Czy komitet wyborczy może zaskarżyć podział czasu antenowego?

Marta Wrzosek
rozwiń więcej
Jeżeli komitet wyborczy ma zastrzeżenia, co do sposobu podziału czasu antenowego, może złożyć skargę do komisarza wyborczego.
Nowelizacja Kodeksu Wyborczego wprowadza kilka zmian w zakresie prowadzenia kampanii wyborczej w mediach. Zmiany dotyczą nieodpłatnych audycji wyborczych oraz określają zasady składania skarg przez komitety wyborcze na podział czasu antenowego.

Audycje wyborcze

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej oraz zarządów publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych określi:

1. czas przeznaczony na rozpowszechnianie nieodpłatnie audycji wyborczych w każdym z programów ogólnokrajowych i regionalnych;

2. ramowy podział czasu rozpowszechniania audycji wyborczych (w okresie od 15 dnia przed głosowaniem do zakończenia kampanii wyborczej);

3. tryb postępowania w sprawach podziału czasu rozpowszechniania audycji wyborczych;

4. zakres rejestracji oraz sposób przygotowania i emisji audycji wyborczych;

5. sposób rozpowszechniania informacji o terminach emisji audycji wyborczych.

Zobacz również: Kampania wyborcza w radiu i w telewizji

Skarga komitetu wyborczego

Każdy komitet wyborczy, który zarejestrował kandydata na wójta ma prawo do nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w programach regionalnych nadawców publicznych radiowych i telewizyjnych.

Podział czasu antenowego między komitety wyborcze jest dokonywany proporcjonalnie do liczby zarejestrowanych kandydatów na danym obszarze. Czas w programie regionalnym dzieli się równo między wszystkie komitety wyborcze.

Jeżeli komitet wyborczy ma zastrzeżenia, co do sposobu podziału czasu antenowego, może złożyć skargę do komisarza wyborczego, właściwego ze względu na siedzibę oddziału Telewizji Polskiej lub Polskiego Radia. Skargę należy wnieść w ciągu 48 godzin od dokonania ustalenia. Sprawa będzie rozpatrywana przez komisarza wyborczego niezwłocznie.

Przychody komitetu

Kodeks Wyborczy nakłada na komitet wyborczy obowiązek złożenia sprawozdania finansowego, w terminie 3 miesięcy od dnia wyborów. Sprawozdanie zawierać ma informacje o przychodach komitetu, jego wydatkach i zobowiązaniach finansowych, w tym także o uzyskanych kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania. W nowelizacji kodeksu wyborczego, nad którą aktualnie pracuje Sejm, zostało określone, że wzór takiego sprawozdania ma określić minister właściwy do spraw finansów.

Zobacz również serwis: Wybory

Okręgi wyborcze

Trwają również pracę nad innym projektem – nowelizującym Ordynację Wyborczą i kodeks wyborczy. W projekcie zawarte zostały propozycje zmian w wykazie okręgów wyborczych. Zmiany tłumaczone są zmianą liczby mieszkańców.

Prawo
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem
22 maja 2025

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.
22 maja 2025

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]
22 maja 2025

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS
22 maja 2025

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne
22 maja 2025

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić
22 maja 2025

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON
22 maja 2025

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]
22 maja 2025

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

pokaż więcej
Proszę czekać...