Już ostatni dzwonek na rozliczenie PIT: Co grozi za spóźnienie? Czy opłaca się nic nie robić?

Już ostatni dzwonek na rozliczenie PIT: Co grozi za spóźnienie? Czy opłaca się nic nie robić? / shutterstock

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia PIT za 2024 rok – podatnicy mają czas tylko do 30 kwietnia. Choć część osób liczy na to, że „samo się rozliczy”, brak działania może mieć poważne konsekwencje: od kar finansowych, przez odsetki, aż po odpowiedzialność karno-skarbową. Czy naprawdę warto ryzykować i czekać? Sprawdzamy, co grozi za spóźnienie i jak szybko naprawić ewentualne błędy.

Termin końcowy na rozliczenie PIT za 2024 rok nieubłaganie się zbliża – podatnicy mają na to czas tylko do 30 kwietnia. Mimo, że ten termin jest niezmienny od wielu lat, co roku jego nadejście – szczególnie dla odkładających złożenie deklaracji na ostatni moment - bywa zaskoczeniem. W 2023 roku 1 na 5 Polaków złożył zeznanie dopiero w kwietniu[1]. Tymczasem skutki opóźnienia mogą być dotkliwe – nie tylko finansowo, ale również prawnie.

Dlaczego odkładamy rozliczenie PIT?

Prokrastynacja, czyli tendencja do odkładania obowiązków, to powszechne zjawisko – według szacunków może dotyczyć nawet 15–20% dorosłych[2]. Choć często bywa bagatelizowana, jej przyczyny nierzadko mają głębokie podłoże psychologiczne. W wielu przypadkach jest wynikiem stresu, niskiej pewności siebie lub lęku przed popełnieniem błędu, który – jak wiadomo – nietrudno popełnić przy wypełnianiu PIT-u.

Okazuje się więc, że zwlekanie z rozliczeniem deklaracji podatkowej nie zawsze wynika wyłącznie ze złych nawyków, braku organizacji czy nieznajomości procedur fiskalnych. Często jest to mechanizm obronny, związany z emocjami i wewnętrznymi obawami, które warto świadomie rozpoznać i przełamać.

Co Ci grozi za spóźnienie się z rocznym PIT-em?

Każdy podatnik powinien mieć świadomość, że spóźnienie się z rozliczeniem PIT-u może mieć poważne konsekwencje prawno-finansowe. Niezłożenie deklaracji w wymaganym terminie wiąże się między innymi:

  • z możliwością nałożenia kary grzywny, która w skrajnych przypadkach może sięgać kwot rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych,
  • z obciążeniem podatnika odsetkami za zwłokę,
  • z wpisaniem do rejestru dłużników,
  • z pociągnięciem do odpowiedzialności karno-skarbowej.

– Jeśli z jakichkolwiek przyczyn podatnikowi nie udało się złożyć formularza na czas, warto w jak najszybszym terminie złożyć tzw. czynny żal, czyli zawiadomienie do fiskusa o popełnieniu wykroczenia. Taki zabieg może pomóc uniknąć dotkliwych konsekwencji, takich jak grzywna czy odpowiedzialność karno-skarbowa. Czynny żal polega na dobrowolnym przyznaniu się do niedopełnienia obowiązku podatkowego przed wykryciem tego faktu przez urząd skarbowy. W piśmie należy wyjaśnić przyczyny opóźnienia oraz dołączyć zaległy formularz lub deklarację podatkową. Ważne jest, aby zostało ono złożone zanim urząd skarbowy sam stwierdzi brak rozliczenia – w przeciwnym razie ochrona przed karą może nie zadziałać – doradza ekspertka Intrum, Barbara Sajewicz.

Są różne sposoby: Jak najczęściej rozliczamy PIT?

Rozliczenie rocznej deklaracji PIT może przebiegać na kilka sposobów, z czego coraz więcej podatników decyduje się na wygodniejsze, cyfrowe rozwiązania.

– Niewątpliwie do najczęściej wybieranych sposobów rozliczenia podatku dochodowego należy rządowy system Twój e-PIT, który automatycznie generuje wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, bazujące na danych z ZUS i od pracodawców. W ten sposób, w minionym roku rozliczono ponad 23 mln deklaracji podatkowych, czyli 95% wszystkich zeznań[3] – wyjaśnia Barbara Sajewicz.

Alternatywną opcją, do skorzystania z rządowej strony, mogą być specjalistyczne programy księgowe, dostępne online. Niektóre z nich oferują kreatory zeznań podatkowych zupełnie bezpłatnie. Dla osób mniej obeznanych z przepisami lub posiadających skomplikowaną sytuację podatkową, pomocne może być skorzystanie z pomocy biura rachunkowego, które przygotuje taką deklarację w naszym imieniu.

