Polacy prezenty świąteczne kupują "na szybko". Ile planują przeznaczyć na upominek dla jednej osoby?

świąteczne prezenty / Shutterstock

Ile Polacy planują przeznaczyć na prezent świąteczny dla jednej osoby? I gdzie najczęściej będą je kupować? Przedstawiamy raport.

Jaką kwotę przeznaczyć na prezent dla jednej osoby

To już ostatni moment na zakup prezentów świątecznych. "W tym roku 46 proc. badanych, przeznaczy na prezent świąteczny dla jednej osoby od 51 do 100 zł. Udział osób planujących wydatki w tej kwocie zwiększył się odpowiednio o 11 i 3 pp. w porównaniu z badaniami przeprowadzonymi w latach 2019 i 2021, kosztem grup osób planujących zarówno najtańsze, jak i najdroższe prezenty" – wskazała szefowa działu badań i analiz w CBRE Agata Czarnecka.

Z badania dla CBRE wynika też, że trzy czwarte (74 proc.) Polaków część świątecznych niespodzianek kupuje przez internet. I większość preferuje odbiór bezkontaktowy, bo 70 proc., zamawia prezenty do automatów paczkowych. Dostawę przez kuriera wybiera 23 proc. Odbiór osobisty preferuje 4 proc., a 3 proc. decyduje się na odbiór w punkcie, np. w jednym ze sklepów popularnych sieci.

 

Zamówienie przez internet, odbiór w automacie

"Polacy pokochali automaty paczkowe. Aż 70 proc. osób kupujących prezenty przez internet wybiera taką formę dostawy. Jest to najczęściej wybierana opcja dostawy dla wszystkich ankietowanych grup, niezależnie od płci, wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania" - podkreślił dyrektor ds. doradztwa w łańcuchu dostaw w CBRE Przemysław Piętak. Dodał, że jedynie 3 proc. kupujących online więcej niż raz zdarzyło się, że prezenty nie dotarły na czas, a 16 proc. ma takie jednorazowe doświadczenie. "Świadczy to o tym, że logistyka e-commerce coraz lepiej odpowiada potrzebom zarówno sprzedających w internecie, jak i konsumentów. Biorąc pod uwagę, że większość z nas zaczyna gromadzić podarki na 2-3 tygodnie przed świętami, to szybkość i jakość internetowych dostaw ma szczególne znaczenie" – stwierdził Piętak.

Czy to oznacza, że centra handlowe nie zapełniają się przed świętami? Autorzy raportu zwrócili uwagę, że wręcz przeciwnie. "Prezenty w takich miejscach kupuje 63 proc. Polaków. Do dyskontów po bożonarodzeniowe niespodzianki wybiera się 22 proc. respondentów, 11 proc. zakupy robi na ulicach handlowych, a 7 proc. udaje się na bazarek" - dodali.

Ile czasu potrzeba, aby kupić prezent 

Według danych CBRE zakupy bożonarodzeniowych prezentów "robimy szybko". Jak podano, rekordziści, stanowiący 11 proc. wśród wszystkich Polaków, poświęcają na to mniej niż jedną godzinę. "Większości z nas (59 proc.) wystarcza od 2 do 4 godzin, a 19 proc. na takie zakupy poświęca od 4 do 8 godzin. Co dziesiąta osoba potrzebuje więcej czasu i kompletowanie podarków zajmuje jej więcej niż 8 godzin" - poinformowano.

Autorzy raportu zauważyli, że tym, czy prezenty sprawią radość obdarowanym kieruje się 73 proc. Polaków. Na drugim miejscu znajduje się cena, którą pod uwagę bierze 51 proc. z nas. "Podobny odsetek osób (48 proc.) zastanawia się, czy prezent jest praktyczny, a 16 proc. wybiera podarunki, które są łatwo dostępne i można je szybko kupić. Jedynie 5 proc. rozważa, czy to co dostaną ich bliscy jest ekologiczne" - wskazano w opracowaniu.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 24 - 27 listopada 2023 r. metodą CAWI na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1048 osób, na populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej.

