Deweloper pomoże uzupełnić wkład własny

Roman Grzyb
rozwiń więcej
inforCMS
Są już deweloperzy, którzy pożyczają pieniądze na kupno mieszkania. Nawet przez 50 lat można spłacać pożyczkę od firmy sprzedającej mieszkanie. Jakie inne ułatwienia przewidują deweloperzy dla swoich klientów?

Gdy klient stara się o kredyt w banku i nie ma środków na wkład własny, to my mu je pożyczamy. Stosujemy ten system od niespełna miesiąca - mówi Piotr Hirny, prezes Hirny DB.

Banki, zaostrzając politykę kredytową, wprowadziły zasadę, że osoba, która chce dostać pożyczkę, musi posiadać wkład własny, średnio 20-30 proc. wartości kredytu. Dla wielu osób, nawet dobrze zarabiających, wysokość wkładu własnego to największa przeszkoda w uzyskaniu kredytu. Deweloperzy mają coraz większe kłopoty ze sprzedażą mieszkań, a to wymusza wstrzymywanie nowych inwestycji. W samej Warszawie na właścicieli czeka już kilkanaście tysięcy nowych mieszkań.

- Udzielamy pożyczki na 50 lat. Gdy klient spłaca kredyt bankowy, nam musi spłacać tylko odsetki od naszej pożyczki. Dopiero po spłacie całego zadłużenia w banku zaczyna się spłata rat kapitałowych naszej pożyczki - wyjaśnia prezes Hirny.

Pożyczka deweloperska jest stosunkowo tania, bo jest denominowana w szwajcarskiej walucie, a jej oprocentowanie wynosi LIBOR plus 1,5 proc. Takich warunków kredytowych nie daje dziś żaden polski bank.

Klient korzystający z pożyczki dewelopera nie dostaje pieniędzy do ręki - dostarcza do banku umowę z deweloperem, która gwarantuje pokrycie 30 proc. kosztów mieszkania.

- Na razie pożyczamy, korzystając ze środków własnych, ale w przyszłości będziemy pewnie te pożyczki refinansować - przyznaje Piotr Hirny.

A jak banki odnoszą się do tej propozycji?

- Nie widzę ryzyka, myślę, że ta propozycja jest do zaakceptowania - uważa Piotr Gajdziński z BZ WBK.

Wątpliwości ma Wojciech Kaczorowski z Millennium.

- Kredyt zaciągnięty u dewelopera ma wpływ na ocenę zdolności kredytowej klienta. Ale jeśli klient ma wystarczającą zdolność, by obsługiwać nasz kredyt i spłacać pożyczkę od dewelopera, to nie widzę problemu - mówi Kaczorowski.

Propozycja firmy deweloperskiej dotyczy osób o co najmniej średnich dochodach. Dzisiaj wiele banków przed podpisaniem umowy kredytowej domaga się deklaracji, że środki na wkład własny nie pochodzą z pożyczek i kredytów. To podejście może się jednak zmienić, bo propozycja kredytowa dewelopera oznacza, że on bierze na siebie całe ryzyko związane z ewentualnym spadkiem wartości nieruchomości.

- Rzeczywiście, ponosimy wyższe ryzyko, bo jesteśmy w hipotece wpisani na drugim miejscu po banku. Jest to dla nas jednak wystarczające zabezpieczenie, gdyż nie spodziewamy się już dużego spadku wartości nieruchomości. W zamian utrzymujemy ruch w biznesie, sprzedajemy mieszkania i nie zwalniamy budowlańców - mówi prezes Hirny.

Firmy deweloperskie szukają pomysłów na przetrwanie kryzysu. Niektórzy decydują się tylko na inwestycje biurowe, inni postanowili wynajmować wybudowane mieszkania do czasu, gdy zmieni się polityka banków. Opłaty pobierane od najemców służą spłacie odsetek od kredytów zaciągniętych przez nich na budowy.

- To jest ciekawe rozwiązanie, ale może rodzić też problemy. Trzeba zmienić zakres działalności dewelopera i wpisy do KRS. Przede wszystkim konieczna jest jednak życzliwość banku, który przez jakiś czas musi zadowolić się spłatą samych odsetek od kredytu - uważa Jacek Kaliszuk z Polnordu.

Jego firma na razie nie zamierza wprowadzać tego typu rozwiązań.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Deweloper współfinansuje zakup mieszkania

Roman Grzyb

roman.grzyb@infor.pl

OPINIA

HONORATA GREEN

partner w KPMG

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Honorata Greek, partner w KPMG

Deweloper może udzielać pożyczek osobom fizycznym, ale powinien mieć odpowiedni zapis w umowie spółki i w KRS. Ponieważ mamy do czynienia z pożyczką, więc należałoby uiścić 2-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych, który jest płatny przez otrzymującego pożyczkę. Jeśli uznamy, że deweloper udziela pożyczek w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, to transakcje będą podlegały podatkowi VAT. Wtedy podatku od czynności cywilnoprawnych nie trzeba płacić. Dla dewelopera oznacza to, że część naliczonego podatku VAT związana z działalnością finansową może być nieodliczalna. Dochody dewelopera z tytułu oprocentowania pożyczki podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
06 maja 2025

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?
06 maja 2025

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

pokaż więcej
Proszę czekać...