Księgowe perypetie, czyli jak Polski Ład namieszał

Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR)
rozwiń więcej
Księgowe perypetie, czyli jak Polski Ład namieszał
Dzień Księgowego, przypadający na 9 czerwca, w tym roku jest szczególny, ponieważ Polski Ład wywołał spore zamieszanie w branży. Wielu księgowych stanęło przed najtrudniejszym zadaniem - wyjaśnieniem swoim klientom, jak to możliwe, że zarobią więcej, ale w kieszeni zostanie im mniej. Sieć OSCBR drugi rok z rzędu sprawdziła, jakie zabawne sytuacje przytrafiają się w biurach rachunkowych. Wbrew panującym stereotypom, praca w tym zawodzie nie zawsze jest nudna.

Podatki 20222. Księgowi z podniesionym ciśnieniem

Transformacja w polskim prawie i systemie podatkowym wywołała niemały chaos, szczególnie na początku bieżącego roku. Kolejne zmiany podnosiły ciśnienie niejednemu pracownikowi biura rachunkowego i jego klientom. Branża księgowa zmagała się z tysiącem różnych pytań, które stanowiły zagadkę, często dla samych ustawodawców. Codzienne obowiązki zamieniły się w moc atrakcji. Przedstawiamy zabawne, a czasami wręcz komiczne historie z życia księgowych, którzy próbowali odnaleźć się wśród skrajnych sytuacji, jak obniżanie pensji by uzyskać niższe podatki, czy wycofywanie się z tego i przywracanie starych wynagrodzeń.

Autopromocja

Nowy Chaos, czyli jak zapanować nad bałaganem

Niektórzy zwykli mówić, że nowy Polski Ład, wprowadził Nowy Chaos. Pracownicy biur rachunkowych dzielnie walczyli z przepisami, które zmieniały się jak pogoda w górach. Wprowadzano poprawki poprawek do ustaw wprowadzanych w szalonym tempie. Następnie kolejne zmiany do zmian. Z jakimi historiami spotkali się pracownicy biur rachunkowych w sieci OSCBR?

Pani Kasia podkreśla, że na pytanie o to, czy klient dokonywał sprzedaży w tym roku, usłyszała odpowiedź przeczącą. Poinformowała więc o możliwości zmiany formy opodatkowania, która w kontekście nowych przepisów będzie korzystniejsza. Klient z niej skorzystał, po czym wysłał faktury sprzedaży od początku roku do rozliczenia. Zapytany o to stwierdził, że „przecież nie miał sprzedaży, bo nie handluje towarami tylko świadczy usługi”. Księgowa otrzymała dokumenty po zmianie formy opodatkowania, więc klient nie widział problemu. Data sprzedaży = data wystawienia? Przeżytek! Od dziś data obowiązku podatkowego to data dostarczenia dokumentu księgowej.

Z kolei Pan Marcin pytając klientkę o profil działalności nie mógł otrzymać odpowiedzi. Nie chciała powiedzieć, czym będzie się zajmować. Na prośby o wyjaśnienie mówiła: "Teraz nie powiem, ale to będzie coś wielkiego, wielki projekt. Gdy będzie bliżej końca poinformuję, co to jest". – ”Wielki projekt” okazał się być likwidacją działalności.

Kreatywna księgowość

Przedsiębiorcy często szukają sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia działalności. Niektórzy przedstawiają całkiem zabawne wyjaśnienia swoich wydatków lub zadają ciekawe pytania.

Pani Małgorzata wskazała, że niedawno jeden z klientów zapytał gdzie może kupić telefon komórkowy, ponieważ nie ma pojęcia, jak to zrobić. Inna klientka zapytała, czy rozliczając koszty paliwa na służbowy samochód musi nim jeździć, bo nie posiada prawa jazdy.

Z kolei szukając wyjaśnienia dla zakupu leżaków, jeden z klientów powiedział, że będzie prowadził na nich szkolenia, a słuchacze będą mogli wygodnie się na nich odprężyć podczas firmowego eventu. Niektórzy próbują wliczyć prywatne wydatki jak zakupy ubrań, a nawet skarpet i bielizny tłumacząc, że przecież w nich pracują.

Księgowi służą pomocą

Księgowi wiedzą, że wiele spraw wymaga wyjaśnienia, ponieważ klienci nie zawsze rozumieją sprawy podatkowe, które jeszcze przed Polskim Ładem były skomplikowane. Widoczna jest potrzeba ciągłego edukowania właścicieli firm w zakresie rozliczania podatków, ponieważ wciąż pojawiają się nowe pytania i wątpliwości, jak np. o terminy składania rozliczeń kwartalnych czy rocznych oraz o to, czy konieczne jest płacenie podatku dochodowego.

