OC właścicieli pojazdów

Zakrzewska-Krzyś Honorata
rozwiń więcej
inforCMS
Każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi obowiązkowo się ubezpieczyć, jednak wielu posiadaczy nie wykupuje polisy. W przypadku braku OC Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada karę finansową.

Z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie, jeżeli sprawca zdarzenia (właściciel lub kierujący pojazdem) jest zobowiązany do jej naprawienia, w związku z:

• ruchem tego pojazdu,

• wsiadaniem do pojazdu lub wysiadaniem z niego,

• załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu,

• zatrzymaniem, postojem lub jego garażowaniem.

Poszkodowany w wypadku ma prawo do odszkodowania za:

• szkody majątkowe (np. uszkodzony samochód, zniszczone ubrania, przewożone mienie),

• szkody osobowe (koszty leczenia, zadośćuczynienie m.in. za ból, cierpienie psychiczne, a w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu - rentę dożywotnią).

Ubezpieczony nie ma prawa do odszkodowania z tytułu omawianego ubezpieczenia. Polisa OC nie zabezpiecza także przed odpowiedzialnością karną. Natomiast odszkodowanie może zostać przyznane małżonkowi kierującego pojazdem, o ile doznał szkód w mieniu, które nie wchodzi w skład wspólnoty majątkowej, lub szkoda dotyczy uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie należy się także poszkodowanym pasażerom.

Terminy

Właściciele pojazdów mechanicznych muszą się ubezpieczyć:

• najpóźniej w dniu rejestracji auta (poza pojazdami historycznymi),

• najpóźniej w dniu ustania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń,

• najpóźniej w dniu rozwiązania się dotychczasowej umowy,

• przed wprowadzeniem pojazdów wolnobieżnych do ruchu (z wyłączeniem historycznych niedopuszczonych do ruchu oraz tych, które służą rolnikom w związku z posiadanym gospodarstwem rolnym),

• przed przekroczeniem granicy (jeżeli posiadacz (kierujący) wprowadzanego do ruchu na terytorium RP auta nie ma OC),

• przed wprowadzeniem do ruchu pojazdu, który nie został zarejestrowany (samochód, ciągnik rolniczy, motorower, przyczepa),

• przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów zarejestrowanych za granicą, niedopuszczonych do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeżeli umowa ubezpieczenia OC jest zawierana przed rejestracją, ubezpieczyciel ma prawo poprosić o zaświadczenie badania technicznego danego pojazdu lub o wyciąg ze świadectwa homologacji (względnie o odpis decyzji zwalniającej z tego obowiązku w danym przypadku).

Umowę zawiera się na 12 miesięcy, chyba że pojazd jest zarejestrowany na okres krótszy niż rok (wówczas można zawrzeć umowę krótkoterminową).

Brak wypowiedzenia dotychczasowemu ubezpieczycielowi umowy skutkuje automatycznym przedłużeniem na kolejny rok. Przed upływem roku nie można skutecznie wypowiedzieć umowy, nawet gdy opłaca się ją w ratach.

Samochód kupiony na rynku wtórnym pozwala korzystać przez 30 dni z OC poprzedniego właściciela, o ile wcześniej nie przerejestruje się pojazdu.

Uprawnienia organów kontroli

Choć OC samochodowe jest obowiązkowe, wielu posiadaczy nie wykupuje polisy, dlatego określone ustawą służby żądają okazania odpowiedniego dokumentu. Kto może o to poprosić? Policja, organy celne, straż graniczna, organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów, Inspekcja Transportu Drogowego, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz inne organy uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

W przypadku braku OC organ kontrolny zawiadamia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który rzecz wyjaśnia i nakłada karę finansową. Nawet gdy pojazd nie jest używany (np. stoi w garażu), obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC nie wygasa. Rezygnacja z OC jest możliwa jedynie po wyrejestrowaniu auta.

Kary z UFG

Opłata za niedopełnienie obowiązku posiadania polisy OC jest nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jej wysokość w każdym roku kalendarzowym stanowi równowartość w złotych sumy wyrażonej w euro, zależnej od rodzaju ubezpieczenia.

Dla ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych opłata zależy dodatkowo od:

• rodzaju pojazdu,

• okresu pozostawania posiadacza auta bez ochrony ubezpieczeniowej i wynosi:

- 20% odpowiedniej opłaty, gdy okres braku polisy nie przekracza trzech dni,

- 50%, gdy okres ten nie przekracza 14 dni,

- 100%, gdy okres ten przekracza 14 dni.

Wysokość opłaty jest ustalana z zastosowaniem średniego kursu walut ogłaszanego przez NBP według tabeli kursów nr 1 w roku kontroli (w br. wynosi 3,5975 zł.).

Podstawowym zadaniem UFG jest wypłacanie odszkodowań i świadczeń w sytuacjach, gdy sprawca szkody komunikacyjnej nie był ubezpieczony lub gdy nie udało się go ustalić.



Honorata Zakrzewska-Krzyś

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...