Dereglamentacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i deregulacja zawodu biegłego rewidenta

Ministerstwo Finansów
rozwiń więcej
Dereglamentacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i deregulacja zawodu biegłego rewidenta w opinii Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów zaprezentowało swoje stanowisko odnośnie dereglamentacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i deregulacji zawodu biegłego rewidenta po roku od wejścia w życie tych zmian. Zapytaliśmy również o plany legislacyjne resortu finansów w tym obszarze. W imieniu Ministerstwa Finansów wyjaśnień udzieliła 20 sierpnia 2015 r. Pani minister Dorota Podedworna-Tarnowska, Podsekretarz Stanu, Przewodnicząca Komisji Nadzoru Audytowego.

Infor.pl: Minister Finansów do niedawna wydawał uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (certyfikat księgowy)  jest także odpowiedzialny za opracowanie regulacji  w zakresie wykonywania zawodu biegłego rewidenta.
Jak Ministerstwo ocenia deregulację (po ponad roku od jej wprowadzenia), która przede wszystkim objęła osoby usługowo prowadzące księgi rachunkowe, a także, choć w znikomym zakresie, biegłych rewidentów?
Czy w tych obszarach Ministerstwo zamierza wprowadzić jakieś zmiany legislacyjne?

Dorota Podedworna-Tarnowska: 10 sierpnia 2014 r. weszła w życie ustawa z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, tzw. druga ustawa deregulacyjna, która wprowadziła dereglamentację usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, co oznacza, że wykonywanie czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie jest uzależnione od posiadania specjalnych uprawnień tj. certyfikatu księgowego, gdyż działalność z tego zakresu mogą wykonywać osoby, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości. W celu ochrony interesów klientów biur rachunkowych, został utrzymany obowiązek posiadania - przez podmioty usługowo prowadzące księgi rachunkowe - polisy OC.

Obecnie to rynek decyduje o dostępie do wykonywania zawodu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, co powinno doprowadzić do zwiększenia wolności gospodarczej, wzrostu konkurencyjności oraz osiągnięcia optymalnego połączenia jakości usług i ceny w tym sektorze. Podmioty są zmuszone do konkurencji zarówno poziomem cen, jak również jakością świadczonych usług.

Aktualnie nie są prowadzone ani planowane prace dotyczące zmian legislacyjnych w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Mamy nadzieję, iż rynkowy mechanizm weryfikacji jakości usług spowodował, iż na rynku pozostały wyłącznie rzetelne biura rachunkowe świadczące usługi księgowe na najwyższym poziomie.

Deregulacja zawodu biegłego rewidenta w obszarze dotyczącym uzyskiwania uprawnień do wykonywania ww. zawodu, została dokona poprzez wprowadzenie uproszczeń w procedurze postępowania kwalifikacyjnego polegających m.in. na:

1. zaliczeniu poszczególnych egzaminów z wiedzy teoretycznej na podstawie ukończonych studiów wyższych, lub też w ramach postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego przez organ uprawniony do nadawania uprawnień biegłego rewidenta w innym państwie UE;

2. zaliczeniu części postępowania (wszystkich egzaminów pisemnych z wiedzy teoretycznej) na podstawie ukończonych studiów;

3. uproszczeniu regulacji w zakresie odbywania praktyki i aplikacji, w tym na:

a) zaliczeniu praktyki i aplikacji w drodze co najmniej 15-letniego doświadczenia zawodowego w zakresie rachunkowości, prawa i finansów,

b) doprecyzowaniu zasad zaliczania praktyki w zakresie rachunkowości na poczet postępowania kwalifikacyjnego w drodze uznania możliwości łączenia różnych form odbywania praktyki.

Zmiany te pozwoliły na uelastycznienie procesu kwalifikacyjnego, jego uproszczenie, a także na obniżenie kosztów np. w przypadku zaliczenia egzaminów ukończonych na uczelni, czy też ułatwienie odbywania praktyki poprzez możliwość łączenia jej różnych form.

Obecnie prowadzone prace legislacyjne w zakresie założeń projektu do ustawy o zmianie ustawy o biegłych rewidentach mają na celu wdrożenie prawa Unii Europejskiej, a tym samym mogą zawierać wyłącznie zagadnienia wynikające z dyrektywy 2014/56/UE i rozporządzenia (UE) 537/2014. Z uwagi iż nowe przepisy unijne nie wprowadzają zmian w zakresie uzyskiwania uprawnień przez biegłych rewidentów, nie jest zatem przewidywane wprowadzanie zmian w prawie krajowym w tym zakresie. Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz niektórych innych ustaw został zamieszczony na stronach BIP RCL.


Dorota Podedworna-Tarnowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów

Dziękuję za wyjaśnienia.

Rozmawiał Paweł Huczko

Biura rachunkowe
​Błędy księgowości, które mogą kosztować Cię więcej, niż myślisz. Jak ich uniknąć​?
28 kwi 2025

Prowadzenie księgowości to jedno z najważniejszych zadań w każdej firmie. Niestety, nawet drobne pomyłki mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych. W tym artykule przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane w księgowości oraz sposoby ich unikania.​

Webinar: Windykacja w biurze rachunkowym – co zrobić, gdy klient nie płaci? + certyfikat gwarantowany
10 kwi 2025

Praktyczny webinar „Windykacja w biurze rachunkowym – co zrobić, gdy klient nie płaci?” poprowadzi Radosław Kowalski, doradca podatkowy i doświadczony szkoleniowiec. Ekspert przeprowadzi uczestników przez proces windykacji w biurze rachunkowym, wskaże, jak ograniczyć ryzyko związane z nieterminowymi płatnościami oraz omówi skuteczne strategie dochodzenia należności. Każdy z uczestników szkolenia otrzyma imienny certyfikat, roczny dostęp do retransmisji wydarzenia oraz materiały dodatkowe.

Etyka w zawodzie księgowego. Dlaczego jest taka ważna?
02 kwi 2025

Etyka w zawodzie księgowego, to nie tylko zestaw zasad do przestrzegania, ale także fundament, na którym opiera się zaufanie i profesjonalizm całej branży. Księgowi, którzy działają etycznie, nie tylko chronią interesy swoich klientów, ale także przyczyniają się do stabilności i przejrzystości systemu finansowego jako całości.

Za brak wdrożenia KSeF odpowie przedsiębiorca a nie księgowy. A ponad 65% MŚP w Polsce nawet nie wie o co chodzi
31 mar 2025

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Z badania Edisonda przeprowadzonego na zlecenie SaldeoSMART wynika, że tylko 34% przedsiębiorstw z sektora MŚP w Polsce wie o nowych obowiązkach, jakie będą nałożone na biznes. Wiele firm może wychodzić z założenia, że wdrożeniem systemu zajmą się ich biura rachunkowe. Tymczasem księgowi mówią jasno: za zgodność faktur z KSeF odpowiadać będą przedsiębiorcy, nie ich doradcy.

Jakich wartości dodanych często nie doceniają klienci biur rachunkowych?
02 kwi 2025

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie każda minuta ma znaczenie, biura rachunkowe oferują swoim klientom znacznie więcej niż tylko tradycyjne usługi księgowe. Niestety, wielu przedsiębiorców nie jest świadomych wszystkich wartości dodanych oferowanych przez Biura, szczególnie tych niemierzalnych jak doświadczenie, odpowiedzialność czy zaufanie. Wartości, które mogą znacznie ułatwić życie i przyspieszyć rozwój ich firm. Wartości, które potrafią przekształcić codzienną rutynę firmy w coś znacznie bardziej komfortowego i efektywnego, W tym artykule przyjrzymy się temu, o czym często nie wiedzą i czego najczęściej nie doceniają klienci biur rachunkowych.

Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe dla swojego biznesu? 10 czynności do wykonania
22 sty 2025

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego to jedno z najważniejszych zadań dla każdego przedsiębiorcy. W końcu dobra księgowość to nie tylko porządek w dokumentach, ale także bezpieczeństwo finansowe i możliwość efektywnego planowania przyszłości.

Nowy INFORLEX, czyli fachowa wiedza i nowoczesna funkcjonalność
10 gru 2024

INFOR prezentuje najnowszą odsłonę INFORLEX, fachowej bazy wiedzy dla specjalistów z firm i biur rachunkowych oraz sektora publicznego. Autorzy postawili na nowoczesny design, intuicyjną obsługę i pomocne dla użytkowników funkcjonalności.

AI (sztuczna inteligencja) już teraz automatyzuje branżę księgową. Jak?
01 paź 2024

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki AI możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych 2024: Kluczowe Wydarzenie Branży Księgowej w Targach Kielce
03 wrz 2024

Już po raz piaty Targi Kielce będą gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, jednego z najważniejszych spotkań dla branży księgowej w Polsce. Wydarzenie trwające od 26 do 27 września co roku przyciąga właścicieli biur rachunkowych, doradców podatkowych, księgowych i ekspertów, którzy mają okazję uczestniczyć w prelekcjach, panelach dyskusyjnych i warsztatach poświęconych najnowszym wyzwaniom branży.

Ochrona sygnalistów w biurze rachunkowym od 25 września 2024 r. Nowe procedury i obowiązki bez względu na liczbę pracowników?
24 wrz 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r.(Dz.U. z 2024 r., poz. 928) zacznie obowiązywać już 25 września tego roku. Biura rachunkowe i inne podmioty, których dotyczy ustawa mają więc niewiele czasu na zapoznanie się z przepisami i wdrożenie wynikających z nich procedur. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

pokaż więcej
Proszę czekać...