Biura rachunkowe
​Błędy księgowości, które mogą kosztować Cię więcej, niż myślisz. Jak ich uniknąć​?
28 kwi 2025

Prowadzenie księgowości to jedno z najważniejszych zadań w każdej firmie. Niestety, nawet drobne pomyłki mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych. W tym artykule przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane w księgowości oraz sposoby ich unikania.​

Webinar: Windykacja w biurze rachunkowym – co zrobić, gdy klient nie płaci? + certyfikat gwarantowany
10 kwi 2025

Praktyczny webinar „Windykacja w biurze rachunkowym – co zrobić, gdy klient nie płaci?” poprowadzi Radosław Kowalski, doradca podatkowy i doświadczony szkoleniowiec. Ekspert przeprowadzi uczestników przez proces windykacji w biurze rachunkowym, wskaże, jak ograniczyć ryzyko związane z nieterminowymi płatnościami oraz omówi skuteczne strategie dochodzenia należności. Każdy z uczestników szkolenia otrzyma imienny certyfikat, roczny dostęp do retransmisji wydarzenia oraz materiały dodatkowe.

Etyka w zawodzie księgowego. Dlaczego jest taka ważna?
02 kwi 2025

Etyka w zawodzie księgowego, to nie tylko zestaw zasad do przestrzegania, ale także fundament, na którym opiera się zaufanie i profesjonalizm całej branży. Księgowi, którzy działają etycznie, nie tylko chronią interesy swoich klientów, ale także przyczyniają się do stabilności i przejrzystości systemu finansowego jako całości.

Za brak wdrożenia KSeF odpowie przedsiębiorca a nie księgowy. A ponad 65% MŚP w Polsce nawet nie wie o co chodzi
31 mar 2025

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Z badania Edisonda przeprowadzonego na zlecenie SaldeoSMART wynika, że tylko 34% przedsiębiorstw z sektora MŚP w Polsce wie o nowych obowiązkach, jakie będą nałożone na biznes. Wiele firm może wychodzić z założenia, że wdrożeniem systemu zajmą się ich biura rachunkowe. Tymczasem księgowi mówią jasno: za zgodność faktur z KSeF odpowiadać będą przedsiębiorcy, nie ich doradcy.

Jakich wartości dodanych często nie doceniają klienci biur rachunkowych?
02 kwi 2025

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie każda minuta ma znaczenie, biura rachunkowe oferują swoim klientom znacznie więcej niż tylko tradycyjne usługi księgowe. Niestety, wielu przedsiębiorców nie jest świadomych wszystkich wartości dodanych oferowanych przez Biura, szczególnie tych niemierzalnych jak doświadczenie, odpowiedzialność czy zaufanie. Wartości, które mogą znacznie ułatwić życie i przyspieszyć rozwój ich firm. Wartości, które potrafią przekształcić codzienną rutynę firmy w coś znacznie bardziej komfortowego i efektywnego, W tym artykule przyjrzymy się temu, o czym często nie wiedzą i czego najczęściej nie doceniają klienci biur rachunkowych.

Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe dla swojego biznesu? 10 czynności do wykonania
22 sty 2025

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego to jedno z najważniejszych zadań dla każdego przedsiębiorcy. W końcu dobra księgowość to nie tylko porządek w dokumentach, ale także bezpieczeństwo finansowe i możliwość efektywnego planowania przyszłości.

Nowy INFORLEX, czyli fachowa wiedza i nowoczesna funkcjonalność
10 gru 2024

INFOR prezentuje najnowszą odsłonę INFORLEX, fachowej bazy wiedzy dla specjalistów z firm i biur rachunkowych oraz sektora publicznego. Autorzy postawili na nowoczesny design, intuicyjną obsługę i pomocne dla użytkowników funkcjonalności.

AI (sztuczna inteligencja) już teraz automatyzuje branżę księgową. Jak?
01 paź 2024

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki AI możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych 2024: Kluczowe Wydarzenie Branży Księgowej w Targach Kielce
03 wrz 2024

Już po raz piaty Targi Kielce będą gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, jednego z najważniejszych spotkań dla branży księgowej w Polsce. Wydarzenie trwające od 26 do 27 września co roku przyciąga właścicieli biur rachunkowych, doradców podatkowych, księgowych i ekspertów, którzy mają okazję uczestniczyć w prelekcjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach poświęconych najnowszym wyzwaniom branży.

Ochrona sygnalistów w biurze rachunkowym od 25 września 2024 r. Nowe procedury i obowiązki bez względu na liczbę pracowników?
24 wrz 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.(Dz.U. z 2024 r., poz. 928) zacznie obowiązywać już 25 września tego roku. Biura rachunkowe i inne podmioty, których dotyczy ustawa mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z przepisami i wdrożenie wynikających z nich procedur. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

pokaż więcej
Proszę czekać...