Z jakich ulg w PIT możesz skorzystać?

Istnieje szereg ulg, które mogą podnieść kwotę zwrotu podatku, na co wielu liczy w momencie planowania budżetu domowego. Dzięki nim podatnicy mogą znacząco obniżyć swoje zobowiązania wobec fiskusa, a nawet uzyskać zwrot nadpłaconego podatku. Najpopularniejsze z nich to ulga prorodzinna, rehabilitacyjna, na internet, termomodernizacyjna czy dla seniorów. Warto zapoznać się z aktualnymi przepisami i sprawdzić, które z nich przysługują w danym roku podatkowym, aby w pełni wykorzystać dostępne możliwości i poprawić swoją sytuację finansową.

Tabela: Ulgi podatkowe dostępne dla podatników rozliczających podatki za rok 2024

Rodzaj ulgi

Ulga podatkowa

Rehabilitacyjna

Odliczenie od dochodu wydatków poniesionych
na cele rehabilitacyjne oraz ułatwienie wykonywania czynności życiowych przez osoby
z niepełnosprawnościami lub ich opiekunów.

Na internet

Wydatki poniesione na użytkowanie internetu
do kwoty 760 zł rocznie na osobę. Przysługuje tylko przez dwa następujące po sobie lata.

Termomodernizacyjna

Odliczenie od dochodu wydatków poniesionych
na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
w domu jednorodzinnym będącym własnością lub współwłasnością podatnika.

Na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego)

Pozwala odliczyć od dochodu w rocznym PIT wpłaty dokonane na własne konto IKZE. Skorzystać z niej mogą osoby rozliczające się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga prorodzinna

Przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym
lub rodzinom zastępczym, którzy sprawują faktyczną opiekę nad dzieckiem.

Ulga abolicyjna

Pozwala polskim rezydentom podatkowym uzyskującym dochody za granicą uniknąć podwójnego opodatkowania tych dochodów
w Polsce. Dotyczy osób, które rozliczają zagraniczne przychody metodą proporcjonalnego odliczenia, m.in. z umowy o pracę, działalności gospodarczej czy praw majątkowych.

Ulga dla seniorów

Przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny, ale mimo nabycia uprawnień nie pobierają emerytury ani renty rodzinnej i nadal pracują zawodowo.

Źródło: podatki.gov.pl

Skorzystanie z dostępnych ulg może znacząco wpłynąć na kwotę zwrotu podatku – warto więc wcześniej sprawdzić, które z nich nas obejmują i czy nie przegapiliśmy żadnej możliwości.

Choć odkładanie obowiązków to powszechny mechanizm obronny, to w przypadku rozliczenia PIT może kosztować nie tylko spokój, ale i realne pieniądze. Dobrze więc wykorzystać ostatnie dni kwietnia na działanie – świadome, przemyślane, oparte na dostępnych narzędziach i aktualnej wiedzy. Im szybciej deklaracja trafi do urzędu, tym mniejsze ryzyko pomyłek, ewentualnych kar i stresu, a także zwiększenie szansy na szybszy zwrot podatku.

[1] KPMG; Raport: Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2022
[2] https://www.doz.pl
[3] https://www.szlachetnapaczka.pl/jedenprocent/artykuly/twoj-e-pit-automatyczne-rozliczenie-pit-jak-z-niego-korzystac/

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Infor.pl
Matura 2025 matematyka - co zabrać?
06 maja 2025

We wtorek 6 maja 2025 r. o 9:00 startuje matura z matematyki. Co trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą? Czy materiały zapewnia szkoła czy sam maturzysta przynosi własne? Oto lista.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka, poziom podstawowy
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. egzaminy maturalne rozpocznie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Egzamin z matematyki rozpocznie się o godz. 9:00. Następnie, o godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rozwód pozasądowy – będzie można rozwiązać małżeństwo przed kierownikiem USC. Jaka będzie procedura? Są już założenia nowelizacji
06 maja 2025

W ramach deregulacji prawa Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pod koniec kwietnia 2025 r. założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa (tzw. rozwodu pozasądowego). W tym nowym trybie rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który sprawdzi, czy zaistniały ustawowe przesłanki rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego. Ten nowy tryb rozwodu ma być wyjątkiem od zasady rozwiązania małżeństwa przez sąd.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
06 maja 2025

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?
06 maja 2025

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

pokaż więcej
Proszę czekać...