REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 18.02.2024 r. to niedziela handlowa. Zmiany w przepisach, kiedy zakaz handlu, a kiedy zakupy w galeriach [wykaz]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Niedzieli 11 lutego próżno szukać na liście niedziel w 2024, które nie są objęte zakazem handlu
infor.pl
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Niedziela handlowa 18.02.2024. Kolejna niedziela lutego, 18 to kolejna niedziela z zakazem handlu. W taki dzień nieczynne są galerie i centra handlowe, muszą pozostać zamknięte wszystkie większe sklepy sieciowe. To nie znaczy, że nie zrobimy zakupów – są one możliwe w małych sklepach, w których sprzedawcą, kasjerem i pracownikiem obsługi w jednej osobie jest przedsiębiorca – właściciel sklepu.

Dodatkowo czynne są jak w każdą niedziele sklepy na terenie stacji benzynowych, kwiaciarnie i cukiernie.

REKLAMA

Niedziela z zakazem handlu 18 lutego 2024 i niedziele handlowe

REKLAMA

Próżno dziś szukać dziś w niedzielę 18 lutego dużego sklepu, który byłby czynny. Do galerii handlowej można owszem się wybrać, ale albo do mieszczącego się tam kina = na film, lub do restauracji i barów. Czynne są też klubiki dla dzieci czy punkty fitness i im podobne. Wszystko, byle nie sklep - obojętnie czy jest to supermarket Carrefour - sieci, która upodobała sobie galerie handlowe, czy ekskluzywny butik z ubraniami lub butami, albo perfumeria czy jubiler.
Nigdzie tam nie zostawimy swoich pieniędzy, nie dając zarobić ani kupcom, ani budżetowi państwa - z VAT, akcyzy i innych podatków.
Czy to ma sens?

W 2024 roku była handlową niedzielą jedynie ostatnia w miesiącu – 28 stycznia. Na kolejną musimy poczekać jeszcze sześć tygodni, dopiero na koniec marca tuż przed Wielkanocą będzie znów niedziela handlowa.

W 2024 roku, przynajmniej na razie nie ma zmian w przepisach o zakazie handlu w niedzielę. Oznacza to, że w całym kalendarzowym roku przewidzianych jest tylko siedem niedziel handlowych.
Oto one – styczniowa, która już została „skonsumowana” i sześć, które jeszcze przed nami:

  • niedziela handlowa 28 stycznia 2024,
  • niedziela handlowa 24 marca 2024,
  • niedziela handlowa 28 stycznia 2024,
  • niedziela handlowa 28 kwietnia. 2024,
  • niedziela handlowa 30 czerwca 2024,
  • niedziela handlowa 25 sierpnia 2024,
  • niedziela handlowa 15 grudnia 2024,
  • niedziela handlowa 22 grudnia 2024.

W niedziele handlowe jest zakaz nie tyle zakaz handlu, ale pracy w handlu – w sklepach objętych zakazem. Przede wszystkim w sklepach spożywczych może pracować właściciel-przedsiębiorca i ewentualnie członkowie jego rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego w wielu czynnych sklepach sieci „Żabka”, nawet tych większych, zobaczymy nawet dwie-trzy osoby z obsługi i jest to zgodne z przepisami; właścicielowi pomaga rodzina, dzięki czemu sklep może prowadzić sprzedaż w niedzielę. Takie sklepy mają tylko logo Żabki”, formalnie bowiem stanowią własność „kierownika”.

W 2024 roku będzie więcej niedziel handlowych?

REKLAMA

Na to się nie zanosi. Choć wchodzące w skład nowego rządu ugrupowania polityczne deklarowały zmiany w przepisach – a Koalicja Obywatelska wręcz obiecała zniesienie zakazu handlu w niedzielę, nie zanosi się na zmianę takich przepisów. Zresztą politycy oświadczyli to już oficjalnie, że przynajmniej na razie rząd nie ma w planach zmiany przepisów o zakazie handlu w niedzielę.

Zresztą obiektywnie trzeba przyznać, że i poparcie dla idei wszystkich niedziel handlowych sukcesywnie maleje i w tej chwili niewielka większość Polaków jest za utrzymaniem obecnego stanu w przepisach, a więc ogólnym zakazem handlu w niedziele z wyjątkami dla wybranych terminów – jak niedziele przed świętami Wielkanoc i Boże Narodzenie, przed pierwszą majówką czy przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Wszystkie niedziele handlowe: kto za kto przeciw

Przeciwko likwidacji zakazu handlu w niedzielę są przede wszystkim związki zawodowe. Choć autorzy zmian chcą zagwarantować pracownikom handlu przynajmniej dwie niedziele w miesiącu wolne od pracy a te „pracujące” w podwojonymi stawkami, związkowcy uważają, że w praktyce zwłaszcza pracujące w handlu kobiety będą wykorzystywane a ich prawa łamane i znów nie będą miały czasu dla rodziny.

Przeszkodą może też być ogólny brak rąk do pracy. Choć z drugiej strony sklepy czynne w niedzielę, nawet te nieliczne, chętnie wspierają studenci. To oni w sumie najwięcej stracili przed laty gdy ustawę o zakazie handlu wprowadzano w życie.

