reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Doradcy podatkowi > Zmiany w zakresie doradztwa podatkowego od 10 sierpnia 2014 r.

Zmiany w zakresie doradztwa podatkowego od 10 sierpnia 2014 r.

Na mocy ustawy z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, znowelizowana została również ustawa o doradztwie podatkowym. Część czynności do tej pory zastrzeżonych wyłącznie dla doradców podatkowych, obecnie będzie mógł wykonywać każdy. Zmiany weszły w życie 10 sierpnia 2014 r.

Najistotniejszą zmianą wynikającą z ustawy deregulacyjnej jest zmiana treści art. 3 ustawy o doradztwie podatkowym. Następujące czynności:

  1. prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych (np. pkpir) i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie oraz
  2. sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie

może od 10 sierpnia 2014 r. (data wejścia w życie omawianej nowelizacji) wykonywać każda zainteresowana osoba. Ustawa nie wprowadza żadnych wymogów co do tych osób.

Natomiast podmiotami uprawnionymi do zawodowego wykonywania czynności:

  1. udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami (pkt 1) oraz
  2. reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie

pozostały nadal jedynie osoby fizyczne, wpisane na listę doradców podatkowych oraz adwokaci i radcowie prawni.

Ponadto zmiana ustawy o doradztwie podatkowym zlikwidowała ograniczenia częstotliwości przystępowania do poprawkowego egzaminu na doradcę podatkowego. Kandydat, który uzyskał negatywny wynik egzaminu nie będzie musiał zachować trzymiesięcznego odstępu czasu pomiędzy dniem niezdania egzaminu, a dniem kolejnego terminu egzaminu. Kandydaci na doradców podatkowych będą mieli obecnie więcej możliwości poprawiania egzaminu a także większą swobodę w wyborze terminów kolejnych egzaminów.

Nowelizacja wprowadziła również skrócony czas trwania praktyk - 6 miesięcy u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego.

Zmiany dotyczące praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych

Zaproponowane w ustawie o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych rozwiązania zbliżają zasady wykonywania czynności doradztwa podatkowego do zasad świadczenia pomocy prawnej, którą świadczą radcowie prawni i adwokaci.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

Dopuszczenie w myśl ustawy nowelizującej podmiotów, których kwalifikacje nie zostały uprzednio sprawdzone do wykonywania czynności doradztwa podatkowego może w znaczący sposób spowodować wzrost ryzyka dla podatników korzystających z usług tych podmiotów. Część czynności do tej pory zastrzeżonych wyłącznie dla doradców podatkowych, obecnie będzie mógł wykonywać każdy.

Jednakże przed organem podatkowym lub sądem administracyjnym nadal będzie musiał podatnika reprezentować podmiot posiadający odpowiednie uprawnienia, tj. doradca podatkowy, radca prawny albo adwokat. Ponadto tytułem ,,doradca podatkowy” nadal będą mogły posługiwać się jedynie te osoby, które będą wpisane na listę doradców podatkowych.

Umożliwienie wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego przez osoby nieposiadające uprawnień zawodowych może mieć z jednej strony wpływ na konkurencyjność usług doradztwa podatkowego. Z drugiej strony, może się to przyczynić do powstania dodatkowych możliwości podjęcia zatrudnienia czy rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie doradztwa podatkowego. Należy jednakże podkreślić, że wpływ nowych regulacji na rynek doradztwa podatkowego, choć  trudny do oszacowania, będzie negatywny.

Leasing - Raport INFOR - PDF

Deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych 2014

Anna Żarkowska, Agata Strocka

Instytut Studiów Podatkowych

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

reklama

POLECANE

reklama

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama