Certyfikat księgowy a deregulacja - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Certyfikat księgowy a deregulacja - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
Eksperci z Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów odpowiedzieli na najczęściej pojawiające się pytania w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i certyfikatów księgowych w kontekście deregulacji tej działalności. Prezentujemy te wyjaśnienia poniżej.

Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych – wprowadzająca deregulację w zakresie wydawania certyfikatów księgowych - została ostatecznie uchwalona przez Sejm w dniu 9 maja 2014 r. i podpisana przez Prezydenta RP w dniu 30 maja 2014 r. Ustawa ta przewiduje likwidację instytucji certyfikatu księgowego i tym samym egzaminów uprawniających do uzyskania tego certyfikatu.

Przepisy przejściowe tejże ustawy w art. 23 ust. 2 umożliwiają przystąpienie do egzaminu jedynie osobom, które złożą wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu przed dniem wejścia w życie przepisów przedmiotowej ustawy. Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzenie takiego egzaminu we wrześniu 2014 r.

Pytanie:  Nie posiadam certyfikatu księgowego a w przyszłości chciałabym założyć biuro rachunkowe. Czy po deregulacji zawodów będą potrzebne specjalne uprawnienia do prowadzenia takiej działalności?

Odpowiedź Departamentu Rachunkowości MF: Projekt „ustawy deregulacyjnej" przewiduje dereglamentację usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, co oznacza, iż czynności z tego zakresu będzie mogła wykonywać każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw, tj. za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości, a także posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie będzie zatem wymagane posiadanie żadnych uprawnień.

Pytanie: Posiadam certyfikat księgowy, czy po deregulacji zachowa on swoją ważność?

Odpowiedź Departamentu Rachunkowości MF: Osoby posiadające certyfikaty księgowe czy też świadectwa kwalifikacyjne, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, będą mogły się nimi nadal posługiwać w celu potwierdzania kwalifikacji zawodowych.

Wykaz osób, które uzyskały certyfikat księgowy (świadectwo kwalifikacyjne) nadal będzie zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych - zmiany deregulacyjne

Certyfikat księgowy – zasady egzaminu

Pytanie: Chciałabym uzyskać certyfikat księgowy, posiadam trzyletnią praktykę w księgowości i jestem w trakcie studiów magisterskich o specjalności rachunkowość. Co stanie się z wnioskiem, który zostanie złożony przed wejściem w życie ustawy deregulacyjnej, ale nie zostanie rozpatrzony?

Odpowiedź Departamentu Rachunkowości MF: Ustawa deregulacyjna, w przepisach przejściowych, uwzględniła sytuację osób, które złożą wniosek o wydanie certyfikatu księgowego przed dniem jej wejścia w życie. Wnioski takie będą rozpatrywane na podstawie dotychczasowych przepisów.

Pytanie: Czy będzie możliwe przystąpienie do egzaminu osoby, która złożyła wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu – przed wejściem w życie ustawy deregulacyjnej –  a nie przystąpiła do niego?

Odpowiedź Departamentu Rachunkowości MF: Wnioskodawca, który złożył wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu, przed dniem wejścia w życie ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych i nie został wyznaczony dla niego termin egzaminu, będzie miał możliwość przystąpienia do niego na zasadach dotychczasowych.

Ponadto przepisy ustawy deregulacyjnej przewidują, iż w/w wnioskodawca który zda z wynikiem pozytywnym egzamin może wystąpić z wnioskiem o wydanie certyfikatu księgowego na dotychczasowych zasadach – nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy od dnia przystąpienia do egzaminu.

Pytanie: Czy w dalszym ciągu będą organizowane egzaminy?

Odpowiedź Departamentu Rachunkowości MF: Do czasu wejścia w życie przepisów deregulacyjnych sukcesywnie są i będą organizowane egzaminy sprawdzające kwalifikacje osób ubiegających się o wydanie certyfikatu księgowego. Zorganizowanie egzaminów jest uzależnione od ilości wniosków złożonych do Ministra Finansów (egzamin przeprowadza się dla min. 60 wnioskodawców - § 1 załącznika nr 5 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych). Należy również zauważyć, iż projekt ustawy deregulacyjnej przewiduje możliwość przystąpienia do egzaminu - na zasadach dotychczasowych – osobom, które złożą wniosek w powyższej sprawie przed dniem wejścia w życie ustawy.

Infor.pl
Rozpoczął się prawosławny Wielki Tydzień. W najbliższą niedzielę Wielkanoc
29 kwi 2024

Rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej w kościele prawosławnym i innych obrządków wschodnich. Wielkanoc w tym roku wypada pięć tygodni po świętach katolickich, czyli 5 maja.  

Spór w rządzie o bon energetyczny. MRPiPS występuje przeciwko stosowaniu zasad z dodatku osłonowego
29 kwi 2024

Chodzi o koncepcję wypłaty bonu energetycznego. Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym.  Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Min. edukacji B. Nowacka: dzieci korzystają z doświadczenia osób starszych. A i dzieci mogą wiele nauczyć dziadków
29 kwi 2024

Minister edukacji Barbara Nowacka: działamy na rzecz szkoły międzypokoleniowej.

QUIZ Unia Europejska - znasz te ciekawostki? Duża szansa na 10/10
29 kwi 2024
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. W tym roku przypada więc 20. rocznica przystąpienia naszego kraju do UE. Sprawdź, co wiesz o Unii.
Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? ZUS wyjaśnia warunki
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

KSeF obowiązkowy dla mniejszych firm od 1 czerwca 2026 r.? Rzecznik MŚP: Z pewnością zostanie to docenione
29 kwi 2024

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla małych firm z 1 kwietnia 2026 r. na 1 czerwca 2026 r. Taką informację podało 29 kwietnia 2024 r. Biuro Rzecznika MŚP.

pokaż więcej
Proszę czekać...