Randka solo: restauracja lub kino. Jak single planują spędzić swoje święto – kiedy wypada Dzień Singla

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Dla restauracji święto zakochanych pomnożone dzięki singlom na dwa dni to czysty biznes / Shutterstock

Święto Zakochanych ma coraz popularniejsze zwierciadlane odbicie – dzień po Walentynkach przypadających 14 lutego obchodzony jest Dzień Singla. Samotni Polacy nie zamierzają go jednak spędzać w domu – co piąty wybiera się na „randkę z samym sobą”: najchętniej do kina, restauracji lub do SPA.

Przed nami święto zakochanych — Walentynki. Jednak aż 62% Polaków uważa, że warto świętować również Dzień Singla, który przypada na 15 lutego, jako alternatywę dla Dnia Zakochanych.

Wieczór w restauracji: preferencja i zakochanych par, i solo

FREENOW – aplikacja mobilności miejskiej, przeprowadziła badanie wśród mieszkańców polskich miast, które potwierdza, że Polacy, niezależnie czy w związku, czy nie — chętnie spędzają czas sami ze sobą.
1 na 5 singli decyduje się zabrać siebie na randkę „solo”. Aż 70% badanych przynajmniej raz wybrało się samotnie do restauracji, a ponad połowa do kina. 

W badaniu przeprowadzonym wśród 4 tysięcy użytkowników FREENOW z 25 polskich miast wzięło udział 23% osób w związku małżeńskim, 44% w stałym związku i 33% singli.

Blisko połowa ankietowanych mających swoje drugie połówki, najchętniej spędza Walentynki na romantycznych kolacjach, ale jak się okazuje, status związku wcale nie wyklucza singli z celebrowania święta zakochanych.

1 na 5 singli pójdzie tego dnia na randkę z samym sobą, a dla 36% jest to dobra okazja, by spotkać się z rodziną i przyjaciółmi. Co trzeci singiel uważa jednak, że Walentynki bywają dla nich przytłaczające.
Połowie respondentów zdarzyło się odczuć uprzedzenia w różnych sytuacjach społecznych ze względu na bycie singlem. Przez znaczną większość wszystkich badanych pozytywnie oceniany jest zatem fakt, że istnieje również Dzień Singla.

Restauracja, kino, SPA – a co z podróżami

Jak więc single spędzają czas w pojedynkę? Aż 74% najchętniej wybiera się do kina lub SPA, a także do restauracji (72%).
Niemal połowa ankietowanych singli (46%) przynajmniej raz podróżowała samotnie w kraju lub zagranicą. Dla porównania podróże „solo” są rzadszym doświadczeniem wśród osób w związkach (35%) oraz będących po ślubie (33%). Single, o wiele chętniej niż ankietowani posiadający partnerów, wybierają się do teatru lub na stand-up (27% vs. 19%).
Co zaskakujące, badanie FREENOW wykazało, że osoby w związkach równie chętnie jak single wyszliby samotnie do klubu lub baru, gdzie nikogo nie znają (po 25% z każdej grupy).

Dlaczego ankietowani tak chętnie wychodzą w pojedynkę? 65% singli podkreśla, że lubi spędzać czas sam na sam ze sobą, a 1 na 5 z nich dostrzega w takich wyjściach szansę na poznanie nowych osób. Blisko połowa (44%) osób będących w związkach również szuka okazji do spędzania czasu w samotności, ale co trzeci ankietowany woli spędzać czas z bliskimi.

Na randkę i z randki w mieście – najchętniej taksówką

Aż 3 na 4 respondentów FREENOW wskazało, że wychodząc na randkę, preferuje pojechać na nią zamawiając przejazd taksówką, która jest na szczycie listy wybieranych środków transportu. Gdy ankietowani wychodzą na miasto bez towarzystwa, również najchętniej przemieszczają się taksówką. Powód jest prosty — niemal 1/3 badanych uważa, że jest to bardziej wygodne. Co piąta osoba podkreślała, że nie ma swojego auta, a taksówką jest szybciej.

Wyniki ankiety FREENOW potwierdziły, że Dzień Singla, obchodzony 15 lutego, nie musi być celebrowany wyłącznie przez osoby, które nie posiadają partnera. Może być to również doskonała okazja dla wszystkich pozostających w stałych związkach, by wsłuchać się w swoje potrzeby i spędzić miło czas ze samym sobą. Niezależnie od tego, czy jest się singlem, czy nie, warto czasem wybrać się na „randkę solo”.

Infor.pl
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem
22 maja 2025

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.
22 maja 2025

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)
22 maja 2025

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?
22 maja 2025

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?
22 maja 2025

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]
22 maja 2025

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

14. emerytura: znamy już termin wypłaty i wysokość świadczenia
22 maja 2025

Czternaste emerytury będą wypłacone we wrześniu, czyli tak jak w poprzednich latach – wynika z informacji o projekcie rozporządzenia MRPiPS, który właśnie ukazał się w wykazie prac legislacyjnych rządu. W tym roku 14. emerytura w pełnej wysokości wyniesie 1878,91 zł brutto.

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]
22 maja 2025

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS
22 maja 2025

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Komputer kwantowy na Politechnice Wrocławskiej. "To są rzeczy wykraczające poza zdrowy rozsądek"
22 maja 2025

Na Politechnice Wrocławskiej uruchomiono pierwszy w Polsce pięciokubitowy komputer kwantowy typu full-stack, oparty na technologii nadprzewodzącej. Urządzenie „IQM Spark” stanowi przełomowy krok w rozwoju krajowej infrastruktury kwantowej. Towarzyszy mu inauguracja nowego kierunku studiów na uczelni.

pokaż więcej
Proszę czekać...