Kto na zakupy idzie ze smartfonem i płaci BLIK-iem? Seniorzy, i to w znaczącej większości!

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
82% seniorów twierdzi, że korzysta z bankowości internetowej, w tym większość z pulpitu smartfonów / ShutterStock

Polscy seniorzy coraz chętniej stawiają na karty płatnicze, wybierają smartfon do obsługi bankowości, a zakupy w sieci opłacają BLIK-iem. Narzekają jedynie na brak atrakcyjnych ofert oszczędzania i inwestowania.

Tak oto pada kolejny stereotyp, seniora który wypatruje listonosz z emeryturą, zamiast sprawdzić w smartfonie czy bank nie przysłał SMS-a z informacją o zaksięgowanym przelewie z ZUS. A jeśli nawet trzyma oszczędności w szafie pod pościelą na zmianę, to nie ze względu na zacofanie cywilizacyjne, ale z braku sensownej oferty na bezpieczne zdeponowanie w profesjonalnej instytucji finansowej.

Polski senior czerpie z cyfryzacji. Ile tylko się da

60% seniorów w Polsce korzysta obecnie z bankowości za pomocą smartfona. Z kolei za zakupy online połowa z nich płaci przelewem bankowym, ale także już prawie co trzeci senior stosuje przy tej okazji płatność BLIK-iem – tak wynika z badania „Seniorzy w świecie cyfrowych finansów” przeprowadzonego pod koniec stycznia br. na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) we współpracy ze Związkiem Banków Polskich.

Jak wynika z badania, seniorzy częściej używają karty płatniczej (debetowej lub kredytowej) niż gotówki – aż 84% opłaca swoje codzienne zakupy kartami, z tego 52% płaci bezgotówkowo wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, a tylko 6% badanych seniorów deklaruje, że nadal preferują korzystać głównie z gotówki. Natomiast za zakupy realizowane w internecie 27% respondentów płaci kartą, a 14% gotówką przy odbiorze.

Seniorzy 2024 chcą oszczędzać i inwestować

Mimo że większość seniorów (ponad 70%) uważa, że oferta i obsługa klienta instytucji finansowych jest dobrze dopasowana do potrzeb osób starszych (94% respondentów posiada rachunek osobisty), to prawie co 3. osoba w wieku 60+ stwierdziła, że brakuje im atrakcyjnych propozycji oszczędzania lub inwestowania.

 Prawie połowa seniorów posiada konta oszczędnościowe: 47% badanych w wieku 60+ i 48% starszych osób 70+, a co trzeci respondent w ramach inwestycji wybiera lokatę. Maleje natomiast popyt na kredyty konsumpcyjne – w 2023 roku 27% seniorów było skłonnych ubiegać się o taki kredyt, a dziś już tylko 17%.

23% badanych seniorów doskwiera zbyt skomplikowany opis produktów oraz niedostateczna oferta bezpiecznych produktów finansowych. Ponadto, 32% respondentów wskazało kłopot ze zrozumiałym językiem umów.

82% seniorów twierdzi, że korzysta z bankowości internetowej, ale ponad połowa respondentów (55%) ocenia swój poziom wiedzy w zakresie używania Internetu, w tym bankowości internetowej, jako przeciętny.

Babcia i dziadek w sieci prędzej dają się oszukać na urzędnika niż na wnuczka

Starsze osoby znają podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci, ale tylko 36% wie więcej i na bieżąco stara się pozyskiwać informacje o nowych internetowych zagrożeniach. Pomimo, że poziom odczucia bezpieczeństwa seniorów w sieci jest dość wysoki i aż 75% respondentów czuje się bezpiecznie w przestrzeni cyfrowej, to aż co trzeci badany przyznał, że próbowano od niego wyłudzić lub wyłudzono pieniądze/dane osobowe za pomocą oszustwa internetowego.

Jak wskazuje badanie WIB, współcześni przestępcy asymilują się ze światem cyfrowego seniora, co jednak nie wyklucza tradycyjnych metod oszustw skierowanych przeciwko osobom starszym – co piąty badany senior spotkał się z wyłudzeniem pieniędzy metodą „na wnuczka” lub podobną.

Autorzy opracowania uważają jednak, że ofiar tego typu procederu może być znacznie więcej, a ankietowani niechętnie przyznają się do tak przykrych doświadczeń.
Według Krajowego Systemu Danych Policji w skutek przestępstw telefonicznych polegających na podszyciu się oszusta pod wnuczka czy urzędnika, ofiarą padło aż 3,5 tysiąca osób w wieku 65+, a wartość strat finansowych poniesionych z tego rodzaju oszustw wyniosła ponad 141 milionów złotych (dane za 2022 r.). 

Infor.pl
Zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej godziny w tygodniu. Taki jest wstępny plan na rok szkolny 2024/25
09 maja 2024

Zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej godziny w tygodniu. Taki jest wstępny plan na rok szkolny 2024/25. Ministra Nowacka zdradza plany resortu.

Quiz: Co wiesz o wakacjach w PRL-u?
09 maja 2024
Co wiesz o wakacjach w PRL-u?. Sprawdź się w naszym quizie i spróbuj odpowiedzieć na 10 pytań. Każde pytanie ma trzy odpowiedzi, ale tylko jedna z nich jest prawidłowa. Czy jesteś gotowy?
Min. edukacji Barbara Nowacka o grupach międzyklasowych w roku szkolnym 2024/2025
09 maja 2024

Min. edukacji Barbara Nowacka potwierdza zamiar ograniczenia liczby lekcji religii do jednej w tygodniu. I tworzenie grup międzyklasowych.

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?
09 maja 2024

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

1000 zł podwyżki nie tylko dla pracowników pomocy społecznej. Również dla tej grupy zawodowej. Już od 1 lipca 2024 r.
09 maja 2024

1000 zł podwyżki nie tylko dla pracowników pomocy społecznej. Otrzymają je również zawodowe rodziny zastępcze oraz prowadzący rodzinne domy dziecka Zasady dofinansowania będzie zawsze określała Rada Ministrów.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Matura 2024. Dziś egzamin z języka angielskiego
09 maja 2024

Dzisiaj o godzinie 9:00 maturzyści rozpoczęli pisemny egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Język angielski jest najpopularniejszym wyborem wśród maturzystów.

Przerwy na karmienie piersią w pracy. Jak złożyć wniosek? Czy przysługuje wtedy wynagrodzenie?
09 maja 2024

Pracownice, które są matkami i karmią piersią, mają prawo do dodatkowych przerw w pracy. Przepisy Kodeksu Pracy gwarantują to prawo i wyjaśniają, jak z niego korzystać.

Matura 2024 r. Jęz. angielski poziom podstawowy. Tematy. Arkusze egzaminacyjne (PDF). Rozwiązania. [9 maja 2024 r. relacja]
09 maja 2024

O 14.00 opublikujemy arkusze egzaminacyjne z matury z języka angielskiego (poziom podstawowy, 9 maja 2024 r.) Kilkanaście minut później rozwiązania [Formuła 2023].

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

pokaż więcej
Proszę czekać...