Zmiany w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy
Doradztwo podatkowe
rozwiń więcej
Zmiany w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
Od 10 sierpnia 2014 r. każdy zainteresowany, który ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz spełni wymóg niekaralności, a także posiada polisę OC może prowadzić działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W dniu 10 sierpnia 2014 r. weszła w życie ustawa z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (tzw. II ustawa deregulacyjna). Zmiany wynikające z tejże ustawy dotyczą m.in. nowelizacji ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości  oraz ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym.

Księgi rachunkowe

Przed nowelizacją, usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, zgodnie z art. 76a ust. 3 ustawy o rachunkowości,  mogli wykonywać przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, jeżeli posiadali uprawnieni do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, a także pozostali przedsiębiorcy, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Natomiast ze znowelizowanej treści tego przepisu wynika, że od 10 sierpnia 2014 r. działalność tę będzie mógł wykonywać każdy przedsiębiorca, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby, które spełniają następujące przesłanki:

  • mają pełną zdolność do czynności prawnych,
  • nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe,
  • przedsiębiorca taki jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Od 10 sierpnia 2014 r. powyższe czynności może wykonywać każdy zainteresowany. Poza wskazanymi powyżej kryteriami, na podmioty usługowo prowadzące księgi rachunkowe nie nakłada się żadnych dodatkowych obowiązków.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

Leasing - Raport INFOR - PDF

Deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych 2014

Zatem każdy zainteresowany, który ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz spełni wymóg niekaralności, a także posiada polisę OC może prowadzić działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Ustawa deregulacyjna wprowadza zatem rezygnację z warunku posiadania  wyższego wykształcenia kierunkowego albo tego uzupełnionego studiami podyplomowymi z zakresu rachunkowości oraz zniesienie egzaminu państwowego w przypadku osób ze średnim wykształceniem. Ponadto nie obowiązuje już przymus odbycia odpowiednio 3- i 2-letniej praktyki zawodowej. Ustawodawca zrezygnował również z wymogu korzystania z pełni praw publicznych.

Ubezpieczenie OC biur rachunkowych

Powyższa zmiana przepisów prawdopodobnie w znaczący sposób obniży jakość świadczonych usług w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych w związku z możliwością powierzania tej działalności osobom bez wymaganych do tej pory uprawnień.

Należy jednak przyjąć z aprobatą, że - jak wynika z art. 23 ust. 7 II ustawy deregulacyjnej - na stronie internetowej Ministra  Finansów nadal będzie zamieszczany wykaz osób, które uzyskały certyfikat księgowy na podstawie art. 76b ustawy o rachunkowości w brzmieniu sprzed nowelizacji. Wykaz taki będzie zamieszczony w celach informacyjnych, tak by zainteresowani mogli zweryfikować  autentyczność okazywanych certyfikatów księgowych.

Podatkowa księga przychodów i rozchodów

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów jest czynnością doradztwa podatkowego. Od dnia 10 sierpnia 2014 r. określone w art. 3 pkt 2 i 3 ustawy o doradztwie podatkowym czynności może wykonywać każda zainteresowana osoba (do dnia wejścia w życie nowelizacji zawodowe wykonywanie tych czynności było zastrzeżone wyłącznie dla podmiotów uprawnionych). Zatem prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych (w tym również podatkowej księgi przychodów i rozchodów) i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie, a także sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie można wykonywać bez spełnienia dodatkowych warunków.

Przepis art. 76a ustawy o rachunkowości, który określa pewne konieczne do spełnienia przesłanki dla przedsiębiorców w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, nie określa wymogów dla osób prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów – księgi te w myśl definicji ksiąg podatkowych zawartej w art. 3 Ordynacji podatkowej stanowią podgrupę ksiąg podatkowych, nie zaś księgi rachunkowe (stanowiące odrębną podgrupę ksiąg podatkowych).

Zmiany w zakresie doradztwa podatkowego od 10 sierpnia 2014 r.

Anna Żarkowska, Agata Strocka

Instytut Studiów Podatkowych

Infor.pl
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Zewnętrzne zagrożenie bezpieczeństwa państwa. Prezydent skierował projekt ustawy do Sejmu
03 maja 2024

Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Projekt zakłada m.in. powołanie nowego Dowództwa Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych oraz likwidację niejasności w obszarach kompetencyjnych organów władzy publicznej.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Czy można robić grilla na balkonie w bloku? Jakie są przepisy?
02 maja 2024

Majówka zwykle zaczyna sezon na grillowanie. Co roku wracają te same pytania np. o to czy można robić grilla na balkonie w bloku? Jakie są przepisy? Sprawdźmy, czy można dostać mandat za grilla na balkonie.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Marszałek Hołownia: jestem absolutnie przekonany, że teraz idzie czas flagi
02 maja 2024

Te czasy flagi, bo jestem absolutnie przekonany, że teraz idzie czas flagi, pokazują, że jak mamy flagę to mamy siebie, nawzajem. Flaga była po to, żeby ludzie gromadzili się wokół; dzisiaj tego bycia ze sobą bardzo nam trzeba - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia w Dzień Flagi RP.

Skoszona trawa jako nawóz – co jeszcze można z nią zrobić? Nie wyrzucaj i oszczędzaj pieniądze!
02 maja 2024

Nie wyrzucaj trawy po skoszeniu trawnika! Skoszona trawa sprawdza się jako nawóz. Sprawdź, co jeszcze można z nią zrobić i jak zaoszczędzić trochę pieniędzy. Do czego używają ją ogrodnicy i rolnicy? Oto kilka pomysłów zastosowania trawy po koszeniu trawnika.

pokaż więcej
Proszę czekać...