Ile kosztuje budowa domu

Roman Grzyb
rozwiń więcej
inforCMS
W ciągu pięciu ostatnich miesięcy koszt budowy 150-metrowego domu zmniejszył się o 4 proc. Spadły koszty robocizny i niektórych materiałów budowlanych. Ile obecnie kosztuje budowa domu?

 

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Koszt budowy domu jednorodzinnego ok. 150 mkw.


W przeciwieństwie do ubiegłego roku wiosna nie spowodowała boomu w budownictwie mieszkaniowym. Materiały budowlane generalnie nie zdrożały i w składach od ręki dostępny jest cały asortyment potrzebnych produktów. Dodatkowo przestały rosnąć płace w budownictwie. Co prawda w I kwartale tego roku zarobki w sektorze wzrosły średnio do 900 euro, ale w ostatnim czasie tendencja się odmieniła. Zaskakująco duże nadal są różnice w zarobkach budowlańców nie tylko między poszczególnymi regionami naszego kraju, ale też między poszczególnymi firmami na danym terenie. Do tej pory płace w budownictwie rosły najszybciej w całej gospodarce.

Zmiana sytuacji jest efektem spadku cen mieszkań na rynku wtórnym i ograniczeniem inwestycji przez wielu deweloperów.

Łatwiej o ekipę budowlaną

Na rynku pojawiło się zjawisko od dawna niewidziane - ekipy budowlane, które poszukują pracy. Duże firmy budowlane wciąż mają nadzieje, że jesienią rozpoczną się poważne prace przy budowie autostrad, więc zapotrzebowanie na pracowników niebawem pewnie wzrośnie.

- W ubiegłym roku pojawiło się wiele nowych ekip budowlanych, które powstały właśnie po to, by obsługiwać ten niebywały boom w budownictwie - mówi Grzegorz Marciniak z firmy Bud-Ma.

Teraz te osoby, czasem o niskich kwalifikacjach, mają problemy ze znalezieniem pracy. Na razie wiadomo, że liczba pracowników w budownictwie od stycznia ubiegłego roku do marca tego roku zwiększyła się o 46 tys. Z powodu niedawnego wzrostu płac praca w budownictwie zaczęła być atrakcyjna dla wielu osób.

- Obecne zarobki nie zachęcają jeszcze pracujących za granicą do powrotu do kraju, ale na pewno są już na tyle wysokie, że zniechęcają do nowych wyjazdów - mówi Zbigniew Bachman z Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. Osoby budujące dom są więc obecnie w dość komfortowej sytuacji, bo mogą wybierać wśród wielu ofert, a dodatkowo mają możliwość negocjowania niższych stawek.

- Pozornie trzymają ceny, ale podczas negocjacji można teraz uzyskać spory rabat - mówi Grzegorz Marciniak.

Jak zwykle na brak pracy i niskie zarobki nie narzekają ekipy, które bardzo dobrze wykonują swoją pracę i inwestor najczęściej poleca ich swoim znajomym.

Co drożeje, co tanieje

Patrząc na koszty wszystkich materiałów budowlanych, można powiedzieć, że ceny w ostatnim półroczu są stabilne. W ciągu roku największy spadek cen dotyczy ceramiki budowlanej. Od początku roku porotherm staniał o 15 proc., a w porównaniu z ubiegłorocznym szczytem cenowym jest on tańszy nawet o połowę. Nieco tańsze są też drewno, drzwi i glazura. Za to wyraźnie więcej zapłacimy za materiały ociepleniowe (styropian, siatkę i kleje), kruszywo, stal i większość produktów, które zawierają duże ilości cementu.

- W tym roku spodziewam się stabilizacji cen materiałów budowlanych, a podwyżki będą najwcześniej za rok - prognozuje Grzegorz Marciniak.

Tymczasem według ekspertów ceny producentów materiałów budowlanych cały czas rosną, bo rosną koszty energii i płace. Jeśli w składach budowlanych nie widać najczęściej tych podwyżek, to dlatego, że sprzedawcy zdecydowali się po cichu obniżyć swoje marże, by pobudzić rynek i odzyskać pieniądze zainwestowane w kupno materiałów budowlanych. Już nawet po wyglądzie składów budowlanych można sądzić, że są w tej chwili problemy ze sprzedażą materiałów do budowy domu.

Taniej niż mieszkanie

Za budowę metra kwadratowego powierzchni domu w stanie deweloperskim zapłacimy ok. 2,4 tys. zł. Nawet biorąc pod uwagę koszt zakupu działki, to cena domu jest znacznie niższa niż kupno mieszkania na rynku wtórnym lub od dewelopera.

Za cenę wydaną na kupno 70-metrowego mieszkania w dużym mieście jesteśmy w stanie stać się właścicielem dwa razy większego domu z niewielką działką. W mniejszych miejscowościach, te proporcje są nieco inne - koszt budowy domu jest porównywalny, ale mieszkanie w bloku można kupić znacznie taniej.

JAK TWORZYMY KOSZTORYS

Po raz kolejny na łamach GP przedstawiamy kosztorys budowy domu o powierzchni około 150 mkw. Wzięliśmy pod uwagę koszty materiałów potrzebnych do budowy domu w stanie deweloperskim i koszty robocizny. Kosztorys uwzględnia stawki charakterystyczne dla okolic Poznania. W zależności od regionu ostateczne koszty mogą się różnić. O sporządzenie kosztorysu budowy poprosiliśmy tę sama firmę, a zestawienie odnosi się do takiego samego domu z uwzględnieniem obecnych cen.


Roman Grzyb

roman.grzyb@infor.pl


OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Magdalena Ciechońska, doradca finansowy Money Expert

MAGDALENA CIECHOŃSKA

doradca finansowy Money Expert

I połowa 2008 r. przyniosła spadek wartości mieszkań. Firmy deweloperskie oferują dużą liczbę lokali na sprzedaż, tymczasem popyt drastycznie zmalał. Biorąc pod uwagę ostatnie 12 miesięcy, sytuacja cenowa najlepiej przedstawia się na rynku domów (ich wartość wzrosła średnio o ponad 20 proc.) oraz działek (wzrost w okolicach 15 proc.). Bez względu na region dużą popularnością cieszą się nieruchomości oddalone nawet o 20 km od centrów dużych miast. Związane jest to z niższymi cenami gruntów oraz tendencją migracji na wieś. Jeśli do tego dodamy fakt, że w ciągu ostatnich miesięcy materiały budowlane nie zdrożały, a wręcz potaniały, budowa domu staje się bardziej opłacalna od zakupu mieszkania na rynku pierwotnym.

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...