Ubezpieczenia w działalności gospodarczej

Krzysztof Konopka
rozwiń więcej
KM-LEX
rozwiń więcej
Ubezpieczenia finansowe sprowadzają się do ubezpieczeń kredytu oraz wydawaniem gwarancji ubezpieczeniowych.
Ubezpieczenia finansowe sprowadzają się do przeniesienia części ryzyka finansowego w prowadzonej działalności gospodarczej na firmę ubezpieczającą.

Dominującymi ubezpieczeniami w tej grupie są produkty dla kredytów, sprzedaży ratalnej, leasingu, kredytu kupieckiego, kontraktowe. Niektóre z tych zabezpieczeń stosowane są przez banki i kredytobiorca pozostaje zmuszony do ich wykupienia, a niektóre zabezpieczają płynność finansową naszego przedsiębiorstwa.

W ostatnich latach ubezpieczenia finansowe zostają coraz częściej postrzegane przez przedsiębiorców jako alternatywa dla produktów bankowych. Przyczyną tego stanu są oczywiście pieniądze. Podstawową zaletą produktu ubezpieczeniowego jest jego niższy koszt, jednak trzeba pamiętać, że produkty te nie kompensują nigdy całkowitej straty wynikającej z obrotu gospodarczego i nie są być udzielane na selektywnie wybrane transakcje.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia finansowe

Pojęcie ubezpieczenia finansowego

Już od początku lat 90-tych funkcjonuje w Polsce pojęcie ubezpieczeń finansowych. Nie wykształciło się jeszcze jednolite ujęcie tego sformułowania i najczęściej stosowane są dwa ujęcia tego tematu: wąskie i szerokie.

W ujęciu wąskim ubezpieczenia finansowe sprowadzają się do ubezpieczeń kredytu (tak bankowego jak i kupieckiego) oraz wydawaniem gwarancji ubezpieczeniowych. W ujęciu szerokim kojarzymy te produkty z ubezpieczeniami kredytów, gwarancjami ubezpieczeniowymi oraz ubezpieczeniami różnych strat finansowych.

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Podstawowe ubezpieczenia

Można wyróżnić następujące ubezpieczenia:

  • kredytu – zapewnienie przez zakład ubezpieczeń pokrycia strat majątkowych z powodu nieotrzymania, w sytuacjach określonych w umowie ubezpieczenia, należności za udzielony kredyt;
  • sprzedaży ratalnej – ubezpieczenie gwarantuje zapłatę należnych sprzedawcy wymagalnych rat ceny towaru, których płacenia zaprzestał kupujący. Ubezpieczenie to z reguły nie obejmuje strat pośrednich sprzedawcy (kary umowne, odsetki za zwłokę i inne);
  • spłaty rat leasingowych – podobna konstrukcja ubezpieczenia jak w przypadku ubezpieczenia spłat ratalnych;
  • gwarancji zapłaty długu celnego – zabezpieczenie należności celnych wynikających z ustawy Kodeks Celny z dnia 9 stycznia 1997 r. oraz należności podatkowych wymaganych ustawą O podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993 roku;
  • gwarancje kontraktowe, czyli wadialne, należytego wykonania, zwrotu zaliczki, usunięcia wad i usterek, zwolnienia kwot zatrzymanych;
  • gwarancji zapłaty wierzytelności handlowych – czyli zabezpieczenie jednokrotnej transakcji lub cyklicznych dostaw towarów bądź usług. Ubezpieczenie to potwierdza wiarygodność odbiorcy a co za tym idzie zwiększa prawdopodobieństwo udzielenia kredytu kupieckiego przez dostawcę;
  • gwarancje kaucji – zastępuje kaucję i są najczęściej stosowane przy najmie powierzchni;
  • należności krajowych – zabezpieczenie sprzedawców przed ryzykiem niewypłacalności odbiorców;
  • należności eksportowych – ubezpieczenie ryzyka kredytu kupieckiego w obrocie międzynarodowym;
  • należności faktoringowych.

Czytaj OWU

Produkty ubezpieczeniowe powstają i ewoluują zgodnie z zapotrzebowaniem rynku. Poruszyć tu trzeba jeszcze jeden wątek ubezpieczeniowy – pamiętajmy aby dobrać produkt do swoich potrzeb i koniecznie przeczytać (otrzymać) ogólne warunki ubezpieczenia a w szczególności wyłączenia odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Zobacz również: O czym należy pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...