Kryzys sprzyja funduszom obligacji

Małgorzata Kwiatkowska
rozwiń więcej
inforCMS
Krajowe fundusze dłużne w listopadzie miały średnią stopę zwrotu 3,45 proc. To jeden z najlepszych wyników spośród funduszy otwartych. Najwięcej zarobił Allianz FIO subfundusz Allianz Obligacji - zyskał 13,98 proc.

- Ceny odrobiły sporą część strat z października. Na wyniki funduszu, w którym większość portfela stanowią polskie papiery skarbowe, pozytywnie wpłynął udział obligacji długoterminowych oraz inwestycje w rządowe obligacje niemieckie i amerykańskie. Skorzystaliśmy też na osłabieniu złotego - mówi Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI.

Przez niemal dwa lata na wyniki funduszy dłużnych niekorzystnie wpływał cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce. Kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej o podwyżkach powodowały wzrost rentowności obligacji i spadek ich cen. A to przekłada się na spadek wyceny jednostek funduszy, które trzymają je w portfelach. Teraz funduszom obligacji powinny sprzyjać obniżki stóp. RPP w listopadzie obniżyła główną stopę do 5,75 proc. Redukcji oprocentowania dokonały banki centralne w Europie.

- Jesteśmy optymistycznie nastawieni do rynku obligacji. Uważamy, że te inwestycje długoterminowo przyniosą satysfakcjonujące stopy zwrotu. Można oczekiwać szeregu obniżek stóp. Ostatnia decyzja RPP to początek - dodaje Marek Mikuć.

Marcin Mróz, ekonomista Fortis Banku, szacuje, że jeśli nadal będzie się oddalać perspektywa wejścia Polski do strefy euro, a dynamika PKB w 2009 roku spadnie do 3 proc. lub niżej, na koniec przyszłego roku stopa referencyjna może spaść do 4 proc. Na cyklu obniżek stóp skorzystać mogą fundusze, które mają obligacje o stałym oprocentowaniu i długim okresie zapadalności. Przy spadku stóp ich ceny rosną najbardziej.

- Jeśli ktoś poszukuje alternatywy do inwestycji w lokatę bankową, ma ostatnią szansę na skorzystanie ze wzrostów na rynku obligacji. W zależności od zapadalności papierów, fundusze obligacyjne w przyszłym roku będą mogły zarobić od 5-6 proc., przy krótszym okresie zapadalności portfela, do 10-12 proc., w przypadku dłuższych portfeli - mówi Dariusz Lasek z Union Investment TFI.

Polskiemu rynkowi obligacji nie sprzyja mała aktywność inwestorów zagranicznych. Jak wskazuje Paweł Kielek, diler papierów skarbowych w ABN Amro, dominują teraz instytucje krajowe, głównie OFE. To właśnie negatywne nastawienie inwestorów do rynków rozwijających się Europy skłoniło ich w październiku do wyprzedaży polskich papierów i doprowadziło do spadku cen obligacji.

- Popyt zagranicy ograniczają obawy o osłabienie złotego. Gdyby nie to, rynek byłby znacznie wyżej. Kiedy obawy miną, obligacje o rentowności ok. 6 proc. okażą się znowu atrakcyjne - mówi wiceprezes Allianz TFI.

Przed zakupem jednostek funduszu dłużnego skarbowego warto sprawdzić jego politykę inwestycyjną. Niektóre fundusze w statutach zapisały, że mogą kupować także papiery komercyjne. A te ostatnio nie zawsze dają zyski. Inwestycje w obligacje firm powiązanych kapitałowo ze spółkami rosyjskimi w ostatnich miesiącach były przyczyną strat funduszu SEB 2 Obligacji i Bonów Skarbowych.

MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Infor.pl
Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej
17 cze 2024

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?
17 cze 2024

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Od 1 lipca 2024 r. wyższe składki ZUS niektórych przedsiębiorców [tzw. Mały ZUS - składki preferencyjne]
17 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. wzrosną preferencyjne składki ZUS przedsiębiorców (tzw. Mały ZUS), których podstawa nie może być niższa od 30% minimalnego wynagrodzenia. Spowodowane jest to wzrostem minimalnego wynagrodzenia od 1 lipca br. do kwoty 4300 zł brutto.

Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian
17 cze 2024

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo
17 cze 2024

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności
17 cze 2024

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?
17 cze 2024

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu
17 cze 2024

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe
17 cze 2024

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku
17 cze 2024

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

pokaż więcej
Proszę czekać...