Wyższa kwota wolna od podatku

Wyższa kwota wolna od podatku/ fot. Fotolia / Fotolia
Wyższa kwota wolna od podatku będzie przedmiotem prac Sejmu podczas 70. posiedzenia, które odbędzie się w dniach 9-11lipca 2014 roku. Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada uzależnienie wysokości kwoty wolnej od podatku od tzw. minimum egzystencji.

W ocenie projektodawców zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu nie powinny podlegać dochody nieprzekraczające wysokości minimum egzystencji (a więc nieprzekraczające kwoty, która wystarcza jedynie na pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem najbardziej podstawowych potrzeb życiowych).

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Projektodawcy proponują, by wysokość kwoty wolnej od podatku była zależna od wysokości minimum egzystencji. Zgodnie z projektowanym art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, wysokość podatku obliczana jako odpowiedni procent podstawy opodatkowania byłaby pomniejszana o kwotę równą 18% dwunastokrotności średniorocznego minimum egzystencji (ogłaszanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych) dla jednoosobowego gospodarstwa pracowniczego w roku podatkowym poprzedzającym poprzedni rok podatkowy.

Tym samym dochód nieprzekraczający kwoty równej dwunastokrotności minimum egzystencji nie podlegałby opodatkowaniu.

Płaca minimalna w 2015 r.

Aby zapewnić podatnikom możliwie najszerszy dostęp do informacji o wysokości ich zobowiązania, w projektowanym art. 27 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zastrzeżono, że informacja o wysokości kwoty stanowiącej 18 % dwunastokrotności średniorocznego minimum egzystencji dla jednoosobowego gospodarstwa pracowniczego w roku podatkowym poprzedzającym poprzedni rok podatkowy byłaby publikowana także na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Przy czym Ministerstwo Finansów nie decydowałoby o tym, jaka jest wartość minimum egzystencji, a jedynie powielałoby informację ogłoszoną już wcześniej przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Źródło: Sejm RP

Prawo
pokaż więcej
Proszę czekać...