Biura rachunkowe pomogły przy JPK_VAT

Biura rachunkowe pomogły przy JPK_VAT /shutterstock.com / www.shutterstock.com
Prawie 95% firm, jak wynika z podsumowania Ministerstwa Finansów, złożyło w terminie pierwsze w historii obowiązkowe sprawozdanie JPK_VAT za styczeń 2018. Urzędnicy już za to dziękowali przedsiębiorcom. Jednak nie byłoby to możliwe bez pracy i zaangażowania tysięcy polskich księgowych pracujących w biurach rachunkowych.

Autopromocja

Okazało się, że zdecydowana większość obsługiwanych przedsiębiorców uznała, że to księgowi mają im zdjąć problem z głowy. Nie wykazali większego zainteresowania tematem JPK. – Przedsiębiorcy są przyzwyczajeni do tego, że księgowi załatwiają za nich wszelkie formalności księgowe. Niektórzy pytali jedynie, czy temat ich dotyczy, inni, czy muszą zrobić to samodzielnie. Kilku poprosiło o przesłanie pliku, bo chcieli zobaczyć, jak wygląda. Nieliczne pytania o to, czy sprawozdanie zostało wysłane, pojawiły się dopiero po ostatecznym terminie wysyłki – mówi Bożena Stęplewska, dyrektor obszaru księgowości Tax Care.

Inaczej obowiązek wysłania JPK wyglądał z perspektywy księgowych, ponieważ oprócz nowych narzędzi informatycznych pojawiły się dodatkowe obowiązki i zmiany organizacji pracy. Nie tylko ministerstwo edukowało przedsiębiorców. Również biura rachunkowe informowały wszystkich klientów o konieczności terminowego dostarczenia kompletnej dokumentacji księgowej oraz o konsekwencjach niewysłania  JPK.  – W pracy księgowych jeszcze bardziej wzrosło znaczenie działania zgodnie z harmonogramem, systematyczności i kontroli. Do standardowych czynności księgowej: „dostaje dokumenty – księguje je – składa deklarację VAT ” doszło „wysyła Jednolity Plik Kontrolny – kontroluje wysyłkę – pobiera UPO” – wyjaśnia Bożena Stemplewska.

Ważne było to, aby wysyłkę JPK rozpocząć od pierwszych dni miesiąca, niezwłocznie po zaksięgowaniu całej miesięcznej dokumentacji firmy i nie czekać do ostatecznego terminu. Przy dużej liczbie dokumentów generowanie pliku JPK_VAT trwało nawet kilka minut. Oprócz tego system Ministerstwa Finansów bardzo wolno tworzył UPO, czyli potwierdzenia odbioru sprawozdania JPK. Potwierdzenia złożenia deklaracji VAT w urzędzie skarbowym księgowi zwykle dostają w ciągu dwóch godzin, a na UPO po złożeniu JPK musieli czekać nawet do 24 godzin. – To nie ułatwiało pracy, a trzeba przyznać, że jak co miesiąc księgowania trwały do ostatniej chwili – podkreśla Bożena Stemplewska.

Polecamy: INFORLEX Biuro Rachunkowe - Wszystko o zmianach w prawie i podatkach. Teraz 14 dni ZA DARMO!

Jej zdaniem, korzystne jest to, że księgowi wysyłają sprawozdanie JPK na podstawie klucza kwalifikowanego bez potrzeby posiadania pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji VAT składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej UPL-1. – Przy okazji wysyłek JPK za luty ministerstwo finansów koniecznie powinno skrócić czas oczekiwania na potwierdzenie odbioru. To na pewno byłby duży ukłon w stronę księgowych, rozliczających dziesiątki mikrofirm i wspierających ministerstwo w przyzwyczajeniu przedsiębiorców do JPK – podsumowuje dyrektor Stemplewska.

