REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy będą zadłużać się na święta?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pożyczka od rodziny czy z banku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy, aby zorganizować tegoroczne święta Bożego Narodzenia Polacy będą zaciągać pożyczki? Tak planuje około 13% rodaków. Pieniądze przeznaczą na zrobienie świątecznych zakupów, prezenty lub ewentualne wyjazdy. 

Pożyczka od rodziny czy z banku

REKLAMA

Najnowszy raport UCE RESEARCH i Grupy Offerista pt. „Świąteczne wydatki Polaków. Edycja 2023” podaje, że 13,2% dorosłych Polaków, w celu przygotowania się do Wigilii i Bożego Narodzenia, weźmie w tym roku kredyt lub pożyczkę gotówkową w banku, parabanku bądź u znajomych czy rodziny. Dług zostanie zaciągnięty w celu zrobienia świątecznych zakupów, nabycia prezentów i zorganizowania ewentualnych wyjazdów. 

REKLAMA

– W mojej ocenie, wynik nieco ponad 13% nie jest zbyt duży, biorąc pod uwagę fakt, że wciąż mamy wysoki poziom inflacji i drożyzny w sklepach. Niemniej może być alarmujący w kwestii sytuacji finansowej Polaków. Natomiast patrząc na dane z ubiegłych lat, należy podkreślić, że wcześniej więcej rodaków niż obecnie zapożyczało się w celu organizacji świąt. Niektóre badania, realizowane jeszcze w zeszłym roku, pokazywały, że mogło to dotyczyć nawet ponad 20% społeczeństwa. To oczywiście nie znaczy, że obecnie rodacy mniej pożyczają, bo jest im lepiej. Dalej mocno zaciskają pasa i nie chcą generować kolejnych zobowiązań, które przecież i tak musieliby spłacić. Wolą więc skromniej obchodzić święta, aby nie robić kolejnych długów – mówi Robert Biegaj, współautor raportu z Grupy Offerista.

REKLAMA

81,9% ankietowanych nie planuje zapożyczać się w tym roku przed świętami. Z kolei 4,9% respondentów w chwili badania jeszcze nie wiedziało, co zrobi. Według autorów sondażu, raczej nie należy przewidywać, że ostatecznie więcej konsumentów zaciągnie pożyczki, niż to zadeklarowało. – Sądzę, że takie decyzje podejmowane są wcześniej, a nie na ostatnią chwilę. Natomiast uważam też, że część osób może się wstydzić faktu, iż niezbyt dobrze sobie radzi i musi zaciągać dodatkowe zobowiązania w celu organizacji świąt. I to może też lekko deformować ww. wyniki, ale nie wierzę, aby to był duży odsetek, bo przecież badanie było robione anonimowo – wyjaśnia Robert Biegaj. 

Eksperci z UCE RESEARCH uważają, że pożyczkobiorcy w pierwszej kolejności zwrócą się o pieniądze do rodziny i znajomych, a dopiero potem ewentualnie skierują się do wyspecjalizowanych instytucji finansowych. Z reguły to będą parabanki, bo tam najszybciej można załatwić sprawę – często bez większej weryfikacji zarobków i dokumentów. Tylko to kosztuje drożej, bo takiej instytucji trzeba potem oddać więcej pieniędzy niż bankowi, w którym koszty obsługi są mniejsze, ale formalności trwają nieco dłużej i są bardziej skomplikowane. Aczkolwiek banki też potrafią być szybkie, bo jest ich więcej niż firm pożyczkowych. Z reguły mają też lepszą opinię, co oczywiście w tej kwestii ma znaczenie.

Polacy ostrożniejsi w zaciąganiu pożyczek

– Patrząc na wyniki badania, można przewidywać, że w tym roku banki i parabanki niezbyt wiele zarobią, bo Polacy stali się dużo ostrożniejsi w zaciąganiu pożyczek lub kredytów, z wyjątkiem tych hipotecznych. Dopóki sytuacja gospodarcza w kraju wyraźnie się nie poprawi, to ww. przezorność będzie nadal widoczna – przekonuje ekspert z Grupy Offerista.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chętniej zaciągają pożyczki mężczyźni niż kobiety – 17,1% vs 9,7%. Ponadto dotyczy to głównie osób w wieku 25-34 lat – wśród nich 19,4%. – Mężczyźni ogólnie bardziej są skłonni do ryzykownych zachowań niż kobiety. I to ewidentnie pokazują wyniki tego badania. Kobiety, zamiast pożyczać, raczej wolą szukać okazji, żeby zaoszczędzić, zwłaszcza że są bardziej obeznane w promocjach sklepowych. Natomiast osoby młode przeważnie zapożyczają się, bo nie widzą w tym nic niestosownego. Nie czują z tego tytułu też większych zagrożeń. Z reguły posiadają również mniejsze oszczędności i z tego powodu mają większą potrzebę pożyczania – tłumaczy Robert Biegaj. 

