REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można robić grilla na balkonie w bloku? Jakie są przepisy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
grill na balkonie w bloku mandat czy można robić przepisy elektryczny gazowy
Grill na balkonie w bloku - czy można? Jakie są przepisy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Majówka zwykle zaczyna sezon na grillowanie. Co roku wracają te same pytania np. o to czy można robić grilla na balkonie w bloku? Jakie są przepisy? Sprawdźmy, czy można dostać mandat za grilla na balkonie.
rozwiń >

Grilla na balkonie w bloku – czy można?

Na wstępie zaznaczamy, że w Polsce nie ma przepisu prawnego powszechnie obowiązującego, który bezpośrednio zakazywałby rozpalania grilla na balkonie w bloku. Takie zakazy może natomiast zawierać regulamin wewnętrzny wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Każdy mieszkaniec powinien sprawdzić, czy przypadkiem w jego bloku nie ma zakazu rozpalania grilla na balkonie.

REKLAMA

Grill na balkonie – przepisy prawa

REKLAMA

Jeśli chodzi o przepisy powszechnie obowiązujące, można wymienić art. 144 Kodeksu cywilnego, który traktuje o immisjach. Oznacza to, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
 

Szkodliwe immisje to takie oddziaływanie na nieruchomości sąsiednie, które nie wymaga bezpośredniego wejścia na teren tych nieruchomości, ale w inny sposób zakłóca korzystanie z nich. Chodzi np. o przenikanie na sąsiednie tereny pyłów, zapachów, hałasu. To tzw. immisje materialne.

grill na balkonie w bloku czy można robić przepisy mandat

 

Grill na balkonie w bloku a immisje sąsiedzkie

ShutterStock

W przypadku tego typu immisji sąsiad ma prawo skorzystać z art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego i wystąpić z roszczeniem o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

W przypadku kiedy sąsiad wskutek immisji doznał szkody, może wystąpić dodatkowo z powództwem o odszkodowanie na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, za działanie niezgodne z przepisami przeciwpożarowymi na podstawie art. 82 ust. 1 Kodeksu wykroczeń można otrzymać karę aresztu, grzywny albo naganę. Grzywna może wynosić od 20 do 5000 zł.

Dotyczy to osób dokonujących czynności, które mogą spowodować pożar lub jego rozprzestrzenianie się. Kodeks wylicza np. niedozwolone używanie otwartego ognia, palenie tytoniu i stosowanie innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych oraz wykonywanie prac niebezpiecznych pod względem pożarowym bez ich wymaganego zabezpieczenia.

Czy można robić grilla na balkonie w bliskiej odległości od lasu?

Co więcej, lokalizacja balkonu w odległości 100 m od granicy lasu wyklucza rozpalanie grilla węglowego. Zgodnie z § 40 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów zakazuje się wykonywania czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów. Zabrania się rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu.

Czy można robić grilla jednorazowego na balkonie?

Pytanie o grilla jednorazowego na balkonie właściwie nic nie zmienia. Czy rozpalamy grilla wielorazowego czy jednorazowego, nie ma znaczenia. Działa w taki sam sposób i tak samo może przeszkadzać sąsiadom. 

Grill gazowy na balkonie?

Czy dopuszcza się rozpalanie grilla gazowego na balkonie? Wydaje się, że jest to bardziej bezpieczne rozwiązanie. Nie emituje on tyle dymu, co klasyczny grill. Pamiętajmy jednak o tym, aby był oddalony dostatecznie od elementów, które mogłyby się zapalić. Zachowanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest najważniejsze.

Czy można robić grilla elektrycznego na balkonie w bloku?

Grill elektryczny to najbezpieczniejsza opcja z punktu widzenia przeciwpożarowego. Można go rozpalać nawet w środku mieszkania.  Jest coraz bardziej popularny w polskiej kuchni. W okresie jesienno-zimowym stanowi alternatywę dla grilla na świeżym powietrzu. Wydaje się więc, że nie ma przeciwwskazań, aby robić grilla elektrycznego także na balkonie.

Mandat za grilla na balkonie

Ile wynosi mandat za grilla na balkonie w bloku? Za grilla na balkonie można otrzymać dwa mandaty. Po pierwsze,  jeśli policja lub straż miejsca uzna, że rozpalenie grilla narusza przepisy przeciwpożarowe. Do drugie, za zakłócanie spokoju sąsiadom, porządku publicznego oraz niezakłóconego spoczynku nocnego stanowi. To wykroczenie przewidziane jest w art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń, a mianowicie kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

grill na balkonie w bloku mandat czy można robić rozpalać przepisy

 

Grill na balkonie w bloku - jaki mandat?

ShutterStock

Zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń grzywna może wynieść od 20 do 5000 zł. Wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.

Podsumowanie

Nie mamy w Polsce przepisu wprost zakazującego rozpalania grilla na balkonach w blokach. Obowiązują jednak przepisy przeciwpożarowe i zakaz immisji sąsiedzkich. Warto więc przemyśleć zakup grilla na balkon, ponieważ mandaty mogą być dotkliwe, a sąsiadów w bloku jest wielu. Zawsze może się trafić ktoś wrażliwy na zapachy ulatniające się z grilla, nawet elektrycznego.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie debata prezydencka 28 kwietnia 2025? Ciekawe wypowiedzi kandydatów [YouTube]

Gdzie można obejrzeć debatę prezydencką z 28 kwietnia 2025 r. zorganizowaną przez Super Express? Pełne nagranie dostępne jest na YouTube. Oto końcowe wypowiedzi wszystkich 13 kandydatów na Prezydenta RP.

W MOPS nowe kontrowersje ze starym świadczeniem pielęgnacyjnego. Czy można zrezygnować z renty w 2024 r. i w 2025 r.?

Kłopotem są świadczenia konkurencyjne do świadczenia pielęgnacyjnego. Zdaniem MOPS jeżeli opiekun osoby niepełnosprawnej miał jakieś świadczenie (np. renta) przed 2024 r. i nie zrezygnował z niego przed tą datą, to opiekun nie może otrzymać starego świadczenia pielęgnacyjnego w 2024 r. albo 2025 r. Opiekunowie liczyli na interpretację przepisów polegającą na tym, że mogą wybrać jedno ze świadczeń (także w 2024 r. albo 2025 r.). Jeżeli jednak pielęgnacyjne zostanie przyznane w 2024 r., to czy to jest możliwe skoro od 1 stycznia 2024 r. weszło świadczenie wspierające?

Mam orzeczenie o niepełnosprawności dziecka. Co dalej?

„Moja córka otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności. Co powinnam teraz zrobić? O jakie świadczenia mogę się starać i gdzie?” – pyta Czytelniczka.

„Pragnę złożyć petycję w sprawie wprowadzenia zmiany godzin czasu pracy względnie dodatkowych dni urlopu dla osób 55+”. Resort pracy reaguje: 28 kwietnia 2025 r. zaproponowano: praca 6 godzin dziennie zamiast 8., a może 3 dni wolne w tygodniu. Mniej godzin pracy – ale to samo wynagrodzenie

Praca, szczególnie osób powyżej 50. roku życia, nie jest towarem, a wypłacane wynagrodzenie nie powinno być jedynym miernikiem jej wartości. Współczesne tempo życia, ciągły stres i zmęczenie wymagają od pracowników więcej wypoczynku i bardziej elastycznego oraz krótszego czasu pracy, aby zapobiegać negatywnym skutkom zdrowotnym. Resort pracy wsłuchuje się w głosy pracowników, w doświadczonych pracowników. W dniu 28 kwietnia 2025 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło propozycje, które mogłyby zrewolucjonizować dotychczasowy model. Rozważa się między innymi skrócenie dnia pracy do 6 godzin oraz wprowadzenie systemu pracy dającego trzy dni wolne w tygodniu.

REKLAMA

Ok. 9 mln emerytów i rencistów otrzyma korespondencję z ZUS. Należy dokładnie przeczytać otrzymane dokumenty, gdyż bezpośrednio dotyczą dochodów emerytów i rencistów

Ok. 9 mln emerytów i rencistów otrzyma korespondencję z ZUS. Należy dokładnie przeczytać otrzymane dokumenty. Chodzi o marcową waloryzację i dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynastkę.

Konklawe 2025 i najdłuższe konklawe w historii [WYWIAD]

Data konklawe 2025 to 7 maja (środa). Jaka jest historia wyborów papieża? Kto był pierwszym Polakiem biorącym udział w elekcji papieża? Dlaczego Polska ma tak mało kardynałów? Ile trwało najdłuższe konklawe w historii? Na te i inne pytania odpowiada ksiądz dr Przemysław Śliwiński, który jest autorem książki "Konklawe. Tajemnica wyborów papieskich".

Konklawe rozpocznie się 7 maja

Agencja Ansa poinformowała, że konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja. Decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek po kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej.

Na biurku premiera petycja o 200 000 dodatkowych emerytur (cywilnych) dla mundurowych sprzed 1999 r.

Jaki problem ma rozwiązać Donald Tusk? Za okres pracy po skończeniu służby składki mundurowych są przymusowo pobierane przez ZUS (jak od każdego pracownika cywilnego) i …. wieczyście przepadają w ZUS. Przepadają w tym znaczeniu, że pracujący emeryt nigdy nie otrzyma świadczeń emerytalnych od tych składek. Jedynie emerytom, których limit emerytury nie przekracza wskaźnika 75%, składki w ZUS mogą zwiększyć emeryturę mundurową. Zasady „wieczysty przepadek składek ZUS powyżej limitu 75%” dotyczy tylko tych emerytów, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. (ściślej przed 2 stycznia 1999 r.). Szacuje się liczbę emerytów poszkodowanych na około 200 000. Dlatego ich przedstawiciele skierowali do premiera petycję (data dokumentu 2 kwietnia 2025 r.).  

REKLAMA

Skrócony czas pracy w Polsce. Do 30 czerwca 2025 r. MRPiPS ogłosi zasady i warunki naboru do pilotażu krótszego czasu pracy. Nabór do pilotażu ruszy po wakacjach

Skrócony czas pracy w Polsce. MRPiPS ma nadzieję, że pilotaż ruszy jeszcze w 2025 r. Obecnie, dobowy czas pracy pracownika nie może przekraczać 8 godzin, a tygodniowy – przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Resort rodziny i pracy od dłuższego czasu analizował możliwość skrócenia czasu pracy. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała pilotaż, na który zostanie przeznaczone 10 mln zł z Funduszu Pracy.

Kiedy matury 2025? Dokładny harmonogram

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała oficjalny harmonogram egzaminów maturalnych na rok 2025. Sprawdź, kiedy odbędą się egzaminy pisemne i ustne w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym — zarówno w formule 2023, jak i formule 2015.

REKLAMA