KE przedstawiła jednolitą propozycję ws. penalizacji obchodzenia sankcji

węgry fundusze unijne / Shutterstock
Komisja Europejska przedstawiła wniosek legislacyjny dotyczący ujednolicenia definicji przestępstw i kar za naruszenie unijnych środków ograniczających. Może to w przyszłości umożliwić konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów.

Prawo UE przeciw naruszaniu sankcji

We wniosku Komisji określono wspólne przepisy UE, które mają ułatwić prowadzenie dochodzeń, ściganie i karanie naruszeń sankcji we wszystkich państwach członkowskich.

Jak zwraca uwagę KE, przyjęcie kolejnych pakietów sankcji po rosyjskim ataku na Ukrainę uświadomiło państwom członkowskim i instytucjom europejskim, jak trudne jest tropienie aktywów należących do oligarchów, którzy ukrywają je w różnych jurysdykcjach za pomocą skomplikowanych struktur prawnych i finansowych.

Ujednolicenie kar za naruszanie sankcji

Zaproponowane przez Komisję regulacje mają na celu ustanowienie tego samego poziomu kar we wszystkich państwach członkowskich, a w związku z tym zamknięcie istniejących luk prawnych i "zwiększenie efektu odstraszania w kwestii łamania unijnych sankcji".

Lista czynności zakazanych w realiach rosyjskiej agresji

Główne elementy wniosku legislacyjnego to m.in. lista przestępstw naruszających sankcje UE (udostępnianie funduszy lub zasobów gospodarczych wskazanej osobie, podmiotowi lub organowi; niezamrożenie tych funduszy; umożliwienie wjazdu wskazanym osobom na terytorium państwa członkowskiego; umożliwienie działań finansowych, które są zakazane lub ograniczone itd.); lista przestępstw służących obchodzeniu sankcji (np. ukrywanie środków finansowych lub ukrywanie faktu, że dana osoba jest ostatecznym właścicielem środków finansowych); wspólne podstawowe normy dotyczące kar (w zależności od przestępstwa konkretna osoba ma podlegać maksymalnej karze co najmniej pięciu lat pozbawienia wolności; spółki mogą podlegać karom w wysokości nie mniejszej niż 5 proc. całkowitych rocznych obrotów).

Wniosek będzie teraz omawiany przez Parlament Europejski i Radę UE.

Prawo
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem
22 maja 2025

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.
22 maja 2025

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]
22 maja 2025

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS
22 maja 2025

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne
23 maja 2025

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić
22 maja 2025

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON
22 maja 2025

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]
22 maja 2025

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

pokaż więcej
Proszę czekać...