W Polsce drożej niż na Zachodzie

Mirek Kuk
rozwiń więcej
inforCMS
Brak dużej konkurencji oraz wysokie podatki są przyczyną wysokich cen elektroniki i markowej odzieży w Polsce. Do spadku cen może doprowadzić popularyzacja sklepów internetowych.

 

Elektronika i dżinsy najtańsze są w USA, w Niemczech perfumy, a w Hiszpanii buty sportowe i whisky.

 

Tegoroczne wakacje za granicą planuje spędzić 8 mln Polaków. W krajach, do których najczęściej wyjadą rodacy, GP porównała ceny popularnych wybranych artykułów trwałych. Sprawdziliśmy je w sklepach internetowych działających w różnych krajach. Ceny w zwykłych sklepach są do kilkunastu procent wyższe, ale wynik - gdzie najtaniej, pozostaje taki sam.

Z zestawienia wynika, że Polska nie jest dobrym miejscem do kupowania elektroniki ani drogich alkoholi - dwa z dziesięciu towarów okazały się najdroższe właśnie w Polsce. Żaden z towarów ujętych w naszej tabeli nie był w Polsce najtańszy. Drogie zakupy czekają też tych, którzy elektronikę kupują u naszych południowych sąsiadów, Czechów. Bezkonkurencyjne pod względem kupowania elektronicznych gadżetów są USA - różnica w cenie przeciętnego laptopa firmy HP między USA a Czechami wynosi niewiele mniej niż 100 proc.

Złoty pomaga, ale...

Dysproporcje pomiędzy cenami na korzyść krajów Europy Zachodniej mogą dziwić.

- Tym bardziej że przeciętne zarobki Amerykanina czy Brytyjczyka są dużo wyższe niż Polaka, więc nie mamy do czynienia z różnicą tylko nominalną, ale też realną, uwzględniającą zarobki w różnych krajach - mówi Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

Teoretycznie w naszych warunkach sprzymierzeńcem konsumentów powinien być umacniający się złoty - towary uwzględnione w tabeli GP to artykuły importowane, a więc ich cena na przestrzeni ostatnich miesięcy powinna spadać. I tak się rzeczywiście dzieje, bo systematycznie (co widać po wskaźnikach inflacji) tanieje np. odzież i obuwie. Od momentu wejścia do UE sprzęt audio-wideo i sprzęt komputerowy potaniały o 35 proc. Jednak nawet przy rekordowo mocnym złotym poziom cen jest nadal wysoki. Z jednej strony, może to wynikać z długotrwałego przełożenia zmian kursu walutowego na ceny dla konsumentów, ale ważniejszy może być fakt, że polscy konsumenci akceptują taki poziom cen. Sprzedaż detaliczna w Polsce rośnie w tempie od 10 do ponad 20 proc. w ciągu ostatnich miesięcy, a sprzedaż w dziale sprzęt RTV/AGD oscyluje w granicach 30 proc.

- Polacy, których dochody rosną, po prostu akceptują wyższe ceny - tłumaczy Piotr Kalisz.

- Ta różnica w cenach może też wynikać z sytuacji makroekonomicznej. Na pytanie, dlaczego mimo umocnienia złotego rzeczy sprowadzane z zagranicy nie tanieją, można odpowiedzieć, bo ciągle popyt na nie jest wysoki - dodaje Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku.

Ale i tak rynki w bogatszych krajach są bardziej chłonne niż w Polsce, co powoduje, że tamtejsi sprzedawcy chętniej schodzą ze swoją marżą.

Do tego dochodzi kwestia konkurencji, która w krajach rozwiniętych jest nadal wyższa niż w Polsce, szczególnie w klasie towarów z nieco wyższej półki. Niebagatelny wpływ ma także wysoki w Polsce podatek VAT, którego stawka w Polsce należy do najwyższych w Europie. Tymczasem w Niemczech jest to 19 proc., w Wielkiej Brytanii 17,5 proc., a w Hiszpanii 16 proc.

Taniej w sieci

Jest jeszcze jeden ważny aspekt, który może decydować o relatywnie wysokich cenach w Polsce. W gospodarkach Zachodniej Europy, a przede wszystkim USA, o wiele większą rolę odgrywają zakupy przez internet. Mnogość sklepów internetowych zwiększa konkurencję i przyczynia się do spadku cen. W Polsce sklepów internetowych jest nadal dość mało (ponad 4000), ale nawet gdyby było więcej, nie musiałoby to oznaczać większej presji na marże sprzedawców.