Biorąc pod uwagę zarobki, zaciągnięcie pożyczki przed świętami najczęściej deklarują osoby z miesięcznym dochodem netto powyżej 9 tys. zł – 22,6%. – Paradoksalnie wcale tego nie robią najczęściej osoby, które najmniej zarabiają. Jest raczej odwrotnie. Po pierwsze, mając wyższe dochody, można mieć też wykrystalizowane większe życiowe potrzeby, które często rosną w sposób zupełnie nieuzasadniony. Tutaj adekwatnie też można przywołać słynne polskie powiedzenie: „Zastaw się, a postaw się”. Po drugie, instytucje finansowe chętniej udzielą pożyczek lub kredytów osobom majętnym, bo wiedzą, że z dużym prawdopodobieństwem sprawnie oddadzą dług i taki bank na tym dobrze zarobi – komentuje Biegaj.

Analizując wyniki dot. poziomu edukacji i miejsca zamieszkania, widać, że pożyczki zaciągać będą najczęściej osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym – 22,6%, a także mieszkańcy wsi i miejscowości liczących do 5 tys. ludności – 16,8%. – Tu wyjaśnienia są inne niż dotyczące ludzi najlepiej zarabiających. Osoby słabiej wykształcone częściej muszą pożyczać pieniądze, bo zwyczajnie mają mniejsze dochody. Tak samo wygląda sytuacja z wielkością miejsca zamieszkania. W mniejszych ośrodkach ludzie mniej zarabiają i potrzeba uzyskania pożyczki lub kredytu jest naturalnie wyższa, szczególnie w kwestiach, które wiążą się z podstawową warstwą życia, a święta są tego dobrym przykładem – tłumaczy współautor badania z Grupy Offerista.

Tańszy kredyt to więcej pożyczek?

Jak to wyglądało rok wcześniej? Z badania również wynika, że w ub.r. przed świętami 11,5% ankietowanych zaciągnęło pożyczkę gotówkową, kredyt w banku, parabanku bądź u znajomych czy rodziny. 84,5% respondentów tego nie zrobiło, a 4% nie pamiętało, jak było. 

– Delikatny wzrost rdr. właściwie niczego nam nie pokazuje, bo potrzeba zapożyczenia się na święta mogła lekko się zwiększyć z różnych przyczyn. W tym roku kredyt jest nieco tańszy, ze względu na spadek stóp procentowych. I to też w jakimś stopniu mogło wpłynąć na podbicie ww. wyników. Jednak nie należy zapominać o tym, że wciąż ogromna większość społeczeństwa nie chce pożyczać pieniędzy, co potwierdza moje wcześniejsze słowa, że banki i parabanki niewiele zarobią w tym roku na Polakach – podkreśla Robert Biegaj.

W ubiegłym roku pożyczki przed Bożym Narodzeniem częściej brali mężczyźni od kobiet – 15,9% vs 7,4%. Ponadto robiły to głównie osoby w wieku 18-24 lat – 17,6%, z miesięcznym dochodem netto powyżej 9 tys. zł – 18,9%, z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym – 19,4%, a także mieszkańcy wsi i miejscowości liczących do 5 tys. ludności – 15,2%. Podsumowując, autorzy badania stwierdzają, że rok do roku nie zaszły istotne zmiany, oczywiście poza grupą wiekową najbardziej nastawioną na pożyczanie pieniędzy na święta. 

Opis metody badawczej

Badanie (w ramach projektu pt. „Świąteczne wydatki Polaków. Edycja 2023”) zostało przeprowadzone na początku grudnia br. metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez UCE RESEARCH i Grupę Offerista na próbie 1036 dorosłych Polaków.

Zobacz także: Najlepszy prezent od firmy? Oto, co pracownicy chcieliby dostać na święta
To będą wyjątkowo drogie święta. Ile wydamy? Wyliczono konkretną kwotę

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy 25.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, 0wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

REKLAMA

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

REKLAMA

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA