REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie sprzedaży ratalnej

Krzysztof Konopka
KM-LEX
Przy ubezpieczeniu kredytu konsumenckiego ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność za spłacenie kredytu przez konsumenta.
Przy ubezpieczeniu kredytu konsumenckiego ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność za spłacenie kredytu przez konsumenta.

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenia sprzedaży ratalnej jest jednym z najczęściej stosowanych ubezpieczeń. Czasami nie jesteśmy nawet świadomi, iż zawarliśmy tego rodzaju umowę.

Warunki sprzedaży ratalnej zostały ujęte w art. 583 do 587 Kodeksu Cywilnego.

REKLAMA

Kredyt konsumencki

Ze sprzedażą ratalną mamy do czynienia gdy od osoby prowadzącej działalność gospodarczą osoba fizyczna otrzyma rzecz ruchomą (komputer, samochód itp.) za cenę, która płatna jest w określonych ratach, przy czym wydanie rzeczy następuje przed całkowitym zapłaceniem ceny towaru.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy z tytułu niezapłacenia ceny może nastąpić tylko wtedy, gdy kupujący zalega z zapłatą co najmniej dwóch rat, a łączna suma zaległych rat przewyższa jedną piątą wartości zakupionego towaru. W tym przypadku sprzedawca bądź podmiot który weszła w jego prawa, powinien wyznaczyć kupującemu odpowiedni termin dodatkowy do zapłacenia zaległości.

Kupujący ma możliwość wcześniejszej spłaty należności i w tym przypadku może odliczyć kwotę, z reguły, części lub całości z należnych odsetek (zależy od umowy). Sprzedaż ratalna może być finansowana przez zbywcę towarów - udziela on wtedy kredytu kupieckiego kupującym, lub przez bank, który spłacając całość naszego zobowiązania sprzedawcy wchodzi w jego prawa.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia finansowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie należności wynikających ze sprzedaży ratalnej obejmuje należne ubezpieczonemu wymagalne raty wynikające z ceny towaru , której płacenia zaprzestał kupujący.

Zakład ubezpieczeń przejmuje na siebie ryzyko zaprzestania płacenia przez nabywcę rat za zakupiony towar. Najczęściej określa przy podpisaniu umowy ubezpieczenia przyczynę zaprzestania spłat rat, za które ponosi odpowiedzialność.

Przy ubezpieczeniu kredytu konsumenckiego ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność za spłacenie kredytu przez konsumenta.

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Jako zaprzestanie płacenia rat ceny towaru najczęściej określa się niezapłacenie przez kupującego w ustalonym w umowie sprzedaży terminie, co najmniej dwóch kolejnych rat lub zaległości w zapłacie przekraczającą łącznie wysokość, co najmniej dwóch rat, lub nie zapłacenia ostatniej raty.

Karta kredytowa

Innym aspektem sprzedaży ratalnej jest możliwość uzyskania karty kredytowej/debetowej do produktu, który zakupiliśmy w sprzedaży ratalnej. W większości przypadków karta taka zostaje włożona w jakieś miejsce „łatwe do zapamiętania” lub wręcz wyrzucona do kosza na śmieci.

Zobacz również: Kredyt konsumencki

Należy jednak pamiętać, że przyznana nam karta niesie za sobą także pewne zobowiązania finansowe i z reguły po wykorzystaniu czasu na jaki jest udzielony konkretny kredyt, karta ta, wymaga opłat za jej „użytkowanie”.

Co prawda nie są to kwoty znaczne, ale po upływie dwóch lat wraz z doliczonymi odsetkami od kosztów utrzymania, całkowita kwota naszego niechcianego długu może sięgnąć nawet kilkuset złotych.

Należy pamiętać, by wypowiedzieć umowę korzystania z karty bądź nie zgadzać się na jej wydanie w momencie podpisywania umowy sprzedaży ratalnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA