Koniec dwucyfrowych zysków z lokat

Roman Grzyb
rozwiń więcej
inforCMS
W ostatnim miesiącu większość polskich banków zdecydowała się wprowadzić obniżki oprocentowania lokat. Rekordzista bank BPS obniżył oprocentowanie niektórych depozytów o prawie 4%.

Przez ostatnie miesiące oprocentowanie lokat w niektórych bankach spadło o prawie 4%. Na tak dużą obniżkę zdecydował się Bank Polskiej Spółdzielczości.

- Oprocentowanie lokat było niebotyczne i musiało spaść. Nie widzimy potrzeby, aby płacić tak dużo za depozyty. Nie mamy żadnych problemów płynnościowych - tłumaczy Mirosław Potulski, prezes BPS.

Tylko nieco mniejszą redukcję oprocentowania depozytów wprowadził MultiBank. Koniec wojny o lokaty między bankami stał się więc faktem.

- W przypadku rocznej i dwuletniej lokaty Bank BPH obniżył oprocentowanie z 8 do 6 proc. Z kolei Bank Zachodni WBK ściął z 8% do 6% stawkę dla lokaty trzymiesięcznej, a Millennium z 8,5% do 6,5%. dla rocznego depozytu - wylicza Mateusz Ostrowski z Open Finance.

Obniżki zapowiada też Raiffeisen Bank, a dziś o zmianie polityki depozytowej ma poinformować Polbank.

Obniżek nie wprowadziły i pewnie nie będą wprowadzały banki, które w wojnie o lokaty nie brały udziału. Dotyczy to np. Pekao, Banku Pocztowego czy City Handlowego, gdzie na lokacie trzymiesięcznej na 20 tys. zł można zarobić mniej niż 3 proc.

Jednak w wielu bankach nawet po ostatnich obniżkach oprocentowanie lokat jest dużo wyższe. Na przykład w PKO BP, który ma największy udział w polskim rynku depozytów i nadal oferuje na lokatach 7 proc. zysku rocznie.

- Na razie nie przewidujemy zmian, ale obserwujemy działania konkurencji. Kolejna obniżka stóp w NBP będzie nowym elementem, który zawsze powoduje, że zmieniają się warunki rynkowe i wówczas będziemy się zastanawiać - mówi Marek Ryczkowski z PKO BP.

W ostatnich miesiącach bank ten ściągnął na lokaty ponad 13 mld zł. Decyzja o ewentualnej obniżce oprocentowania będzie miała kapitalne znaczenie dla całego rynku. Na razie PKO BP hamuje wysokość obniżek w innych bankach.

Wpływ na oprocentowanie lokat mają problemy niektórych banków z płynnością. Dopóki rynek międzybankowy nie działa normalnie, wzrost akcji depozytowej jest najprostszym sposobem zdobycia środków, np. na prowadzenie działalności kredytowej. Dlatego niektóre banki odkładają decyzję o redukcji oprocentowania. Jednak pole manewru się zmniejsza, gdyż RPP obniżyła już stopy procentowe NBP o 1 pkt proc. Zdaniem specjalistów spadek inflacji rocznej do 3,3 proc. powoduje, że już w tym miesiącu możemy spodziewać się w NBP stóp niższych o kolejne 0,5 pkt proc. Nawet członkowie RPP twierdzą, że w tym roku główne stopy spadną poniżej 4 proc.

- Część banków obniżyła oprocentowanie o 2 pkt proc. i więcej, reagując z wyprzedzeniem na przyszłe decyzje RPP - mówi Mateusz Ostrowski.

- O wysoko oprocentowaną lokatę będzie coraz trudniej i na koniec roku będziemy się cieszyć, jeśli znajdziemy taką, która da 5-6 proc. zysku - twierdzi Mateusz Ostrowski.

W tej sytuacji warto pośpieszyć się z założeniem lokaty. Najbardziej atrakcyjne wydają się teraz lokaty długoterminowe, nawet dwuletnie, o stałej stopie procentowej. Taki depozyt w banku gwarantuje wysokie odsetki także w okresie, w którym na rynku nie będzie dobrych ofert.

Tabela oprocentowania lokat

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

pokaż więcej
Proszę czekać...