Kategorie

Ubezpieczenie sprzedaży ratalnej

Krzysztof Konopka
KM-LEX
Przy ubezpieczeniu kredytu konsumenckiego ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność za spłacenie kredytu przez konsumenta.
Przy ubezpieczeniu kredytu konsumenckiego ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność za spłacenie kredytu przez konsumenta.
Ubezpieczenia sprzedaży ratalnej jest jednym z najczęściej stosowanych ubezpieczeń. Czasami nie jesteśmy nawet świadomi, iż zawarliśmy tego rodzaju umowę.

Warunki sprzedaży ratalnej zostały ujęte w art. 583 do 587 Kodeksu Cywilnego.

Kredyt konsumencki

Ze sprzedażą ratalną mamy do czynienia gdy od osoby prowadzącej działalność gospodarczą osoba fizyczna otrzyma rzecz ruchomą (komputer, samochód itp.) za cenę, która płatna jest w określonych ratach, przy czym wydanie rzeczy następuje przed całkowitym zapłaceniem ceny towaru.

Reklama

Wypowiedzenie umowy z tytułu niezapłacenia ceny może nastąpić tylko wtedy, gdy kupujący zalega z zapłatą co najmniej dwóch rat, a łączna suma zaległych rat przewyższa jedną piątą wartości zakupionego towaru. W tym przypadku sprzedawca bądź podmiot który weszła w jego prawa, powinien wyznaczyć kupującemu odpowiedni termin dodatkowy do zapłacenia zaległości.

Kupujący ma możliwość wcześniejszej spłaty należności i w tym przypadku może odliczyć kwotę, z reguły, części lub całości z należnych odsetek (zależy od umowy). Sprzedaż ratalna może być finansowana przez zbywcę towarów - udziela on wtedy kredytu kupieckiego kupującym, lub przez bank, który spłacając całość naszego zobowiązania sprzedawcy wchodzi w jego prawa.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia finansowe

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie należności wynikających ze sprzedaży ratalnej obejmuje należne ubezpieczonemu wymagalne raty wynikające z ceny towaru , której płacenia zaprzestał kupujący.

Zakład ubezpieczeń przejmuje na siebie ryzyko zaprzestania płacenia przez nabywcę rat za zakupiony towar. Najczęściej określa przy podpisaniu umowy ubezpieczenia przyczynę zaprzestania spłat rat, za które ponosi odpowiedzialność.

Przy ubezpieczeniu kredytu konsumenckiego ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność za spłacenie kredytu przez konsumenta.

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Jako zaprzestanie płacenia rat ceny towaru najczęściej określa się niezapłacenie przez kupującego w ustalonym w umowie sprzedaży terminie, co najmniej dwóch kolejnych rat lub zaległości w zapłacie przekraczającą łącznie wysokość, co najmniej dwóch rat, lub nie zapłacenia ostatniej raty.

Karta kredytowa

Innym aspektem sprzedaży ratalnej jest możliwość uzyskania karty kredytowej/debetowej do produktu, który zakupiliśmy w sprzedaży ratalnej. W większości przypadków karta taka zostaje włożona w jakieś miejsce „łatwe do zapamiętania” lub wręcz wyrzucona do kosza na śmieci.

Zobacz również: Kredyt konsumencki

Należy jednak pamiętać, że przyznana nam karta niesie za sobą także pewne zobowiązania finansowe i z reguły po wykorzystaniu czasu na jaki jest udzielony konkretny kredyt, karta ta, wymaga opłat za jej „użytkowanie”.

Co prawda nie są to kwoty znaczne, ale po upływie dwóch lat wraz z doliczonymi odsetkami od kosztów utrzymania, całkowita kwota naszego niechcianego długu może sięgnąć nawet kilkuset złotych.

Należy pamiętać, by wypowiedzieć umowę korzystania z karty bądź nie zgadzać się na jej wydanie w momencie podpisywania umowy sprzedaży ratalnej.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Konfiskata pojazdu w projekcie Kodeksu karnego

  Rozwiązania dotyczące m.in. konfiskaty pojazdu mają się znaleźć w w osobnym projekcie Kodeksu karnego.

  Wysokie kary za zaśmiecanie m.in. plaż

  Rząd zapowiada zaostrzenie kar za zaśmiecanie m.in. plaż i lasów. Grzywna miałaby wzrosnąć z 500 zł do nawet 5 tys. zł.

  Recepta farmaceutyczna w 2021 r.

  Czym jest recepta farmaceutyczna? Kto w 2021 r. może skorzystać z takiej recepty? Kiedy można ją wystawić?

  Dziecko cudzoziemca urodzone w Polsce

  Narodziny i związane z tym procedury dotyczą również dzieci obcokrajowców. Jaka jest sytuacja prawna urodzonych w Polsce dzieci cudzoziemców?

  Fundusz Kompensacyjny Szczepień - projekt przyjęty przez rząd

  Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd. Kto będzie mógł otrzymać świadczenie?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Co wie o nas Internet?

  Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

  Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

  Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.

  Wniosek o 300 plus przez bank

  Wniosek o 300 plus przez bank to jeden ze sposobów, jaki mogą wybrać rodzice, ubiegający się o świadczenie.

  Wzrost liczby zapytań spadkobierców o konta osób zmarłych

  Jak wynika z danych, jakie KIR przesłała do PAP, w tym roku wyraźnie wzrosła liczba zapytań, kierowanych przez osoby fizyczne.

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO. Jakie zasady należy stosować podczas używania technologii rozpoznawania twarzy, aby zapewnić zgodność m.in. z prawem ochrony danych osobowych? Odpowiedź na to pytanie zawierają „Wytyczne dotyczące rozpoznawania twarzy”.

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? [AUDIO]

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? Co zawiera tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU)?