reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia finansowe > Ubezpieczenie sprzedaży ratalnej

Ubezpieczenie sprzedaży ratalnej

Ubezpieczenia sprzedaży ratalnej jest jednym z najczęściej stosowanych ubezpieczeń. Czasami nie jesteśmy nawet świadomi, iż zawarliśmy tego rodzaju umowę.

Warunki sprzedaży ratalnej zostały ujęte w art. 583 do 587 Kodeksu Cywilnego.

Kredyt konsumencki

Ze sprzedażą ratalną mamy do czynienia gdy od osoby prowadzącej działalność gospodarczą osoba fizyczna otrzyma rzecz ruchomą (komputer, samochód itp.) za cenę, która płatna jest w określonych ratach, przy czym wydanie rzeczy następuje przed całkowitym zapłaceniem ceny towaru.

Wypowiedzenie umowy z tytułu niezapłacenia ceny może nastąpić tylko wtedy, gdy kupujący zalega z zapłatą co najmniej dwóch rat, a łączna suma zaległych rat przewyższa jedną piątą wartości zakupionego towaru. W tym przypadku sprzedawca bądź podmiot który weszła w jego prawa, powinien wyznaczyć kupującemu odpowiedni termin dodatkowy do zapłacenia zaległości.

Kupujący ma możliwość wcześniejszej spłaty należności i w tym przypadku może odliczyć kwotę, z reguły, części lub całości z należnych odsetek (zależy od umowy). Sprzedaż ratalna może być finansowana przez zbywcę towarów - udziela on wtedy kredytu kupieckiego kupującym, lub przez bank, który spłacając całość naszego zobowiązania sprzedawcy wchodzi w jego prawa.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia finansowe

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie należności wynikających ze sprzedaży ratalnej obejmuje należne ubezpieczonemu wymagalne raty wynikające z ceny towaru , której płacenia zaprzestał kupujący.

Zakład ubezpieczeń przejmuje na siebie ryzyko zaprzestania płacenia przez nabywcę rat za zakupiony towar. Najczęściej określa przy podpisaniu umowy ubezpieczenia przyczynę zaprzestania spłat rat, za które ponosi odpowiedzialność.

Przy ubezpieczeniu kredytu konsumenckiego ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność za spłacenie kredytu przez konsumenta.

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Jako zaprzestanie płacenia rat ceny towaru najczęściej określa się niezapłacenie przez kupującego w ustalonym w umowie sprzedaży terminie, co najmniej dwóch kolejnych rat lub zaległości w zapłacie przekraczającą łącznie wysokość, co najmniej dwóch rat, lub nie zapłacenia ostatniej raty.

Karta kredytowa

Innym aspektem sprzedaży ratalnej jest możliwość uzyskania karty kredytowej/debetowej do produktu, który zakupiliśmy w sprzedaży ratalnej. W większości przypadków karta taka zostaje włożona w jakieś miejsce „łatwe do zapamiętania” lub wręcz wyrzucona do kosza na śmieci.

Zobacz również: Kredyt konsumencki

Należy jednak pamiętać, że przyznana nam karta niesie za sobą także pewne zobowiązania finansowe i z reguły po wykorzystaniu czasu na jaki jest udzielony konkretny kredyt, karta ta, wymaga opłat za jej „użytkowanie”.

Co prawda nie są to kwoty znaczne, ale po upływie dwóch lat wraz z doliczonymi odsetkami od kosztów utrzymania, całkowita kwota naszego niechcianego długu może sięgnąć nawet kilkuset złotych.

Należy pamiętać, by wypowiedzieć umowę korzystania z karty bądź nie zgadzać się na jej wydanie w momencie podpisywania umowy sprzedaży ratalnej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przy ubezpieczeniu kredytu konsumenckiego ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność za spłacenie kredytu przez konsumenta.
Przy ubezpieczeniu kredytu konsumenckiego ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność za spłacenie kredytu przez konsumenta.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

FPA Group

Outsourcing księgowości, kadr i płac oraz usługi prawne i konsultingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama