Wypłata gotówki za granicą - bez prowizji

Monika Krześniak
rozwiń więcej
mBank zrezygnował z pobierania opłat za wypłatę z bankomatów za granicą. Pekao udostępnia sieć Unicredit, Citi Handlowy maszyny Citibanku, a BZ WBK bankomaty AIB w Irlandii.

Wypłaty z bankomatów za granicą: standardem staje się brak prowizji

Decyzję o rezygnacji z opłat od klientów wypłacających gotówkę za granicą jako pierwszy podjął mBank. Szkoda tylko, że wprowadził zerową stawkę w październiku, a nie przed wakacjami.

Klienci Banku Pekao mogą od sierpnia bezpłatnie korzystać z sieci bankomatów UCI w całej Europie. Do ich dyspozycji jest obecnie 13 tys. urządzeń w 15 krajach. Korzystając z innej sieci, trzeba zapłacić 4-proc. prowizję, minimum 4,5 zł. Citi Handlowy także udostępnia swoją sieć bankomatów na całym świecie. Również BZ WBK umożliwia darmowe wypłaty gotówki z bankomatów AIB swojego inwestora strategicznego w Irlandii. Bank prowadzi także promocje dla młodych klientów, polegające na rezygnacji z opłat za korzystanie z bankomatów za granicą, we wszystkich krajach. Do końca wakacji taka oferta obejmowała posiadaczy Konta <30. Deutsche Bank PBC proponuje zerową prowizję we własnych oraz zaprzyjaźnionych sieciach na świecie. W Fortis Banku prowizji nie płacą posiadacze złotych i platynowych pakietów.

Stawki za wypłaty gotówki za granicą są coraz częściej elementem budowania przewagi konkurencyjnej banku. Coraz więcej osób podróżuje i pracuje za granicą. Opłaty za te operacje są wysokie, jeśli nie korzysta się z preferencyjnych stawek, jednorazowa obsługa przez bankomat to 2,5-4 proc. prowizji, a banki często wprowadzają także minimalną stawkę kwotową (w zależności od banku i konta minimum 6-12 zł).

To jednak nie jedyny koszt, drugi związany jest z przeliczaniem transakcji walutowych na złote. Każdy bank może to robić po swojemu, większość przelicza walutę transakcji na euro bądź dolara i następnie na złote. Wyjątkiem jest Polbank, który przelicza transakcje bezpośrednio z waluty, w której była wykonana, na złote.

Przy rozliczaniu płatności bądź wypłat gotówki za granicą część banków dolicza prowizję za przewalutowanie. Dotyczy to tylko kart Visa, a wynoszą one od 2 do 3 proc. W większości przypadków dotyczą transakcji w walutach obcych, przeprowadzonych w walucie innej niż rozliczeniowa. W Millennium ta dodatkowa prowizja wynosi 3 proc. i dotyczy wszystkich transakcji zagranicznych.

Prowizje za wypłaty gotówki

Monika Krześniak

monika.krzesniak@infor.pl

OPINIA

Michał Macierzyński

MICHAŁ MACIERZYŃSKI

analityk Bankier.pl

Udostępnienie sieci bankomatów w krajach inwestorów zagranicznych nie jest łatwe i budzi opory obu partnerów. Jest to rezygnacja z dość wysokiej prowizji, która do tej pory nie była na tyle uciążliwa, żeby z jej powodu zmieniać bank. Warto pamiętać, że bank zarabia również za przewalutowanie. To zaś sprawia, że w przypadku niektórych „bezpłatnych” ofert wypłat w zagranicznych bankomatach bank odbija sobie brak takiej opłaty.

Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

pokaż więcej
Proszę czekać...