Ustalenie kontaktów z dzieckiem poprzez mediację

Marta Chechelska-Dziepak
Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.
rozwiń więcej
Jeśli rodzice nie potrafią samodzielnie sporządzić porozumienia, można skorzystać z pomocy specjalisty – mediatora.
Jeśli rozwodzący się rodzice są gotowi ustalić wspólnie sposób pełnienia opieki rodzicielskiej nad dzieckiem po rozwodzie lub separacji, warto wypracować przy pomocy mediatora porozumienie. Sąd uwzględni takie porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzice powinni przedstawić w sądzie zgodny wniosek o pozostawieniu władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom oraz porozumienie, dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Jeśli rodzice nie potrafią samodzielnie sporządzić porozumienia, można skorzystać z pomocy specjalisty – mediatora.

W porozumieniu warto ująć wspólne ustalenia, dotyczące:

- miejsca zamieszkania dziecka
- kontaktów z rodzicami (terminy pobytu dziecka u rodziców, sposoby komunikowania się)
- pobytu dzieci u rodziców podczas świąt i wakacji
- finansowania potrzeb dziecka, wysokości alimentów i sposobu ich przekazywania

Zobacz: Forum prawne

Porozumienie ma raczej ogólny charakter, i ujmuje się w nim najistotniejsze kwestie, dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem, bądź kwestie, które były sporne dla rodziców i chcą przed sądem zatwierdzić wypracowane ustalenia.

Jednak czasem istnieje konieczność uszczegółowienia kwestii, które są sporne dla rodziców, ale istotne dla wychowania dziecka. Mogą to być ustalenia dotyczące edukacji dziecka (sprawdzanie lekcji, kontakt ze szkołą, rozwijanie zainteresowań), wychowania religijnego, opieki zdrowotnej. Określić można także kwestie związane z kontaktami dziecka z rodzinami rodziców, ich nowymi partnerami życiowymi, kwestie dotyczące uroczystości rodzinnych (np. urodzin dziecka).

Czasem ustalane są szczegóły, dotyczące kwestii wychowawczych - mediator pomaga ustalić rodzicom zasady dotyczące czasu, jaki dziecko może spędzać oglądając telewizję, korzystania z komputera, porę snu dziecka, utrzymanie porządku i obowiązki domowe dziecka, sposób spędzania wolnego czasu, a nawet okolicznościowe prezenty dla dziecka.

Zobacz: Jak zatwierdzić ugodę zawartą przed mediatorem?

W sytuacji, gdy takie, zdawałoby się, drobiazgi, powodują konflikty, lepiej je przedyskutować, wspólnie ustalić sposób postępowania i tych ustaleń przestrzegać.
Dobrze jest, gdy dziecko wie, że rodzice kontaktują się, rozmawiają ze sobą i wspólnie podejmują decyzje. A trzymanie się wspólnie ustalonych zasad buduje poczucie bezpieczeństwa u dziecka.

Wszelkie sporne kwestie rodzice powinni omawiać ze sobą bezpośrednio.

Nigdy nie można wykorzystywać dziecka jako pośrednika w tych rozmowach. Jeśli rodzice nie potrafią dojść do porozumienia, warto skorzystać z pomocy mediatora. Tutaj można ustalić również okoliczności i sposób porozumiewania się rodziców w sprawach dotyczących dzieci.

Oczywiście, nie ma konieczności zatwierdzania tych szczegółowych ustaleń w sądzie, jednak przy wyjątkowo skomplikowanych relacjach rodzinnych jest to możliwe.

Kontakt z dzieckiem po rozwodzie

Prawo
Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Kumulacja wypłat: bon energetyczny nakłada się na inne świadczenia. Będą pieniądze?
29 kwi 2024

Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym. Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

pokaż więcej
Proszę czekać...