Bezpłatne porady prawne

Emilia Amielanczyk
rozwiń więcej
Nie każdy jest w stanie zapłacić za poradę prawną, nawet gdy jest ona konieczna. Można jednak skorzystać z darmowej pomocy.

Prawnicy pro bono

Zarówno radcowie prawni jak i adwokaci zajmują się działalnością pro bono. Może odbywać się ona w ściśle określonym czasie, bądź przyjąć stały charakter w formie dyżurów prawników organizowanych w oznaczonym i przygotowanym do tego miejscu. Przykładem takiej działalności są porady udzielane przed radców prawnych w poszczególnych dzielnicach Warszawy osobom bezdomnym, całkowicie niezdolnym do pracy, czy też niepełnosprawnym za symboliczną złotówkę plus VAT.

Informacje na temat tego typu działalności warto szukać w Internecie na stronach dzielnic, miast, itd. bądź bezpośrednio na stronach Krajowej Rady Radców Prawnych lub Naczelnej Rady Adwokatów, a także w siedzibach wszelkiego typu instytucji państwowych lub organizacji świadczących pomoc obywatelom.

Studencki wolontariat

Bezpłatnych porad udzielają także studenci prawa, którzy odbywają wolontariat w specjalnie do tego powołanych fundacjach czy poradniach. Fakt, iż zajmują się tym osoby bez pełnego wykształcenia prawnego może zapewne wywoływać wątpliwości co do jakości porad. Jednakże najczęściej tego typu forma wolontariatu stanowi rodzaj nauki dla studentów pod okiem opiekunów, którzy czuwają nad udzielanymi odpowiedziami.

Bardzo często takie poradnie powstają bezpośrednio przy wydziałach prawa poszczególnych uniwersytetów, a porady są tam świadczone według ustalonych dyżurów.

Pomoc w Internecie

Porady szukać można również bezpośrednio w Internecie. Napotkać można serwisy oraz fora prawne, które powstały specjalnie z myślą o udzielaniu porad osobom potrzebującym.

Pomoc prawną uzyskać można także korzystając z ogólnopolskich centrów pomocy, o których informacje znaleźć można w sieci i do których swoje problemy możemy zgłosić również telefonicznie, jak ma to miejsce np. w Niebieskiej Linii.

Prawo
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem
22 maja 2025

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.
22 maja 2025

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]
22 maja 2025

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS
22 maja 2025

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne
22 maja 2025

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić
22 maja 2025

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON
22 maja 2025

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]
22 maja 2025

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

pokaż więcej
Proszę czekać...