- W Polsce jest bardzo niski wskaźnik dostępu do internetu szerokopasmowego oraz jednocześnie jeden z najwyższych wskaźników wykluczenia finansowego, czyli niechętnie posługujemy się usługami finansowymi - mówi Jakub Borowski.

To zamyka drogę do zagranicznych sklepów internetowych, gdzie ceny np. kosmetyków mogą być niższe o połowę w stosunku do cen w polskich perfumeriach. A oferta produktów bywa dodatkowo bogatsza. Nawet po doliczeniu dodatkowych kosztów związanych z przesyłką, a nawet cłem w przypadku większych zakupów, nadal korzystniejsze może być kupowanie za granicą, np. w USA. Trzeba tylko pamiętać o sprawdzeniu, czy dany sklep wysyła swoje towary do Polski.

Będzie taniej

Ekonomiści twierdzą, że już wkrótce ceny towarów takich jak w zestawieniu GP mogą zacząć spadać. Ale nawet nie dzięki mocnemu złotemu - po prostu zmniejszy się popyt. Już teraz widać pewne oznaki spowolnienia, co w końcu zmniejszy chęć Polaków do kupowania.

- Obniżać ceny sprzedawcy będą musieli już za chwilę, gospodarka spowalnia i dojdzie do obniżenia marż, bo trudniej będzie coś sprzedać - mówi Jakub Borowski.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

WSPÓŁPRACA: kATARZYNA pRZYBYŁA, gRZEGORZ URBANEK

Mirek Kuk

mirek.kuk@infor.pl

 

Infor.pl
Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku
17 cze 2024

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług
17 cze 2024

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Sprawdź czy twój komputer nie jest zainfekowany koparką kryptowalut, czym to grozi jego właścicielowi PC
17 cze 2024

Koparka kryptowalut może zainfekować w sposób tajny każdy komputer PC. Cryptojacking to czynność polegająca na przejęciu zasobów sprzętowych danej osoby poprzez włamanie do komputera PC za pomocą zmodyfikowanej koparki kryptowalut. Zasadniczo przestępcy instalują aplikację do wydobywania kryptowalut, która wykorzystuje sprzęt ofiary na jej korzyść.

Będzie nowa waluta międzynarodowa – czy to w związku z pojawieniem się The Unit banki centralne na wyścigi kupują złoto
17 cze 2024

W bankach pojawi się nowa waluta - The Unit. Nadchodzi rewolucja w płatnościach międzynarodowych. Nowy, zdecentralizowany ekosystem monetarny krajów BRICS+ o nazwie The Unit, ujrzy niebawem światło dzienne, przy okazji wywracając do góry nogami obecne reguły gry.

Operatorzy mają powstrzymać SMS-owych przestępców, przede wszystkim blokując ich wysyłanie. Czy to ochroni przed oszustwami
16 cze 2024

SMS-owe oszustwa. Chyba każdy użytkownik smartfona otrzymał SMS z prośbą o dopłatę do paczki, energii elektrycznej, czy gazu. To jedna z najczęstszych metod stosowanych przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia od swoich ofiar pieniędzy lub wrażliwych danych.

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen
16 cze 2024

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Rośnie liczba pracowników niezadowolonych nie tylko z wysokości wynagrodzenia, ale i z zajmowanego w pracy stanowiska
16 cze 2024

W ciągu roku znacząco zwiększyła się liczba pracowników, którzy nie są zadowoleni ze stanowiska jakie zajmują w miejscu pracy. To drugi czynnik oprócz braku satysfakcji z wynagrodzenia, który skłania do szukania nowego pracodawcy. Tylko oczekiwanie na możliwą podwyżkę powoduje, że pracownicy zwlekają z realizacją takich planów.

Znów trudniej o kredyt hipoteczny bo banki ponownie zaostrzyły kryteria przy liczeniu zdolności kredytowej
16 cze 2024

Banki niżej szacują zdolność kredytową. Na dodatek banki podwyższają też oprocentowanie kredytów hipotecznych. To sprawia, że przy wciąż rosnących cenach metra kwadratowego mieszkań uzyskanie finansowania na zakup mieszkania staje się coraz trudniejsze.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

Jaka ochrona przysługuje sygnaliście
17 cze 2024

Okazuje się, że ochrona sygnalistów jest bardzo szeroka, wręcz niedookreślona, ponieważ przepis zawiera katalog otwarty. W szczególności sygnaliście przysługuje ochrona stosunku pracy, ochrona przed mobbingiem, dyskryminacją, zmianą warunków pracy i płacy.

pokaż więcej
Proszę czekać...