Być może nie brakowałoby także chętnych do regularnej pracy w niedziele, zwłaszcza teraz gdy niemal wszystkie sieci handlowe podniosły zarobki swoim pracownikom i praktycznie wszyscy zarabiają przynajmniej kilkaset złotych powyżej najniższej krajowej, która przecież i tak – przynajmniej brutto – jest już bliska równowartości tysiąca euro.

Dodatkowym impulsem mogłoby być wprowadzenia babciowego, na co czeka rynek pracy licząc, że zjawią się na nim dziesiątki tysięcy jeśli nie setki tysięcy mam i tatusiów – aktualnie wykluczonych z pracy poprzez konieczność opieki nad małym dzieckiem.

Być może więc w kwestii liczby niedziel handlowych prawo nie jest definitywnie rozstrzygnięte i wraz ze zmieniającą się sytuacją – na rynkach i w oczekiwaniach obywateli, niedziele handlowe wrócą do Polski w większym wymiarze.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzięki nowym regulacjom w blokach będzie ciszej?

Od niemal roku obowiązują nowe przepisy dotyczące akustyki w budowanych domach i lokalach. Przyglądamy się tym regulacjom, które są rzadko opisywane.

Cierpisz na niedosłuch? Sprawdź, czy należy Ci się orzeczenie o niepełnosprawności i renta

Cierpisz na niedosłuch i zastanawiasz się, czy należy Ci się orzeczenie o niepełnosprawności lub renta z ZUS? Dowiedz się, czym różni się niedosłuch przewodzeniowy, odbiorczy, jednostronny i centralny. Co daje orzeczenie o niepełnosprawności i jak dostać rentę na niedosłuch? Ile ona wynosi w 2025 roku i jakie wsparcie przysługuje dzieciom z niedosłuchem. Dowiedz się, jakie dokumenty przygotować i kiedy komisja ZUS uznaje trwały ubytek słuchu za niezdolność do pracy.

Sejm podejmie decyzje we wrześniu: Emerytury stażowe i asystencja osobista na agendzie posiedzenia

We wrześniu 2025 roku Sejm rozpatrzy kluczowe projekty dotyczące emerytur stażowych oraz asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

Mam 60 lat i 30 lat stażu pracy. Na jaką emeryturę z ZUS mogę liczyć? Oto kwota

Aby przejść na emeryturę w Polsce, trzeba spełnić dwa podstawowe warunki: osiągnąć odpowiedni wiek (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz przepracować odpowiednią liczbę lat (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn). Jaką emeryturę otrzyma więc 60-letnia osoba, której staż pracy wynosi 30 lat? Na jaką emeryturę z ZUS może liczyć? Oto szczegóły.

REKLAMA

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasusa [25 lipca 2025 r.]

25 lipca 2025 r. odbędzie się kolejne posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. W planach przesłuchanie Marka Utrackiego, byłego zastępcy szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Można dostać 30 tysięcy złotych. Ale czas ucieka. Wnioski przyjmują tylko do końca sierpnia

Pieniądze z rządowego programu „Mój Prąd 6.0” znikały jak świeże bułki. Zainteresowanie było tak ogromne, że pierwotny budżet programu został zwiększony do rekordowej kwoty 1,85 mld zł. Największym powodzeniem cieszy się dofinansowanie do fotowoltaiki. Ale czas ucieka – z dotacji można skorzystać tylko do końca sierpnia.

Rząd znalazł sposób na likwidację emerytur groszowych, kto skorzysta na zmianie zasad wypłaty świadczeń z ZUS

Coraz więcej osób, bo setki tysięcy a liczba nieustannie rośnie, otrzymuje z ZUS co miesiąc emeryturę w wysokości kilkuset złotych. Niekiedy jest to jeszcze mniej, bo nawet kilka złotych. Nie bez powodu emerytury te określane są mianem emerytur groszowych.

Ponad 6 milionów Polaków z prawem do dłuższego urlopu, wyższych dodatków do wynagrodzenia i nagród od 1 stycznia 2026 r. Sejm zdecydował

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 22 lipca 2025 r., odbyło się pierwsze czytanie przygotowanej przez MRPiPS nowelizacji kodeksu pracy i kilku innych ustaw, która zakłada, że do stażu pracy, od którego zależy szereg uprawnień pracowniczych (m.in. prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższej odprawy, stażowych dodatków do wynagrodzenia i nagród jubileuszowych), mają zostać zaliczone m.in. okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wykonywania własnej działalności gospodarczej. Zmiany będą miały wpływ na uprawnienia pracownicze ponad 6 mln Polaków.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności a ulga rehabilitacyjna – jakie zasady obowiązują?

Jeżeli masz ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub utrzymujesz osobę niepełnosprawną, możesz skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyć od podatku wydatki związane z codziennym funkcjonowaniem, od adaptacji mieszkania, aż po turnusy rehabilitacyjne, zabiegi leczniczo‑rehabilitacyjne czy opiekę pielęgniarską w domu. Zastanawiasz się, jak obliczyć ulgę rehabilitacyjną, ile wynosi limit na leki i artykuły higieniczne albo jakie dokumenty będą potrzebne do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej? Sprawdź, jak prawidłowo wypełnić PIT/O, by maksymalnie wykorzystać swoje prawo do odliczenia i obniżyć podatek!

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

REKLAMA