REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

7,1 procent to najlepsza lokata z oferty lutowej, jakie oprocentowanie kont oszczędnościowych w ofertach banków i gdzie najkorzystniej

Inflacja wynosi wciąż 6 procent, a średnie oprocentowanie lokat nieco ponad 4 procent, choć są specjalne oferty z oprocentowaniem wyższym od inflacji
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lokaty od kilku lat realnie przynoszą straty i nie inaczej jest w lutym 2024 roku. Przy głównej stopie procentowej wynoszącej 5,75% średnie oprocentowanie lokat jest o prawie 1,5% niższe. To oznacza, że nie tylko nie daje zysków, ale nie gwarantuje zachowania wartości kapitału. Tym bardziej, że inflacja jest wciąż na poziomie powyżej 6 procent.

I to nawet w sytuacji gdy rząd w końcu zrealizuje obietnicę i przynajmniej drobnym i średnim ciułaczom da ulgę w podatku Belki.

REKLAMA

Tymczasem Główny Urząd Statystyczny poinformował w połowie miesiąca, że inflacja w styczniu spadła do 3,9 procent. W tej sytuacji nie tylko stopy procentowe są po raz pierwszy od kilku lat dodatnie - podstawowa wynosi 5,75 proc., ale i oprocentowanie lokat w bankach w lutym nareszcie zacznie dawać konkretne zysk.
Oczywiście lokaty o najbardziej atrakcyjnym oprocentowaniu są głównie trzy- lub sześciomiesięczne, nie wiadomo co z inflacją będzie natomiast w kolejnych miesiacach.

Najlepsze oferty lokat i kont oszczędnościowych w lutym

REKLAMA

Oczywiście w ofercie dostępnej 7 lutego 2024 r. znajdziemy też takie, które na pierwszy rzut oka mogą przynieść zysk netto.
Trzeba jednak pamiętać, że to oferty specjalne, a więc wymagające spełnienia specjalnych warunków – a to oznacza, że niekoniecznie są one ogólnodostępne. Często też banki wyższe oprocentowanie rekompensują sobie także specjalnymi opłatami – np. opłatą za przelew z konta oszczędnościowego, co po zbilansowaniu, daje wynik wcale nie lepszy od tych średnich lokat na 4-4,5% rocznie.

Tym niemniej wśród ofert bankowych dostępnych w multiporównywarce rankomat.pl można znaleźć takie, które oferują ponadprzeciętne oprocentowanie. Najkorzystniejszą obecnie wydaje się Nest Lokata Witaj na 6 miesięcy z oprocentowaniem 7,1% w skali roku. Lokatę założymy razem z bezpłatnym rachunkiem bankowym. Jeśli wpłacimy na lokatę maksymalną kwotę, czyli 25 tys. zł, to po jej zakończeniu otrzymamy odsetki w wysokości około 720 zł (po odliczeniu podatku Belki).

W PKO S.A. na koncie oszczędnościowym na 5 miesięcy możemy zarobić 7% w skali roku. Takie samo oprocentowanie na koncie oszczędnościowym na rok dla nowych klientów oferuje również mBank. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprocentowanie lokat: coraz niżej w kolejnych ofertach banków

Przez krótki czas analitycy łudzili się, że w związku z szybko spadającą inflacją i obniżką stóp procentowych uda się w końcu z lokatami wyjść na realny plus. Nic z tego.
Widać to na przykładzie analiz prowadzonych systematycznie przez specjalistów Rankomat.pl.

Zwracają oni uwagę, iż początek roku nie przyniósł przełomu na rynku lokat bankowych. Ich oprocentowania nadal spadają, ale wolniej niż to miało miejsce w końcówce 2023 roku.

W ciągu zaledwie ośmiu miesięcy zmniejszyły się o połowę: z 10% do mniej niż 5%. W ocenie ekspertów rankomat.pl kolejne miesiące będą stały pod znakiem dalszej erozji oprocentowania lokat, spowodowanej oczekiwanymi przez banki i rynek kolejnymi obniżkami stóp procentowych.

Lokaty w lutym

Lokaty w lutym

 

Materiały prasowe

Najlepsze oprocentowanie: lokata na pół roku lub rok

REKLAMA

Rankomat.pl regularnie śledzi sytuację na rynku lokat bankowych. Jej eksperci sprawdzili aktualnie obowiązujące oferty banków w tym zakresie. Na najwyższe oprocentowanie lokat mogą obecnie liczyć klienci, którzy odłożą swoje pieniądze na pół roku lub rok. Nie brakuje również atrakcyjnych lokat i kont oszczędnościowych na okres 3-miesięczny. 

–  W środę Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na obowiązującym od października poziomie - główna stopa procentowa wynosi nadal 5,75%. Oprocentowanie depozytów bankowych od kilku miesięcy utrzymuje się na stałym poziomie – w grudniu było to średnio 4,4%. W styczniu mieliśmy do czynienia z drobnymi zmianami ofert, które ograniczały się do obniżenia oprocentowania o maksymalnie 0,25 p.p. – mówi Kamil Trembacz, ekspert ds. produktów finansowych w rankomat.pl.

Spadki oprocentowania lokat zaczęły się od końca drugiego kwartału 2023 roku – wynika z danych publikowanych przez NBP.
O ile w pierwszej połowie roku banki oferowały oprocentowanie w wysokości nawet 10%, listopadzie 2023 roku oprocentowanie lokat miesięcznych wynosiło średnio 4,2%, dla lokat kwartalnych było to 4,4%, dla lokat półrocznych 5% natomiast dla lokat rocznych 4,7%.

Jak wynika z najnowszego zestawienia NBP, w grudniu depozyty miesięczne były oprocentowane nieco wyżej niż miesiąc wcześniej – średnio 4.3%. W przypadku lokat z dłuższym terminem obserwujemy jednak kolejne – niewielkie, ale jednak spadki. Lokaty kwartalne były oprocentowane średnio na 4,3%, a depozyty kwartalne i roczne odpowiednio na 4,8% i 4,6%. 

Oprocentowanie lokat: w lutym i następnych miesiącach

– Stopniowe, comiesięczne obniżki w bankach oraz zapowiadane rychłe obniżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach są jasnym sygnałem, że oprocentowanie lokat będzie nadal maleć. Dlatego, jeśli ktoś rozważa otwarcie nowego depozytu, to nie ma powodów, żeby ze swoją decyzją długo zwlekać – zauważa Kamil Trembacz. 

Depozyty bankowe to szansa na zabezpieczenie oszczędności przed utratą ich wartości, natomiast biorąc pod uwagę obecny wskaźnik inflacji, realny zysk wciąż jest na minusie.
Przeciętne oprocentowanie lokat  w grudniu wynosiło 4,4%, natomiast inflacja utrzymywała się na poziomie 6,2%. Oznacza to, że realnie jest to strata na poziomie 2,3%. Jest to jednocześnie najlepszy wynik od początku 2021 roku, kiedy to inflacja wyniosła 2,6%, a oprocentowanie lokat oscylowało wokół 0,4%. W listopadzie strata była minimalnie wyższa (-2,6 proc.) natomiast w październiku realna strata wynosiła -2,4%. To wynik znacząco lepszy niż we wrześniu, kiedy na przeciętnej lokacie traciliśmy -3,5%. 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA