REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Uljasz
Tomasz Uljasz
adwokat w RESIST Rezanko Sitek
Cyntia Mizak
Cyntia Mizak
aplikantka radcowska w RESIST Rezanko Sitek
Jakie są najczęściej naruszane dobra osobiste w sprawach rodzinnych?
Jakie są najczęściej naruszane dobra osobiste w sprawach rodzinnych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Czym są dobra osobiste?

Pojęcie dóbr osobistych dotyczy najbardziej podstawowych wartości, które każdy z nas ma prawo chronić – niezależnie od sytuacji.

REKLAMA

Dobra osobiste to nic innego jak wartości niematerialne, które przysługują każdemu człowiekowi – bez względu na wiek, sytuację życiową czy pozycję społeczną. Są to m.in. zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna.

W polskim systemie prawnym dobra osobiste mają swoje źródło w Konstytucji RP i są chronione na mocy art. 23 i art. 24 Kodeksu cywilnego, a ich katalog jest otwarty. Oznacza to, że ustawodawca nadaje możliwość dokonywania każdorazowej oceny w tym zakresie, po przeanalizowaniu konkretnego przypadku.

Najczęściej naruszane dobra osobiste w sprawach rodzinnych [Przykłady]

Choć rodzina kojarzy się z bezpieczeństwem i wsparciem, to właśnie w jej obrębie najczęściej dochodzi do poważnych naruszeń dóbr osobistych. Konflikty między bliskimi, szczególnie na tle spraw rozwodowych, o kontakty czy alimenty, często eskalują i przeradzają się w działania, które mogą podlegać ocenie nie tylko z perspektywy prawa cywilnego, ale nierzadko również karnego.

Przykład

W sprawach rodzinnych najczęściej można spotkać się z takimi naruszeniami jak:

• publiczne dyskredytowanie byłego małżonka, np. w mediach społecznościowych, przed dzieckiem, rodziną lub wspólnymi znajomymi — co może naruszać dobre imię i godność osobistą tego małżonka,

• publikowanie prywatnych informacji o życiu rodzinnym np. zdjęć lub korespondencji bez zgody drugiej osoby - co może naruszać prawo do prywatności tej osoby,

• utrudnianie lub uniemożliwianie kontaktów rodzica z dzieckiem - co może naruszać prawo do więzi rodzinnej zarówno dziecka, jak i rodzica,

• utrudnianie kontaktu dziecka z dziadkami lub innymi członkami rodziny - co w określonych przypadkach również może zostać uznane za naruszenie dobra osobistego.

Sądy coraz częściej chronią więzi rodzinne

REKLAMA

Choć wciąż trwają dyskusje czy więź rodzinna powinna być uznawana za dobro osobiste, sądy powszechne coraz częściej wskazują, że relacje rodzinne – zwłaszcza te między rodzicem a dzieckiem – są tak fundamentalne, że zasługują na pełną ochronę prawną. Naruszenie tych relacji może być podstawą do żądania przeprosin, zadośćuczynienia, a nawet zakazu dalszego naruszania prawa do więzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczególnie przełomową w tym zakresie stała się Uchwała 7 Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 marca 2018 r. III CZP 60/17, która w swej treści wskazała wyraźnie, że ,,Szczególna więź emocjonalna pomiędzy osobami najbliższymi, wynikająca z przynależnego każdej z nich indywidualnie poczucia bliskości i przywiązania, nierozerwalnie związana z naturą człowieka i kształtująca jego tożsamość, stanowi wartość podlegającą ochronie prawnej na podstawie przepisów o dobrach osobistych (art. 23, 24 i 448 k.c.)''.

Kolejna Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 października 2019 r. I NSNZP 2/19 zanegowała natomiast powyższą tezę.

Żadna z tych uchwał nie posiada jednak mocy zasady prawnej.

Ważne

W związku z tym, że katalog dóbr osobistych ma charakter otwarty a żadna z wyżej wskazanych Uchwał SN nie narzuca dokonywania konkretnej oceny w tym przedmiocie, w judykaturze można zauważyć tendencję do skłaniała się ku stwierdzeniu, że więzi rodzinne stanowią dobro osobiste i podlegają ochronie. Linia orzecznicza staje się więc coraz bardziej klarowna.

I tak m.in.:

REKLAMA

• w sprawie zakończonej wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 25 listopada 2020 r. I ACa 948/19, Sąd pierwszej instancji nakazał pozwanej matce dziecka przeproszenie powodowego ojca za pozbawienie go kontaktów z dzieckiem, a tym samym naruszenie jego dobra osobistego w postaci więzi emocjonalnej z córką oraz przyznał zadośćuczynienie. Sąd Apelacyjny w Krakowie oddalił apelację matki dziecka podzielając ocenę, że więź rodzinna jest dobrem osobistym.

• wyrokiem z dnia 29 stycznia 2013 r. I ACa 906/12 Sąd Apelacyjny w Katowicach oddalił apelację od wyroku oddalającego powództwo dziadka przeciwko synowi i synowej o umożliwienie kontaktów z małoletnią wnuczką tylko ze względu na brak dostatecznie silnej więzi dziadka z wnuczką. W uzasadnieniu wyroku Sąd ten uznał dopuszczalność dochodzenia w procesie prawa do kontaktów na podstawie art. 24 § 1 k.c. i to bez warunku przyznania tego prawa uprzednim postanowieniem sądu opiekuńczego.

• Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyroku z dnia 15 lipca 2015 r., sygn. I ACa 202/15Z wskazał, że: „Zdaniem sądu II instancji pozwana naruszyła jedno z podstawowych dóbr osobistych człowieka w postaci więzi rodzicielskiej (tu łączącej powoda z jego córkami). Jest to więź szczególna, której naruszenie wiąże się ze znacznym cierpieniem psychicznym''.

Jakie kroki prawne podjąć?

W sytuacji, w której zostanie naruszone nasze dobro osobiste w postaci więzi rodzinnej (np. utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez jednego z rodziców, alienacja rodzicielska bez uprawnionego uzasadnienia) możemy wystąpić z powództwem o jego ochronę z jednoczesnym żądaniem zadośćuczynienia pieniężnego czy też zaprzestania dokonywania dalszych naruszeń. W przypadku wystąpienia z roszczeniem pieniężnym należy między innymi wykazać doznaną krzywdę, czyli ujemne skutki które odczuliśmy - w zakresie emocjonalnym czy psychicznym - oraz istnienie adekwatnego związku przyczynowego.

Nie można również wykluczyć możliwości wystąpienia z takim powództwem w imieniu własnego dziecka przeciwko rodzicowi, który dopuszcza się ograniczania i utrudniania kontaktów z małoletnim drugiemu z rodziców. Wówczas potrzebna będzie zgoda sądu rodzinnego, a następnie ustanowienie kuratora, który będzie reprezentował dziecko w toku postępowania.

To istotne informacje dla osób, które przez długie miesiące, a niekiedy nawet lata pozbawione są możliwości kontaktu z własnym dzieckiem lub wnukiem. Prawo dostrzega i zaczyna lepiej rozumieć powagę tego rodzaju sytuacji, a sądy coraz częściej wydają orzeczenia uwzględniające interesy rodziców, dotkniętych zjawiskiem alienacji. W przestrzeni publicznej z rosnącą siłą wybrzmiewają również głosy opowiadające się za koniecznością penalizacji czynu alienacji rodzicielskiej, jednak jeszcze konkretnych propozycji w tym zakresie brakuje.

Autorzy:
Tomasz Uljasz, adwokat w RESIST Rezanko Sitek
Cyntia Mizak - aplikantka radcowska w RESIST Rezanko Sitek

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

Od 1 września przedszkola będą otwarte do 20:00. Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce

To dobra wiadomość dla rodziców pracujących na zmiany albo wracających późno z pracy. Od 1 września miejskie przedszkola w Sosnowcu będą czynne aż do godziny 20:00 – zapowiada Damian Żurawski, przewodniczący Komisji Oświaty w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.

REKLAMA

NFZ zmienia zasady w profilaktyce: Nowoczesne badanie dostępne za darmo dla milionów

Od lipca program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany przez NFZ rozszerzono o test molekularny HPV HR i cytologię płynną – badania wcześniej dostępne jedynie prywatnie. Eksperci nazywają to przełomem – testy pozwalają nawet dwukrotnie skuteczniej wykrywać zmiany przedrakowe. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zachęca kobiety do korzystania z bezpłatnej diagnostyki w 2,7 tys. poradni w całej Polsce.

System kaucyjny tuż przed startem. Czego Polska może nauczyć się od Rumunii, Węgier i Irlandii?

Większość Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego – wynika z raportu PIE. To mocny kapitał na początek, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że poparcie społeczne to za mało. Polska ma szansę uniknąć ich błędów – pod warunkiem, że wyciągnie wnioski z ich lekcji: centralizacja jak w Rumunii, komunikacja jak na Węgrzech i dane jak w Irlandii.

Karetka dla zwierząt. Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach?

Pytań dotyczących pojazdów uprzywilejowany jest wiele, w szczególności: co to jest pojazd uprzywilejowany? Jak się zachować, gdy jedzie pojazd uprzywilejowany? Jakie służby są uprzywilejowane i jakie są pojazdy uprzywilejowane? Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach? W zakresie tego ostatniego pytania poruszamy ciekawy postulat, który może dotyczyć wielu osób!

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasusa [22 lipca 2025r.]

Posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa rozpocznie się o godz. 10:30.. Na dziś zaplanowano przesłuchanie byłych funkcjonariuszy służb: Krystiana Dobrzyńskiego, Anety Mierzwińskiej i Urszuli Nalaskowskiej. O godz. 12:30 odbędzie się posiedzenie w trybie niejawnym.

REKLAMA

Sejm na żywo: 22 lipca 2025 [Transmisja online]

22 lipca 2025 r. Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie. W planach prac sejmowych znalazł się m.in. rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący stażu pracy.

Zamiast 100 proc. wynagrodzenia, na konto wpłynie tylko 80 proc. – to skutek zmiany wprowadzanej przez MRPiPS, o którym „głośno” się nie mówi. Ulga dla pracodawców, ale strata dla pracowników

MRPiPS zapowiada gruntowną reformę ubezpieczenia chorobowego – zasiłek chorobowy miałby być wypłacany od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby przez ZUS, w miejsce dotychczasowego wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę za pierwszych 33 dni (lub odpowiednio – 14 dni) zwolnienia. Na takim rozwiązaniu – nie wszyscy pracownicy jednak zyskają, a wręcz – dla niektórych, będzie się to wiązać z wymierną stratą w postaci niższego wynagrodzenia. Chyba, że rząd wywiąże się również z obietnicy zwiększenia kwoty zasiłku chorobowego do 100%.

REKLAMA