REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można robić grilla na balkonie w bloku? Jakie są przepisy?

grill na balkonie w bloku mandat czy można robić przepisy elektryczny gazowy
Grill na balkonie w bloku - czy można? Jakie są przepisy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Majówka zwykle zaczyna sezon na grillowanie. Co roku wracają te same pytania np. o to czy można robić grilla na balkonie w bloku? Jakie są przepisy? Sprawdźmy, czy można dostać mandat za grilla na balkonie.
rozwiń >

Grilla na balkonie w bloku – czy można?

Na wstępie zaznaczamy, że w Polsce nie ma przepisu prawnego powszechnie obowiązującego, który bezpośrednio zakazywałby rozpalania grilla na balkonie w bloku. Takie zakazy może natomiast zawierać regulamin wewnętrzny wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Każdy mieszkaniec powinien sprawdzić, czy przypadkiem w jego bloku nie ma zakazu rozpalania grilla na balkonie.

REKLAMA

Grill na balkonie – przepisy prawa

REKLAMA

Jeśli chodzi o przepisy powszechnie obowiązujące, można wymienić art. 144 Kodeksu cywilnego, który traktuje o immisjach. Oznacza to, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
 

Szkodliwe immisje to takie oddziaływanie na nieruchomości sąsiednie, które nie wymaga bezpośredniego wejścia na teren tych nieruchomości, ale w inny sposób zakłóca korzystanie z nich. Chodzi np. o przenikanie na sąsiednie tereny pyłów, zapachów, hałasu. To tzw. immisje materialne.

grill na balkonie w bloku czy można robić przepisy mandat

 

Grill na balkonie w bloku a immisje sąsiedzkie

ShutterStock

W przypadku tego typu immisji sąsiad ma prawo skorzystać z art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego i wystąpić z roszczeniem o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

W przypadku kiedy sąsiad wskutek immisji doznał szkody, może wystąpić dodatkowo z powództwem o odszkodowanie na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, za działanie niezgodne z przepisami przeciwpożarowymi na podstawie art. 82 ust. 1 Kodeksu wykroczeń można otrzymać karę aresztu, grzywny albo naganę. Grzywna może wynosić od 20 do 5000 zł.

Dotyczy to osób dokonujących czynności, które mogą spowodować pożar lub jego rozprzestrzenianie się. Kodeks wylicza np. niedozwolone używanie otwartego ognia, palenie tytoniu i stosowanie innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych oraz wykonywanie prac niebezpiecznych pod względem pożarowym bez ich wymaganego zabezpieczenia.

Czy można robić grilla na balkonie w bliskiej odległości od lasu?

Co więcej, lokalizacja balkonu w odległości 100 m od granicy lasu wyklucza rozpalanie grilla węglowego. Zgodnie z § 40 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów zakazuje się wykonywania czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów. Zabrania się rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu.

Czy można robić grilla jednorazowego na balkonie?

Pytanie o grilla jednorazowego na balkonie właściwie nic nie zmienia. Czy rozpalamy grilla wielorazowego czy jednorazowego, nie ma znaczenia. Działa w taki sam sposób i tak samo może przeszkadzać sąsiadom. 

Grill gazowy na balkonie?

Czy dopuszcza się rozpalanie grilla gazowego na balkonie? Wydaje się, że jest to bardziej bezpieczne rozwiązanie. Nie emituje on tyle dymu, co klasyczny grill. Pamiętajmy jednak o tym, aby był oddalony dostatecznie od elementów, które mogłyby się zapalić. Zachowanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest najważniejsze.

Czy można robić grilla elektrycznego na balkonie w bloku?

Grill elektryczny to najbezpieczniejsza opcja z punktu widzenia przeciwpożarowego. Można go rozpalać nawet w środku mieszkania.  Jest coraz bardziej popularny w polskiej kuchni. W okresie jesienno-zimowym stanowi alternatywę dla grilla na świeżym powietrzu. Wydaje się więc, że nie ma przeciwwskazań, aby robić grilla elektrycznego także na balkonie.

Mandat za grilla na balkonie

Ile wynosi mandat za grilla na balkonie w bloku? Za grilla na balkonie można otrzymać dwa mandaty. Po pierwsze,  jeśli policja lub straż miejsca uzna, że rozpalenie grilla narusza przepisy przeciwpożarowe. Do drugie, za zakłócanie spokoju sąsiadom, porządku publicznego oraz niezakłóconego spoczynku nocnego stanowi. To wykroczenie przewidziane jest w art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń, a mianowicie kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

grill na balkonie w bloku mandat czy można robić rozpalać przepisy

 

Grill na balkonie w bloku - jaki mandat?

ShutterStock

Zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń grzywna może wynieść od 20 do 5000 zł. Wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.

Podsumowanie

Nie mamy w Polsce przepisu wprost zakazującego rozpalania grilla na balkonach w blokach. Obowiązują jednak przepisy przeciwpożarowe i zakaz immisji sąsiedzkich. Warto więc przemyśleć zakup grilla na balkon, ponieważ mandaty mogą być dotkliwe, a sąsiadów w bloku jest wielu. Zawsze może się trafić ktoś wrażliwy na zapachy ulatniające się z grilla, nawet elektrycznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA