REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontakt z dzieckiem po rozwodzie

Adam Janus
W wyroku rozwodowym sąd zawsze decyduje o kontaktach dziecka z rodzicem.
W wyroku rozwodowym sąd zawsze decyduje o kontaktach dziecka z rodzicem.

REKLAMA

REKLAMA

Rozwód rodziców nie przekreśla możliwości kontaktowania się z dzieckiem. W wyroku rozwodowym oraz w orzeczeniu o unieważnieniu małżeństwa sąd zawsze decyduje o sposobie utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Wychowaniu i prawidłowemu rozwojowi dziecka sprzyja utrzymywanie kontaktu z obojgiem rodziców, nawet gdy Ci nie żyją już ze sobą razem.

Władza rodzicielska a kontakty z dzieckiem

Kontakty z dzieckiem są atrybutem niezależnym od władzy rodzicielskiej. Kontakty z dzieckiem są nie tylko prawem rodziców, ale wręcz obowiązkiem. Pomimo, że drogi rodziców dziecka się rozeszły, to powinni oni ponosić ciężar wychowania małoletniego w sposób solidarny. Aby tak się stało niezbędne jest nie tylko odpowiednie prawodawstwo, orzeczenia sądów, ale przede wszystkim możliwość wyegzekwowania tych wyroków.

REKLAMA

Z pomocą w tym przychodzi Sąd Najwyższy, który w uchwale z 28.08.2008 roku przyjął postanowienia, które nakazują wydanie dziecka drugiemu rodzicowi, z którym na co dzień nie mieszka, a posiada władzę rodzicielską i prawo do kontaktów. Rodzic ten powinien później odprowadzić dziecko do drugiego rodzica.

Konwencja dotycząca kontaktów z dziećmi

Konwencja dotycząca kontaktów z dziećmi została przyjęta 3.05.2002 roku. Ratyfikowała ją także przez Polskę. Określa ona kontakty z dziećmi w bardzo szerokim ujęciu.

REKLAMA

Daje ona prawo rodzicom do kontaktów osobistych z dzieckiem, a także umożliwia im rozwijanie ich za pośrednictwem nowoczesnych środków komunikacji (za pośrednictwem internetu, telefonii komórkowej itp.). Kontakt dzięki nowoczesnej technologii nie zastępuje kontaktu tradycyjnego, ale jedynie go uzupełnia.

Konwencja daje prawo do nieskrępowanego kontaktu, niczym nie nadzorowanego. Nadzór w kontaktach z dzieckiem mógłby zostać wprowadzony tylko wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach.
Sąd może w orzeczeniu zastrzec gwarancję dla obu rodziców. Dla jednego gwarancję możliwości utrzymywania relacji z dzieckiem, natomiast dla drugiego gwarancję doprowadzenia małoletniego z powrotem do miejsca zamieszkania. To zabezpieczenie z perspektywy osoby, która dąży do kontaktu z małoletnim obejmuje możliwość wprowadzenia nadzoru nad kontaktami, pokrycia kosztów podróży dziecka, kaucji złożonej przez osobę z która dziecko pozostaje na co dzień – jako gwarancję, że nie przeszkodzi ona w kontaktach z małoletnim, czy też nałożenie kary pieniężnej dla osoby utrudniającej budowanie relacji z dzieckiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Interesy osoby z którą dziecko mieszka na co dzień również są zabezpieczone. Aby zabezpieczyć przed porwaniem i wywiezieniem z kraju można zobligować osobę, która kontaktuje się z dzieckiem do:

- oddania paszportów lub dokumentów tożsamości
- poręczenia majątkowego
- złożenia stosownego przyrzeczenia przed sądem
- regularnego zgłaszania się przed organ administracyjny
- przedstawienia dokumentu wydanego przez państwo w którym stwierdza się wykonalność orzeczenia o kontaktach, władzy rodzicielskiej
- kontaktowania się z dzieckiem tylko w wyznaczonych miejscach


Czym sąd powinien się kierować orzekając o kontaktach rodzica z dzieckiem?

Sąd orzekając o kontaktach z dzieckiem powinien kierować się zasadą dobra dziecka. Jeżeli rodzice porozumieli się w kwestii kontaktów, to sąd powinien przychylić się do ich porozumienia. Wreszcie też sąd powinien uwzględnić wolę samego dziecka, jeżeli tylko osiągnęło ono wiek w którym jest w stanie samodzielnie ją wyrazić.
Kontaktowanie z dzieckiem to nie tylko przebywanie z nim, ale także porozumiewanie się za pomocą nowoczesnej technologii.

Zmiany w zakresie polityki kontaktów rodziców z dzieckiem

REKLAMA

Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości przewiduje daleko idące zmiany w systemie. Nowa procedura ma być efektywniejsza od poprzedniej. Gdy jeden rodzic będzie utrudniał wykonanie orzeczenia sądu w zakresie kontaktów, to będzie można nałożyć na niego grzywnę, która nie trafi do państwa, ale do kieszeni drugiego rodzica. Nie będzie górnej granicy tej grzywny. Wymierzając ją sąd opiekuńczy będzie się kierować sytuacją majątkową osoby ukaranej. To rozwiązanie odciąży Policję, która nie będzie już wikłana w skomplikowane spory rodzinne, tylko będzie mogła zająć się swoimi ustawowymi obowiązkami.

To rozwiązanie jest bardzo nowatorskie. Szkoda tylko, że państwo musi się uciekać do takich metod, aby zapewnić dziecku możliwość kontaktowania się z własnymi rodzicami. Niestety, ale większość rodziców utrudniając kontakt dziecku z drugim rodzicem nie rozumie, że w rzeczywistości najbardziej traci na tym nie drugi rodzic, a dziecko.

Zobacz też: Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

REKLAMA

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

Szkolenie wojskowe w wakacje. MON daje 6 tys. zł za miesiąc, do wyboru trzy terminy

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zaprasza na szkolenia wojskowe pod hasłem "Wakacje z wojskiem". Za miesiąc szkolenia wojsko proponuje 6 tys. zł. Chętnie mają do wyboru trzy terminy szkoleń. Projekt wakacyjnej służby wojskowej skierowany jest przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat.

REKLAMA