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam
25 lip 2025

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

pokaż więcej
Proszę czekać...