REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 18.02.2024 r. to niedziela handlowa. Zmiany w przepisach, kiedy zakaz handlu, a kiedy zakupy w galeriach [wykaz]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Niedzieli 11 lutego próżno szukać na liście niedziel w 2024, które nie są objęte zakazem handlu
infor.pl
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Niedziela handlowa 18.02.2024. Kolejna niedziela lutego, 18 to kolejna niedziela z zakazem handlu. W taki dzień nieczynne są galerie i centra handlowe, muszą pozostać zamknięte wszystkie większe sklepy sieciowe. To nie znaczy, że nie zrobimy zakupów – są one możliwe w małych sklepach, w których sprzedawcą, kasjerem i pracownikiem obsługi w jednej osobie jest przedsiębiorca – właściciel sklepu.

Dodatkowo czynne są jak w każdą niedziele sklepy na terenie stacji benzynowych, kwiaciarnie i cukiernie.

REKLAMA

Niedziela z zakazem handlu 18 lutego 2024 i niedziele handlowe

REKLAMA

Próżno dziś szukać dziś w niedzielę 18 lutego dużego sklepu, który byłby czynny. Do galerii handlowej można owszem się wybrać, ale albo do mieszczącego się tam kina = na film, lub do restauracji i barów. Czynne są też klubiki dla dzieci czy punkty fitness i im podobne. Wszystko, byle nie sklep - obojętnie czy jest to supermarket Carrefour - sieci, która upodobała sobie galerie handlowe, czy ekskluzywny butik z ubraniami lub butami, albo perfumeria czy jubiler.
Nigdzie tam nie zostawimy swoich pieniędzy, nie dając zarobić ani kupcom, ani budżetowi państwa - z VAT, akcyzy i innych podatków.
Czy to ma sens?

W 2024 roku była handlową niedzielą jedynie ostatnia w miesiącu – 28 stycznia. Na kolejną musimy poczekać jeszcze sześć tygodni, dopiero na koniec marca tuż przed Wielkanocą będzie znów niedziela handlowa.

W 2024 roku, przynajmniej na razie nie ma zmian w przepisach o zakazie handlu w niedzielę. Oznacza to, że w całym kalendarzowym roku przewidzianych jest tylko siedem niedziel handlowych.
Oto one – styczniowa, która już została „skonsumowana” i sześć, które jeszcze przed nami:

  • niedziela handlowa 28 stycznia 2024,
  • niedziela handlowa 24 marca 2024,
  • niedziela handlowa 28 stycznia 2024,
  • niedziela handlowa 28 kwietnia. 2024,
  • niedziela handlowa 30 czerwca 2024,
  • niedziela handlowa 25 sierpnia 2024,
  • niedziela handlowa 15 grudnia 2024,
  • niedziela handlowa 22 grudnia 2024.

W niedziele handlowe jest zakaz nie tyle zakaz handlu, ale pracy w handlu – w sklepach objętych zakazem. Przede wszystkim w sklepach spożywczych może pracować właściciel-przedsiębiorca i ewentualnie członkowie jego rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego w wielu czynnych sklepach sieci „Żabka”, nawet tych większych, zobaczymy nawet dwie-trzy osoby z obsługi i jest to zgodne z przepisami; właścicielowi pomaga rodzina, dzięki czemu sklep może prowadzić sprzedaż w niedzielę. Takie sklepy mają tylko logo Żabki”, formalnie bowiem stanowią własność „kierownika”.

W 2024 roku będzie więcej niedziel handlowych?

REKLAMA

Na to się nie zanosi. Choć wchodzące w skład nowego rządu ugrupowania polityczne deklarowały zmiany w przepisach – a Koalicja Obywatelska wręcz obiecała zniesienie zakazu handlu w niedzielę, nie zanosi się na zmianę takich przepisów. Zresztą politycy oświadczyli to już oficjalnie, że przynajmniej na razie rząd nie ma w planach zmiany przepisów o zakazie handlu w niedzielę.

Zresztą obiektywnie trzeba przyznać, że i poparcie dla idei wszystkich niedziel handlowych sukcesywnie maleje i w tej chwili niewielka większość Polaków jest za utrzymaniem obecnego stanu w przepisach, a więc ogólnym zakazem handlu w niedziele z wyjątkami dla wybranych terminów – jak niedziele przed świętami Wielkanoc i Boże Narodzenie, przed pierwszą majówką czy przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Wszystkie niedziele handlowe: kto za kto przeciw

Przeciwko likwidacji zakazu handlu w niedzielę są przede wszystkim związki zawodowe. Choć autorzy zmian chcą zagwarantować pracownikom handlu przynajmniej dwie niedziele w miesiącu wolne od pracy a te „pracujące” w podwojonymi stawkami, związkowcy uważają, że w praktyce zwłaszcza pracujące w handlu kobiety będą wykorzystywane a ich prawa łamane i znów nie będą miały czasu dla rodziny.

Przeszkodą może też być ogólny brak rąk do pracy. Choć z drugiej strony sklepy czynne w niedzielę, nawet te nieliczne, chętnie wspierają studenci. To oni w sumie najwięcej stracili przed laty gdy ustawę o zakazie handlu wprowadzano w życie.

Być może nie brakowałoby także chętnych do regularnej pracy w niedziele, zwłaszcza teraz gdy niemal wszystkie sieci handlowe podniosły zarobki swoim pracownikom i praktycznie wszyscy zarabiają przynajmniej kilkaset złotych powyżej najniższej krajowej, która przecież i tak – przynajmniej brutto – jest już bliska równowartości tysiąca euro.

Dodatkowym impulsem mogłoby być wprowadzenia babciowego, na co czeka rynek pracy licząc, że zjawią się na nim dziesiątki tysięcy jeśli nie setki tysięcy mam i tatusiów – aktualnie wykluczonych z pracy poprzez konieczność opieki nad małym dzieckiem.

Być może więc w kwestii liczby niedziel handlowych prawo nie jest definitywnie rozstrzygnięte i wraz ze zmieniającą się sytuacją – na rynkach i w oczekiwaniach obywateli, niedziele handlowe wrócą do Polski w większym wymiarze.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

REKLAMA

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

14. emerytura: znamy już termin wypłaty i wysokość świadczenia

Czternaste emerytury będą wypłacone we wrześniu, czyli tak jak w poprzednich latach – wynika z informacji o projekcie rozporządzenia MRPiPS, który właśnie ukazał się w wykazie prac legislacyjnych rządu. W tym roku 14. emerytura w pełnej wysokości wyniesie 1878,91 zł brutto.

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Komputer kwantowy na Politechnice Wrocławskiej. "To są rzeczy wykraczające poza zdrowy rozsądek"

Na Politechnice Wrocławskiej uruchomiono pierwszy w Polsce pięciokubitowy komputer kwantowy typu full-stack, oparty na technologii nadprzewodzącej. Urządzenie „IQM Spark” stanowi przełomowy krok w rozwoju krajowej infrastruktury kwantowej. Towarzyszy mu inauguracja nowego kierunku studiów na uczelni.

REKLAMA