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
rozwiń więcej
Biura rachunkowe
​Błędy księgowości, które mogą kosztować Cię więcej, niż myślisz. Jak ich uniknąć​?
28 kwi 2025

Prowadzenie księgowości to jedno z najważniejszych zadań w każdej firmie. Niestety, nawet drobne pomyłki mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych. W tym artykule przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane w księgowości oraz sposoby ich unikania.​

Webinar: Windykacja w biurze rachunkowym – co zrobić, gdy klient nie płaci? + certyfikat gwarantowany
10 kwi 2025

Praktyczny webinar „Windykacja w biurze rachunkowym – co zrobić, gdy klient nie płaci?” poprowadzi Radosław Kowalski, doradca podatkowy i doświadczony szkoleniowiec. Ekspert przeprowadzi uczestników przez proces windykacji w biurze rachunkowym, wskaże, jak ograniczyć ryzyko związane z nieterminowymi płatnościami oraz omówi skuteczne strategie dochodzenia należności. Każdy z uczestników szkolenia otrzyma imienny certyfikat, roczny dostęp do retransmisji wydarzenia oraz materiały dodatkowe.

Etyka w zawodzie księgowego. Dlaczego jest taka ważna?
02 kwi 2025

Etyka w zawodzie księgowego, to nie tylko zestaw zasad do przestrzegania, ale także fundament, na którym opiera się zaufanie i profesjonalizm całej branży. Księgowi, którzy działają etycznie, nie tylko chronią interesy swoich klientów, ale także przyczyniają się do stabilności i przejrzystości systemu finansowego jako całości.

Za brak wdrożenia KSeF odpowie przedsiębiorca a nie księgowy. A ponad 65% MŚP w Polsce nawet nie wie o co chodzi
31 mar 2025

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Z badania Edisonda przeprowadzonego na zlecenie SaldeoSMART wynika, że tylko 34% przedsiębiorstw z sektora MŚP w Polsce wie o nowych obowiązkach, jakie będą nałożone na biznes. Wiele firm może wychodzić z założenia, że wdrożeniem systemu zajmą się ich biura rachunkowe. Tymczasem księgowi mówią jasno: za zgodność faktur z KSeF odpowiadać będą przedsiębiorcy, nie ich doradcy.

Jakich wartości dodanych często nie doceniają klienci biur rachunkowych?
02 kwi 2025

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie każda minuta ma znaczenie, biura rachunkowe oferują swoim klientom znacznie więcej niż tylko tradycyjne usługi księgowe. Niestety, wielu przedsiębiorców nie jest świadomych wszystkich wartości dodanych oferowanych przez Biura, szczególnie tych niemierzalnych jak doświadczenie, odpowiedzialność czy zaufanie. Wartości, które mogą znacznie ułatwić życie i przyspieszyć rozwój ich firm. Wartości, które potrafią przekształcić codzienną rutynę firmy w coś znacznie bardziej komfortowego i efektywnego, W tym artykule przyjrzymy się temu, o czym często nie wiedzą i czego najczęściej nie doceniają klienci biur rachunkowych.

Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe dla swojego biznesu? 10 czynności do wykonania
22 sty 2025

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego to jedno z najważniejszych zadań dla każdego przedsiębiorcy. W końcu dobra księgowość to nie tylko porządek w dokumentach, ale także bezpieczeństwo finansowe i możliwość efektywnego planowania przyszłości.

Nowy INFORLEX, czyli fachowa wiedza i nowoczesna funkcjonalność
10 gru 2024

INFOR prezentuje najnowszą odsłonę INFORLEX, fachowej bazy wiedzy dla specjalistów z firm i biur rachunkowych oraz sektora publicznego. Autorzy postawili na nowoczesny design, intuicyjną obsługę i pomocne dla użytkowników funkcjonalności.

AI (sztuczna inteligencja) już teraz automatyzuje branżę księgową. Jak?
01 paź 2024

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki AI możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych 2024: Kluczowe Wydarzenie Branży Księgowej w Targach Kielce
03 wrz 2024

Już po raz piaty Targi Kielce będą gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, jednego z najważniejszych spotkań dla branży księgowej w Polsce. Wydarzenie trwające od 26 do 27 września co roku przyciąga właścicieli biur rachunkowych, doradców podatkowych, księgowych i ekspertów, którzy mają okazję uczestniczyć w prelekcjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach poświęconych najnowszym wyzwaniom branży.

Ochrona sygnalistów w biurze rachunkowym od 25 września 2024 r. Nowe procedury i obowiązki bez względu na liczbę pracowników?
24 wrz 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.(Dz.U. z 2024 r., poz. 928) zacznie obowiązywać już 25 września tego roku. Biura rachunkowe i inne podmioty, których dotyczy ustawa mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z przepisami i wdrożenie wynikających z nich procedur. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

pokaż więcej
Proszę czekać...