autorka: Anna Bytniewska

ab/ drag/

Zobacz także: Niemal 90 proc. pracowników chce dostać premię świąteczną. A ilu sądzi, że nic nie dostanie? [BADANIE]
Wydatki na święta. Tyle wydamy w tym roku

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Infor.pl
Nowa najniższa krajowa 2025: ile brutto i netto. Rząd ujawnił ważne dane, czy płaca minimalna dalej będzie podwyższana dwa razy w roku
11 maja 2024

Najdalej za miesiąc rząd musi podać do publicznej wiadomości wysokość płacy minimalnej i minimalnej stawki za godzinę pracy, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2025 roku. Być może też jak miało to miejsce w tym roku i rok wcześniej, rząd poda dwie kwoty - obowiązującą od 1 stycznia i od 1 lipca 2025 r., co będzie oznaczało, iż minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 roku będzie podwyższane także dwa razy. Jakie decyzje podejmie rząd, dokładnie nie wiemy, ale możemy to określić z dużym prawdopodobieństwem.

Lekarz medycyny pracy. Czy może odmówić zdolności do pracy?
10 maja 2024

Zdolność do pracy jest zazwyczaj potwierdzana przez lekarza medycyny pracy na okres 2-4 lat. Ten okres może jednak zależeć od wyników badań pracownika. Czy możliwe jest zwolnienie z powodu utraty zdolności do pracy?

Wpłaty na PPK w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy - zwolnienie z finansowania pracodawcy, ale uczestnik może płacić
10 maja 2024

PPK - nie dokonuje się wpłat z wynagrodzenia wypłacanego w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz pracodawcy z finasowania wpłat do PPK zwolnieni są również uczestnicy. Natomiast uczestnicy PPK mogą zrezygnować ze zwolnienia z finansowania wpłat na PPK. Wówczas pracodawca musi je obliczać, pobierać i odprowadzać, mimo że sam nie finansuje własnych wpłat.

10 dni płatnego urlopu po 25 latach pracy dla tej grupy zawodowej
10 maja 2024

To jedna z propozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która miałaby objąć opiekunów i opiekunki w żłobkach. Co jeszcze proponuje rząd?

Po wyrejestrowaniu z ZUS, pracownik ma prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Jak długo?
10 maja 2024

Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe to dwa różne rodzaje ubezpieczeń. Składka zdrowotna zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki medycznej NFZ, natomiast składka chorobowa umożliwia otrzymanie różnych świadczeń, takich jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński czy zasiłek opiekuńczy. Co się dzieje z prawami pracownika po tym, jak zostanie wyrejestrowany z ZUS?

Od 12 lipca 2024 r. uczniowie i nauczyciele muszą wymienić legitymacje. Nowe wzory z nową szatą graficzną oraz szeregiem zabezpieczeń (m.in. tło giloszowe, druk reliefowy, mikrodruki, włókna zabezpieczające)
10 maja 2024

Już są nowe wzory legitymacji dla nauczycieli i uczniów, które uprawniają do ulgowych przejazdów komunikacją publiczną. Nowe wzory, które mają zacząć obowiązywać od 12 lipca, zaprezentowało Ministerstwo Infrastruktury.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

Pracownicy będą musieli dokładać się do prywatnej opieki medycznej w firmach, albo pracodawcy zredukują pakiety
11 maja 2024

Z jednej strony firmy medyczne świadczące usługi prywatnej opieki zdrowotnej mocno podnoszą ceny, z drugiej firmy same muszą ciąć koszty – w tym spowodowane mocnym wzrostem nie tylko najniższych wynagrodzeń, a z trzeciej – sami pracownicy, którzy abonament do prywatnego lekarza uważają za coś oczywistego i oczekują od firmy dodatkowych świadczeń pozapłacowych, ponad sam pakiet medyczny.

Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?
10 maja 2024

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Prognoza pogody na weekend 11 i 12 maja
10 maja 2024

Czy po wyjątkowo ciepłej majówce czeka nas kolejny weekend z wysokimi temperaturami? Czy jest szansa na grilla? Sprawdźmy.

pokaż więcej
Proszę czekać...